Rozhovory

Konšpirátori tu boli dávno pred koronou. Catastrofy mali skladbu Soros a pi.oviny napísanú už dávno pred tým

Bratislavská thrash metalová kapela CATASTROFY je už v podstate synonymom pre slovenský thrash metal. Nedávno dali von nový album Taký je život, na ktorom sa objavila skladba Soroš a pi.oviny. O tom, ako vznikal album, nám povedal viac spevák Boris Bauer.

Nedávno ste vydali novinku Taký je život, ktorý ale neobsahuje zbojnícke výjavy  a anekdoty ako to bolo na predchádzajúcom albume. Čo vás viedlo k tejto zmene?

V podstate hneď po vydaní predošlého albumu Besnota (2018) som si hovoril, že najbližší album bude bez zbojníkov. Už v tej dobe som mal kopec nezbojníckych tém a život časom priniesol ďalšie. Ale zbojníckeho sveta sme sa nevzdali úplne. V hlave mám ešte kopec príbehov a plánov spojených s družinou okolo Kazimíra. Aj keď teraz žiadny nový zbojnícky song nevznikol, občas nahrávame aspoň zbojnícku rozprávku pre dospelých. A v budúcnosti určite vzniknú aj ďalšie zbojnícke songy.

Už keď si spomenul tie zbojnícke rozprávky. Ako to vzniklo?

Pri počúvaní rozprávok a rozhlasových hier s mojimi dcérami. Páči sa mi ten formát, tak som skúsil predvlani pred Vianocami napísať rozprávku o stromčeku a vlani o novoročnom ohňostroji. Zatiaľ to bolo vždy o nejakom zvyku, ktorého tradíciu nevedomky založil Kazimír. Už mám rozpísanú ďalšiu. Ale ako som spomínal, mám v hlave kopec ďalších nápadov a plánov.

Spomenieš si ešte, ako ste sa vlastne dostali k zbojníckej tematike?

Keď sme pred 10 rokmi prešli na slovenčinu, rozmýšľali sme, čo by mohlo byť na našej najbližšej nahrávke ako front cover. A reku, čo už je viac ľudové ako junák v kroji? Tak sme ho tam šupli, odvtedy nám aj na plagáty pripisovali, že hráme zbojnícky thrash a nejako sa to uchytilo. Začali sme to živiť, išli sme tomu naproti a ja som napísal niekoľko vtipných textov so zbojníkmi v hlavnej úlohe.

Nahrávali v duchu DIY

Prejdime k vášmu novému albumu. Ako vznikal?

Ako všetky albumy pred ním. Jano vymýšľal riffy, ja som ich rôzne kombinoval, vytvoril som hrubú kostru a potom sme to spoločne celá kapela dolaďovali v skúšobni. Celé to trvalo asi dva roky, dosť to spomalili lockdowny a karantény, ale zároveň nám korona pomohla rozhodnúť sa, že si to nahráme sami. Roman (bubeník) prerobil v dobách izolácie našu skúšobňu na štúdio, vedľajšiu miestnosť na réžiu a tak sme to vlani na jar celé nahrali v duchu DIY.

Poďme si trošku rozobrať aj niektoré skladby. Veľmi aktuálny je song Soros a Pi.oviny. Ako vznikol?

Paradoxne som mal nápad na tento klip už niekoľko rokov, rovnako tak tému na text o hoaxeroch. Ten song primárne nie je o antivaxeroch, ale vo všeobecnosti o všetkých konšpirátoroch a ich pokrivenom videní sveta. Tí tu boli dávno pred koronou, ale je pravda, že trafené husi zagágali viac teraz, akoby možno pred troma rokmi. Aj to pomohlo klipu, stať sa virálnym a behom mesiaca vytočil stotisíc videní, čo je v undergrounde za tak krátku dobu pomerne nevídané číslo.

Keď si spomenul tie konšpirácie. V čom je podľa teba problém, že ľudia veria napr. aj tomu, že je zem plochá?

V nejakom bode zlomu museli prestať dôverovať oficiálnym zdrojom a potom začali vyhľadávať už len „alternatívnu“ pravdu. Ten zlom, čo aspoň ja sledujem, sa rôzni. Niekomu nepomohli doktori, tak začal pátrať po prírodnej liečbe na rôznych fórach a odtiaľ sa cez farmalobby dopátral až k tomu, že doktori sú vlastne agenti, ktorí nechcú zdravých ľudí, lebo by prišli o robotu. Druhí žijú z ruky do huby a už dekády počúvajú fámy o tom, že rómovia si len robia deti, aby mali prachy a nemuseli pohnúť prstom. Ďalší tak nejak plávali životom, nikto ich nikdy nenaučil kritickému mysleniu a tak najneskôr od zavedenia internetu do ich domácnosti utvorili ich svetonázor konšpiračné dokumenty. 

Tých príkladov je oveľa viac, ale začína to vždy takto racionálnejšie (racionálnejšie v porovnaní s plochou Zemou), pretože nikto príčetný predsa neverí hneď na plochú Zem, či na to, že starým Egypťanom dali návody na stavanie pyramíd Slovania. 

Takéto vnímanie sveta sa utvára roky, a keď začnú žiť v bubline a algoritmoch, ktoré ich v takom svetonázore utvrdzujú, už im ani nepríde divné veriť absolútnym bludom.

Väčšina z kapely  má rada punk a medzi punkáčmi majú aj kopec fanúšikov a kamošov

Medzi skladbami sa objavil cover od Davovej psýchozy. Prečo ste sa rozhodli aj pre túto skladbu?

Cover sme chceli nahrať už roky, len sme nevedeli od koho. Chceli sme ho od slovenského interpreta a v hre boli Lasica a Filip, Davovka, a čo si spomínam, tak ja som ešte pretláčal Spray (taká stará punkovica od nás z Devínskej). Pekne by sa to hodilo do nášho odkazu spod Pieskového kopca, ale okrem mňa ich nikto z chalanov veľmi nepočúval, tak sme sa nakoniec zhodli na Davovke. Väčšina z nás má rada punk a medzi punkáčmi máme aj mnoho fanúšikov a kamošov. V podstate sa dá povedať, že hodnotovo je nám bližší Rozpor, než väčšina slovenských metalových kapiel. Echo v raji sme vybrali kvôli textu, pretože pekne zapadol do konceptu nového albumu Taký je život a aj kvôli folklórnemu intru, ktoré sedí k nášmu zbojníckemu ksichtu, hoci sa im na tomto albume nevenujeme. Je to taká náplasť pre všetkých, ktorým na novom albume chýbajú.

Aké máte ďalšie plány do budúcna?

Už roky máme rovnaký plán, ktorý si upravujeme podľa časovej vyťaženosti, nálady a energie. A to je skúšať, hrať koncerty, robiť nové songy, tlačiť nový merch, občas natočiť klip a nech to znie akokoľvek pateticky, všetko sa to snažíme neustále posúvať vyššie. Čo sa týka hmotných cieľov, tak momentálne šetríme na dodávku, pretože stárneme a potrebujeme viac miesta na nohy. Kedysi nám stačilo cestovať naskladaní vo Fieste, donedávna v Berlingu, no nastal čas to zase posunúť o niečo vyššie, haha.

text: Palo Závodský
foto: archív Catastrofy

 

Prečítajte si

Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *