Reportáže

Kabaret ako ho nepoznáme

Forma tradičných workshopov, na ktorých sa stretávajú výtvarníci alebo hudobníci s cieľom odprezentovať na záver svoje výstupy k vopred formulovanej téme, nie je v poslednom čase ničím  výnimočným. Prešovský klub Wave, ktorý už celé desaťročie podporuje mladú a alternatívnu kultúru v meste Prešov však chcel zájsť ďalej a tak v tomto roku rozbehol projekt pod názvom Young Art Blood, v ktorom majú umelci vytvoriť jedinečnú umeleckú prezentáciu.

V projekte Young Art Blood ide, podľa slov autora projektu Vladimíra Moška občianskeho združenia Wave, o spojenie  výtvarného umenia a hudobného vystúpenia, ktorému predchádzajú workshopy. Na nich majú účastníci za úlohu pracovať na danej téme sebe vlastnou formou umeleckého vyjadrenia. Pri svojej tvorbe budú brať do úvahy aj priestor klubu Wave, umením rozširovať jeho možnosti a kreovať ho. Potvrdením zmysluplnosti a úspešnosti tohto projektu bola aj vernisáž „Kabaret“ prešovskej autorky Lenky Gallovičovej, ktorá sa uskutočnila 27. júna 2012 v už spomenutom klube. Obrazy, z ktorých sa na vás akoby dívalo to najhoršie zo zlých snov, bábiky s čiernobielym mejkapom a krvavočervenými perami, či strašidelné lunaparky z hororových filmov, počas otvorenia na chvíľu ožili na pódiu, keď rovnako nalíčená trojica hudobníkov z Košíc, ktorí si hovoria Symbol Show, pripomínajúca svojimi textami i hudbou lučeneckú hudobnú legendu deväťdesiatych rokov Navara, spustila na divákov paľbu tvrdých rífov a absurdných textov. Hororový kabaret Gallovičovej tvorby, ktorý napriek všetkému v sebe ukrýval istú dávku hravosti, snov ale aj sarkazmu, tak bolo možné nielen vidieť, ale aj počuť a zažiť na vlastnej koži. Výtvarno-hudobný výstup mladých umelcov sa tak isto mnohým účastníkom dostal poriadne pod kožu.

Projekt občianskeho združenia Wave – Young Art Blood 2012 je podporený Ministerstvom kultúry SR, v rámci programu 3 Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, podprogramu 3.2 Podpora sprievodných podujatí a projektov súvisiacich s projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. V rámci tohto projektu sa už v priestoroch klubu Wave uskutočnili umelecké performance a podujatia, ako vernisáž IRI (ideológia rozmetaných ilúzii) s hudobným hosťom Frequency, či vernisáž Fresh & Funny – počítačová grafika, ktorá bola hudobne podporená zoskúpením Lalopop.

viac fotiek z podujatia nájdete aj v tejto galérii:

http://pis.sk/clanok/10085/foto-frequency.html

 ďalšie info k podujatiu: 

http://www.kosice2013.sk/sk/podujatie/Young-Art-Blood

text: Peter Medviď
foto: greatmilan

Prečítajte si

Comments are closed.