NovinkyPohodaFestivaly

ZELENÉ RIEŠENIA BAŽANT POHODY

Festival Bažant Pohoda bol v roku 2010 zaradený medzi 12 najekologickejších festivalov Európy podľa anglického servera Greenmystyle.com a organizátori sa naďalej snažia posilňovať ekologické riešenia a prinášať nové zelené aktivity

Novinkou na trenčianskom letisku budú tento rok solárne lampy, ktoré budú svietiť v stanových mestečkách, ale aj ďalších častiach areálu. „Vo večerných hodinách sa postarajú o bezpečnejší návrat do stanov a počas dňa ponúknu praktické využitie v podobe slnečníkov a slnečných hodín,“ spresňuje Ján Orlovský, hovorca spoločnosti Západoslovenská energetika, ktorá okrem ekologického osvetlenia prinesie na letisko aj elektromobil. Ten budú môcť návštevníci vyhrať na víkend, stačí sledovať kódy na solárnych lampách a zapojiť sa do súťaže. „Oceňujeme prístup Západoslovenskej energetiky pre takéto ekoriešenie, ich nadšenie pre túto vec bolo nevídané. Sme radi, že vďaka nim je Bažant Pohoda priekopníkom využitia slnečnej energie na slovenských festivaloch,“ prízvukuje Eva Hegedušová Dudašková.

Už tradične sa na festivale separuje odpad – plasty, papier, kov, bioodpad, ale aj jedlé oleje, ktoré sa používajú v gastroprevádzkach. O separáciu odpadu sa stará zberná spoločnosť SITA Slovensko, spolu s Envipakom a, samozrejme, s pomocou návštevníov, sa pokúsia prekonať rekord v množstve vyseparovaného odpadu. K čistote areálu a zberu plastov prispieva aj generálny partner festivalu Zlatý Bažant, ktorý polmetra vyzbieraných plastových pohárov vymení za pollitra čapovaného piva.

Zeleným riešením je aj špeciálna festivalová doprava, na ktorú tento rok prispela spoločnosť Slovnaft. Vďaka jej dotácii stoja viaceré spiatočné spoje len 5 eur, pričom všetky vyzbierané peniaze z dotovaných liniek budú venované občianskemu združeniu Úsmev ako dar na podporu projektov pre deti z detských domovov. „Tento rok sa nám menej predávajú lístky na parkovanie, čo je dobrým znamením – návštevníci viac využívajú špeciálne autobusy. Len z Bratislavy pôjde minimálne osem spiatočných spojov,“ hovorí Ľubica Ščambová z agentúry Pohoda Festival. Slovnaft aj organizátori zriadili aj internetové aplikácie, vďaka ktorým si môžu ľudia ponúkať a hľadať odvoz na festival a prispieť tak k efektívnejšiemu využívaniu automobilov.

Návštevníci festivalu si budú môcť vyskúšať vďaka Bike Labu aj výrobu elektrickej energie na bicykli, deti v Škoda Family parku budú v aktivite Envidomu maľovať na použité elektrické spotrebiče a Divadlo Agapé im zahrá interaktívne predstavenie Nepatríme na smetisko, ktoré je zamerané na výuku o recyklácii odpadu a bielej elektroniky. Dospelí návštevníci sa zase v debate v stane .týždňa môžu zúčastniť diskusie zo série big fut na tému Kedy budú na cestách jazdiť iba elektromobily?.

V sektore neziskových organizácii budú prezentovať svoje zelené projekty napríklad KOZA, CHKO Biele Karpaty, Centrum environmentálnych aktivít, Sloboda zvierat, Greenpeace, Nadácia Ekopolis či Lesoochranárske zoskupenie VLK.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

zdroj: Mário Gešvantner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky