Reportáže

Pesničkár ťa donúti zastaviť sa a premýšľať o čom spieva

Druhý týždeň Folkového festivalu v Christiánii otvorila beseda o smerovaní folku spolu s koncertom dlhoročnej pesničkárky Soni Horňákovej. K téme folku sa vyjadril hudobný redaktor Rádia FM, Vlado „Potkan“ Potančok a Soňa Horňáková, ktorá taktiež pracuje v Slovenskom Rozhlase.

Folk  na Slovensku vznikol,  pravdepodobne  vďaka filmárovi a pesničkárovi  Samovi Ivaškovi, ktorý sa koncom 60.rokov ako mladý  študent objavil na legendárnom československom beatovom festivale v Prahe. Zaspieval jednu nádhernú ľudovú pieseň, svojsky upravenú, iba sám s gitarou a úspech bol na svete. A možno práve to bol ten okamih kedy  sa začala odvíjať história slovenského folku.   Dlho sa na besede debatovalo o tradícii folku na Slovensku a v Česku. Prečo je u našich západných susedov taký populárny a u nás je to nepovšimnutý žáner? Podľa našich debatérov, má folk v Česku hlbšie korene, u nás sa populárne žánre často menili. Podľa Soni je český folk populárny a je  neodmysliteľnou súčasťou českej kultúry, a dodáva: „u nás je stále  iba záležitosťou úzkeho okruhu zainteresovaných ľudí, folkových nadšencov. Mnohí naši kľúčoví pesničkári sú v istom zmysle poeti, rebeli, filozofi , vo svojich piesňach prezentujú svoj pohľad na svet, provokujú, filozofujú, básnia, žartujú alebo len tak, celkom civilne, líčia každodenný ,obyčajný život.“  K otázke, čo pre vás znamená folk, „Potkan“ odpovedal pohotovo: „Hudba s názorom. Sú to ľudia, ktorí môžu propagovať nejaký životný štýl, alebo politické názory, ekologické posolstvá. Ak to nie je o bežných veciach, nejakých banalitách, tak tú pieseň môžem považovať za pesničkárstvo.“

Stredajšiu debatu viedol prešovský folkáč Edo Klena. Rozprával sa o presahoch a smerovaní folku spolu s hudobným redaktorom Slovenského rozhlasu, Vladom „Potkanom“ Potančokom a hudobníčkou Soňou Horňákovou.

„Mainstreamová hudba je pre mňa skôr hudobnou kulisou, je v hodná na počúvanie do auta, do nákupných centier, keď potrebujem vypnúť a nič hlbšie nevnímať,  ale pesničkár ma donúti spomaliť, zastaviť sa a premýšľať o čom spieva. Pesničkári  ma vždy  privedú tak trochu k hĺbaniu o sebe a o svete v ktorom žijem“ vysvetlila Soňa Horňáková počas debaty. Soňa je spolu so Zuzanou Homolovou „prvou dámou slovenského folku.“ Na slovenskej hudobnej scéne pôsobí od  konca 70-tych rokov a stále je hudobne aktívna. V roku 2019 vydala album s názvom V šere lesklých stromov. „Je to autorský album, ktorý som nahrala po 9ročnej odmlke  na podnet známych hudobníkov a producentov, Róberta Pospiša a Martin Sillaya. Nemala som  už v pláne vydávať ďalší album, ale prišlo od nich akési povzbudenie, aj  milá ponuka nahrať album v ich nahrávacom  štúdiu pod  značkou nezávislého  vydavateľstva RealMusicHouse, no, a  taká ponuka sa neodmieta.“

 Sonine piesne sú príjemne melodické, ponorené do tajomného smútku, poetickej melanchólie,  zároveň sú presvetlené akýmsi plachým úsmevom a osviežujúcou nehou a nadhľadom. Pri jej hudbe spomalíte a započúvate sa do textov. Jej piesne vám odporúčam pustiť si v nedeľu poobede pri vašej chvíľke pre seba. Vypočujte si, napríklad, piesne  Páv alebo Havrany, vyložte si nohy na stôl, vezmite si kávu do ruky a načerpajte energiu do nasledujúcich dní.

Soňa Horňáková na koncerte zahrala piesne z najnovšieho albumu V šere lesklých stromov, ale zahrala aj svoju staršiu klasiku.

Hudba je jej život. Vidieť to  nielen na jej tvorbe, ale aj v práci v Slovenskom rozhlase. Folku je verná aj v tomto zamestnaní. V  Rádiu Devín moderuje reláciu Folkfórum, ktorá je  venovaná folkovej a alternatívnej hudbe, a  ktorá má aj svoju koncertnú podobu. Na koncertoch Folkfórum Live, vysielaných v Rádiu Devín v priamom prenose, dostávajú priestor na prezentáciu  svojej pôvodnej tvorby  začínajúci, aj „ostrieľaní“, reprezentanti našej alternatívnej scény. V diskografii Sone Horňákovej nájdeme osem štúdiových  albumov, z ktorých jeden je venovaný deťom. Platňa„ Buvipesničky“ vznikla v spolupráci s básnikom a spisovateľom Danielom Hevierom.

Na závere vám hostia debaty ponúkajú rôznych aktuálnych tvorcov alternatívnej hudby: Archívny Chlapec, Katarzia, Zabiť Františka, Hmlisto, Nany Hudák, Sufjan Stevens, Ane Brun, Agnes Obel, Longital, Živé kvety…

Text: Zuzana Lukáčová

Foto: Adam Kravec

Prečítajte si

Comments are closed.