Reportáže

Jam Session v Prešove: Zožrali sme to aj s navijákom

Jam Session, Tiffany PrešovRegulérnych koncertov je v Prešove a okolí (teda mám na mysli aj Košice) viac než dosť. Tento piatok bol iný. Lukáš „Kolja“Kolivoška dal dokopy niekoľkých vynikajúcich muzikantov a spravili si v Prešove Jam Session. Plagát hlásal, že hrajú (teda jamujú) Matello (vocals), Lukáš ”Kolja” Kolivoška (bass), Mišo Šimko (bass), Peter Kočiš (keys), Mário ”Gapa” Garbera (sax), Radoslav Hanzel (drums) a Marek Rusek (drums). Jamovačka trvala od pol deviatej do pol jednej a na pódiu sa predstavili aj muzikanti, ktorí sa prišli „len“ pozrieť. Naozaj magický večer v znamení popu, rocku, jazzu, funky a došlo aj na Michaela Jacksona. „Hlavne sme chceli, aby to bolo pestré. Aby odznela spievaná hudba, aby tam bola aj tá inštrumentálna hudba vzhľadom na to, akí ľudia sem došli,“ vysvetľuje Peter Kočiš, ktorý v ten večer hral na klávesové nástroje.

Na začiatok Matello
Prvý set pozostával zo skladieb, ktoré má vo svojom repertoári prešovský interpret Matello. Napokon niektorí z účinkujúcich hrajú aj v jeho kapele. Intímne osvetlenie vytvorilo v súzvuku s príjemnými Matellovými skladbami odľahčenú atmosféru, ktorá sa postupom večera a zvyšujúcim počtom odohraných improvizovaných kôl naozaj gradovala.
„Prekvapilo ma, že prišlo toľko ľudí. Publikum sa bavilo, tlieskali a vychutnávali si muziku,“ prezradil mi Matello svoje pocity na záver večera.

Zmena na poste bubeníka
Po spievanom sete sa vymenili bubeníci a Rada Hanzela vystriedal vynikajúci bubeník Marek Rusek, ktorý hráva napríklad s Tinou. Svojou energickou hrou na bicie strhol nejedného poslucháča a skladby vypĺňal zaujímavými prechodmi, vďaka ktorým držali pasáže jednotlivých improvizovaných skladieb pevne pokope. Na muzikantoch bolo vidieť, že si hru užívajú a tak to ostalo aj po zvyšok celého večera. Ťažko označiť žánrovo momentálne improvizované výtvory z tohto setu, no rôzne groovy, rytmy a dynamika skladieb, či klavírne rozklady nenechali publikum vydýchnuť. Zožrali sme im to aj s navijákom.

Gapa a jeho Jungle Boogie
S Gapovým príchodom nastal čas na funky aj Jungle Boogie. Po hudobne náročnejšom sete sa sediacemu publiku hýbali boky na sedadlách stoličiek, ženskej časti počaroval svojim saxofónom a mňa rozosmial, keď sa otočil k čašníčke, aby jej svojim sólom poďakoval za pitie. Tá však akosi najprv nepochopila Gapov zámer a z jej pier som vyčítal: „Prinesiem Vám niečo?“ Proste funky nálada. Gapa sóloval alebo viedol skladby svojim saxofónom až v dvoch setoch a k zmene došlo aj na poste basgitaristu. Na bezpražcovej basgitare sa predstavil Mišo Šimko, ktorý hrá napr. v Gapovej funky partičke Groovin´Heads. Vedel som, aký štýl hry očakávať od Kolju, a na Miša som bol naozaj zvedavý. Mám pocit, že sa viac venuje rozkladom a vyhrávkam, čo je len plus, no kvality oboch basgitaristov nemožno spochybňovať. Napokon predsa len desať ľudí rovná sa desať nálad a aj to prispelo k pestrosti piatkového večera.


Duet s Katkou Smith a za hrsť jazzu
Predpokladal som, že títo muzikanti sa budú striedať celý večer. Na túto prešovskú jamku (čítaj džemku) sa prišli pozrieť aj dve skvelé speváčky, Katka Smith a Mima Rogulová. Katka Smith si okrem iného zaspievala aj duet s Matellom, ktorý nahrávali ešte v januári tohto roka.
„Popravde sme si ju spolu ešte nikdy nezaspievali,“ prezradila Katka ďalší maličký klenot, ktorým prispela k jedinečnosti tohto muzikantského stretnutia. A ako sa jej spievajú Matellove texty? „Jeho texty sú srdečné, veľmi z duše, aj preto sa dajú vynikajúco spievať.“ Set s Katkou sa niesol v jazzových náladách a na záver Katka spontánne poprosila chalanov, nech si zahrajú jeden z jazzových štandardov a to skladbu Summer Time (mňam).

