Rozhovory

Jozef Pešta: Record Store Day má podporiť malé predajne, ktoré nemôžu konkurovať gigantom

Record Store Day sa uskutoční už túto sobotu 12. júna s prívlastkom Drop. Ide o globálny sviatok podporujúci zachovanie kultúry nakupovania hudby na fyzických nosičoch v kamennom obchode. Svoj prvý ročník napísal ešte v roku 2008. Keďže pandémia skomplikovala organizovanie aj tohto globálneho sviatku, Record Store Day Drop si zopakujeme aj 17. júla.  Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s Jozefom Peštom, majiteľom predajne Vinyloveplatne.sk, ktorá sídli v Bratislave a je prototypom predajne, pre aké je RSD určený. 

Record shop Vinyloveplatne.sk sa ako prvý kamenný obchod na Slovensku stal oficiálnym partnerom Record Store Day už v roku 2014. Čo ste museli splniť pre to, aby ste sa mohli oficiálne zaradiť do tejto celosvetovej iniciatívy?

V ročníkoch 2014 a 2015 sme si objednali platne, ktoré vychádzajú pod hlavičkou Record Store Day. Tieto nahrávky sú buď vybavené špeciálnou nálepkou, alebo sú zahrnuté do katalógov, ktoré vychádzajú mesiac až dva pred Record Store Day. V roku 2014 ešte tento fenomén nebol až taký rozšírený ako teraz, bol síce už globálnym sviatkom, ale mimo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva to nebolo až také výrazné.

V roku 2015 u nás prebehla partnerská návšteva manažéra z distribučnej spoločnosti Bertus z Holandska, ktorá je naším dlhodobým partnerom. U nás sa v podstate predávajú iba vinylové platne a sme kamenná predajňa, potrebovali sme sa ešte zaviazať k tomu, že sa tituly určené pre Record Store Day nedostanú do predaja pred podujatím a taktiež nebudú dostupné online. Čo mňa osobne potešilo, bola spätná väzba po inšpekcii, kde sme boli zhodnotení ako „prototyp“ predajne, ktorá sa do Record Store Day zapája.

Môžeme po siedmich rokoch fungovania Record Store Day na Slovensku hovoriť o tradícii? 

Minimálne za náš obchod určite áno. S Record Store Day sme začali ešte predtým, ako sa toto podujatie stalo známym verejnosti. Tým, že mojou vášňou je zbieranie, hlavne ska a reggae nahrávok z prelomu 60. a 70. rokov, dostal som sa aj k rôznym špeciálnym vydaniam, ktoré vyšli pod značkou Record Store Day. V roku 2016 po presťahovaní kamenného record shopu do centra Bratislavy sa nám podarilo na tento sviatok pripraviť aj prvý slovenský titul  a to  v spolupráci so skupinou Le Payaco pod názvom Dnes je ten deň. Vtedy sme prvýkrát začali aj so sprievodným programom mimo predaja. 

Keďže našimi susedmi bola kultová kaviareň Kút, tak sme v roku 2017 vymysleli sprievodný program, ktorý prebiehal aj u nich. Dokonca aj s prezentáciou gramofónov značky Rega a vydavateľa Batelier Records, ktorý odprezentoval rezané, nelisované platne.

Asi najviac sa nám vydaril Record Store Day v roku 2019. V tom roku pred pandémiou sa nám podarilo nakontaktovať na Ivana Táslera z IMT Smile, keďže im deň pred Record Store Day vychádzal vinylový album. Pozvali sme ho na autogramiádu, ale Ivan navrhol, že príde aj s kapelou zahrať niektoré aktuálne skladby. Tento minikoncert sa nám podarilo umiestniť na historické nádvorie kaviarne Prešporák, prišiel aj Tomáš Sloboda a reggae kapela Konekshan. Navyše priamo v našej predajni spieval Jerguš Oravec s Tammy Nižňanskou, ktorí sú členmi kapely Youniverse.

IMT Smile na Record Store Day 2019

« z 14 »

Predošlé ročníky boli obohatené aj o sprievodný program, aké máte plány v tomto pandemickom roku?

Keďže je momentálne všetko komplikované a situácia sa neustále mení, veľmi ťažko sa plánuje. Pre tento ročník, ktorý sa uskutoční už 12. júna, plánujeme trochu „komornejší“ mód. Momentálne máme potvrdeného zástupu vydavateľa Mei Lei Bel z Rakúska. Vydávajú hlavne elektronickú hudbu, ale posledné dva roky začali aj s rockovou hudbou. Chceli by sme ešte pritiahnuť Bruuder Records, ktorí zastrešujú Tomáša Slobodu, Le Payaco, Queer Jane alebo Youniverse. Tomáš Sloboda prináša na každý Record Store Day niečo špeciálne. Tento rok sú termíny dva, druhý je 17. júla, takže ak nám niečo z plánu na jún nevyjde, fanúšikovia určite o nič neprídu a všetko presunieme na júl. 

