Dobrý festival – tisíce ľudí, pestrý program, ešte aj počasie vyšlo. Konečne zaznel celý Valec
PREŠOV. Žánrová pestrosť, program pre všetky generácie, veľa kvalitnej hudby od mainstreamového popu cez folklór až po undergroundové subžánre. Dobrý festival v Prešove je už rokmi overená značka.
Atmosféra na jednotlivých ročníkoch je rovnaká, líšia sa v detailoch. Napríklad tento rok sa Višňový klub, premenovaný na Višňový klub zdravia, presunul na miesto niekdajšieho detského pódia. A keďže detský program ostal, bol zrejme najvyťaženejším stejdžom festivalu.
A mal aj veľké mená. Pódium rozohriali folkloristi zo Šarišanu. Piatkovými ťahúňmi boli Billy Barman a Chiki liki tu-a či britský hosť Leeroy Thornhill, niekdajší člen The Prodigy, ktorý s nimi zložil a nahral prvé tri albumy.
V sobotu tam bol detský program, ktorý akoby predelili uletení Vrbovskí víťazi (naposledy hrali v Prešove v roku 2002) a nasledovali ťahúni: Refrešnutí ElevenHill, s ktorými už účinkovala aj nová akvizícia – Martin Husovský z Komajoty (odznelo aj Husove Mesto v nás), Korben Dallas a Le Payaco. Novou posilou Korben Dallas je Tomáš Sloboda z Le Payaco, v materskej kapele ho nahradil Jerguš Oravec. Mikrosúboj týchto dvoch kapiel vyznel jednoznačne pre Korben Dallas, Le Payaco pôsobili uťahane, depresívne a až na jednu – dve výnimky vynechali všetky hity a uprednostnili depresívnejšie kompozície.

Dobrý festival: Najviac ľudí prišlo na IMT Smile, Delňa patrila všetkým žánrom i generáciám.
Už program vo Višňovom klube zdravia by stačil na kvalitnú akciu, gró Dobrého festivalu sa konalo inde.
Dáta opäť potvrdili, že ľudia chodia na Dobrý festival najmä kvôli atmosfére – a IMT Smile. Tento raz sa Táslerovci predstavili počas oboch dní a vždy mali najviac tisícok ľudí pod hlavným pódiom. Prvý deň vystúpili o niečo skôr so špeciálnym programom k ich najlegendárnejšiemu albumu Valec z roku 1998. Druhý deň odohrali best of koncert. Ten sa v zásade nelíšil od ich obvyklého koncertného repertoáru, preto bol pre skalných fanúšikov zaujímavejší Valec a piesne, ktoré dlho nehrali. Trebárs aj Vrany ešte z prvého albumu Klik klak.
IMT Smile, ktorí sú organizátormi, neukrátili divákov ani o zahraničných headlinerov, ktorí išli po nich. V piatok to boli britskí Dragonforce. Ľudí pobavili speedmetalovou coververziou od Céline Dión. Po nich prišiel na rad známy DJ Antoine a talianskí Mellow Mood.
V sobotu boli medzi headlinermi švédski Amaranthe a prišli s vymakanou šou s niekoľkými vokalistami a vokalistkami i bohatou výpravou. Ak by sme mali porovnávať, mikrosúboj Dragonforce – Amaranthe vyšiel jednoznačne pre Švédov.
Je to však subjektívne. Silné boli už skoršie zoskupenia hlavného pódia (Elisabeth, Dáme kávu, Etterna, Slovak Tea), festival na hlavnom pódiu uzavreli Octopuss z Talianska.
Mladšej generácii patril ďalší – IQ Stage. Naň pritiahla davy napríklad Sima v piatok, či Macka B v sobotu. Priaznivci subžánrov zas mali Tabasco Stage, kde okrem iných zahral parádny set pred početným publikom Saprophyte. Táto prešovská HC banda oslavuje tento rok tridsiatku a už teraz avizuje septembrový koncert v hudobnom klube Stromoradie. A istota je aj Hare Kršna stan.
Program bol pestrý a silný, čísla návštevnosti potvrdili jeho správnosť. Dočkal sa však aj kritiky. Marta Dovjaková z portálu Prešovak napísala: „Prešovčania nešetria kritikou, chýbali im známejší interpreti.“ Opierala sa o príspevky z anonymného Facebooku, z tejto sociálnej siete bral portál aj fotky k článku (pôvodne tam bola aj jedna z iného miesta).
Opačne to videla agentúra TASR: „Rekreačným areálom prírodného kúpaliska Delňa v Prešove prešli počas dvoch dní tisícky fanúšikov, ich hlasy hodnotili tento ročník ako veľmi dobrý. Vydarilo sa všetko, koncerty, prostredie areálu, počasie aj kyvadlová doprava.“
Z týchto dvoch pólov sa z toho, čo sme zažili na vlastnej koži (úplne všetko sa obsiahnuť nedá, na to je festival príliš veľký), sa jednoznačne prikláňame k tomu druhému, k hodnoteniu TASR. Potvrdzujú to aj čísla.
Text: Scarlet Harová
Foto: Martina Franková