Skromný Andrej prišiel s gitarou, že si možno zahrá
Keďže podstatou jam session je spontánnosť, aj v piatok sme sa dočkali niekoľkých prekvapení. Najväčšie však asi zažili samotní muzikanti.
„Priznám sa, že sme dnes mali problém s gitaristom, a modlil som sa, že príde niekto, kto ten priestor vyplní. Vedel som, že nám tu chýba gitarista a prišiel Andrej,“ neskrýval radosť basgitarista Kolja. Andrej vystupoval v Prešove v stredu na Jazzových dňoch spolu so svojou kapelou Illusions Trio a v Prešove sa zdržal až do soboty. „Vždy chodím na takéto koncerty. Dnes som sem prišiel a nevedel som, že to bude takéto. Napadlo ma, že si vezmem so sebou gitaru, keďže sa to volá jam session,“ povedal Andrej. Tiež som sa ho pýtal na to, ako sa mu hralo a či týchto muzikantov pozná. „Ospravedlňujem sa, ale nepoznám ich. A hralo sa v pohode. Som zvyknutý na to, že sa začne hrať nejaká skladba a niekto sa pripojí. Bolo to fajn,“ odpovedal skromný gitarista.

Speváčka Mima odpálila Jacksona a publiku sánky
O ďalšiu perličku sa postaral televízor, ktorý v podniku zabudli vypnúť po tom, čo muzikanti nastúpili na „pódium.“ Vtedy totiž išiel klip od Michaela Jacksona. Kolja spontánne spustil na base riff pesničky Billy Jean, pridal sa Peter so svojim klávesom, Gapa na saxofóne a za bicími sedel tuším Marek. Akosi sa nenašiel žiaden spevák, a preto sa mikrofónu ujal Gapa.. Je jasné kto je tu kráľ! Michael Jackson a hoci je po smrti, stále na neho natrafíte. Inak sa táto skladba dočkala aj repete o niekoľko desiatok minút neskôr, keď Kolja s Petrom začali niečo, čo pripomínalo gipsy šláger Vidieku a Věry Bílej
Ó Maňo. Sympatická útla speváčka Mima, ktorú nepoznám, sa postavila k mikrofónu. Začala opatrne s prvou slohou Jacksonovej vypaľovačky, aby to v refréne rozbalila na plné gule. Kričala, jačala, trhala sebou a strhávala aj sánky každému v publiku. Nikto nedýchal, pretože každý premýšľal nad tým, kde sa v tom žieňati berie taký silný černošský hlas. Gapu sme posielali ešte pred jej nástupom, nech sa k chalanom pridá. Povedal, že dnes už nie. Mima ho presvedčila.

Peter Debnár má jam v krvi
Skóre 2:1 pre ženskú časť speváckeho osadenstva vyrovnal Peter Debnár, spevák kapely Raindown. Bol som naozaj rád, že ho počujem a vidím na pódiu. Jednu jeho improvizáciu som zažil ešte minulú zimu, a Peter do toho dal opäť jemnosť a cit, na ktorý som sa pamätal. Na chvíľu sa k nemu pridala aj Katka Smith, čo mi prišlo ako správne spojenie pre precítený jazzový prejav oboch spevákov, ktorý tak klub zaliali svojim spevom.

Ďalšia „džemka“ o mesiac?
Kolja mi prezradil, že chce takéto stretnutia opakovať každý mesiac.
„Vždy tu ale musí byť nejaký hosť. Musí to byť zaujímavé pre ľudí, ktorí sem dôjdu a tiež pre mňa, aby som si s tým človekom dobre zahral. Prajem si a záleží mi tiež na tom, aby na tieto akcie chodili ďalší a ďalší muzikanti, uzavrel basgitarista,“ ktorý prišiel s myšlienkou takéhoto vystúpenia v Prešovskom Tiffany Café.

Text: Edo Kopček ml.
Foto: Peter Zakutanský (epresov.com)
galéria ku koncertu na epresov.com

Prečítajte si

Comments are closed.