Record Store Day je však hlavne o ponuke limitovaných edícií, čo je pre nás hlavným programom, sprievodný program je skôr taká čerešnička na torte.

Čo si pripravili slovenskí vydavatelia tento rok na Record Store Day?

U nás sa do Record Store Day zatiaľ zapájajú hlavne Tomáš Sloboda, Le Payaco a jeden raz to bol aj špeciálny singel od Polemicu v roku 2019, ktorý bol ručne číslovaný a vyrezávaný v limitovanej edícii 20 kusov. V tom istom roku u nás predávali svoj album tiež Craggy Collyde, duo hrajúce energický rock. Uvidíme, čo si pre nás pripravia na tento ročník, ale predpokladám, že kvôli problémom s pandémiou, asi nebudeme mať žiadne špeciálne edície.

Zaujímavosťou pri Record Store Day je, že až po rozbalení škatúľ z distribúcie zistíte, ktoré tituly máte k dispozícii a v akom náklade. Platí to aj vo vašom prípade?

Presne je to tak, že si vyberáme z katalógov distribučných spoločností tituly, ktoré sú k dispozícii mesiac až dva vopred. Sú tam zahrnuté všetky veľké vydavateľstvá ako Universal, Warner alebo už spomínaný Bertus s ich značkou Music on Vinyl. Tituly reálne dostávame v priebehu štvrtka a piatka, ale stáva sa, že niektoré môžu doraziť až v priebehu pondelka. Všeobecne však máme k dispozícii na Record Store Day 95 % nami objednaných titulov.

Vo vašom e-shope Vinyloveplatne.sk si vieme pozrieť, čo by malo byť počas Record Store Day k dispozícii, ale nepoznáme konkrétne tracklisty. Je to zámer?

Áno, to vychádza práve z myšlienky Record Store Day, a to vrátiť sa ku koreňom nákupu hudby vo fyzickom priestore, nie v priestore e-shopov. Record Store Day vyzýva zákazníka, aby prišiel do predajne a „prehrabal“ sa v ponuke obchodu – objavil možno niečo nové a prekvapivé. Samozrejme veľká skupina skúsených zberateľov tieto tracklisty poznať bude, ale toto nie je pre Record Store Day až také dôležité. Ide hlavne o podporu vydavateľov hudby smerom ku klasickým kamenným record shopom, ktoré boli v minulosti hlavným trhom pre hudobné nosiče. Stručne povedané, ide o to, aby nezávislé obchody, ktoré len ťažko vedia konkurovať gigantom, ako je Amazon, vedeli aspoň na jeden víkend v roku získať konkurenčnú výhodu a vedeli si takto zlepšiť svoje fungovanie.

U nás je veľkým podporovateľom Record Store Day Tomáš Sloboda, v zahraničí sú ambasádormi RSD veľké mená ako Pearl Jam, Metallica, Iggy Pop alebo tento rok Noel Gallagher pre UK. Pomáha takéto ambasádorstvo šíriť túto myšlienku?

Áno, Record Store Day má v zahraničí svojich ambasádorov. Ale u nás na Slovensku alebo napríklad aj v Česku ešte nemá takú silnú podporu a históriu ako v už spomínanej Británii. Určite by však bolo prospešné, keby sme aj na Slovensku vedeli Record Store Day zastrešiť oficiálnym ambasádorom tak, ako to je v západnej Európe a v Spojených štátoch. Ako už bolo spomenuté, veľkú prácu v tomto odvádza Tomáš Sloboda, a ja by som bol rád, keby sa k nemu pripojilo čo najviac hudobníkov.

Na aké tituly sa ako zberateľ vinylov tešíte tento rok Vy osobne?

Mojou obľúbenou kapelou je Madness, ktorá má veľmi veľa dobrých skladieb na B stranách  SP singlov. Pár rokov dozadu vyšla výberovka práve z týchto B strán a tento rok vychádza jej pokračovanie. Druhým titulom je 10” SP singel od Jerryho Dammersa, klávesáka britskej ska legendy The Specials. Práve počas Record Store Day vychádza jeho demo skladba Ghost Town, ktorá v roku 1981 vyhrala britskú hitparádu a vychádza nahraná v špeciálnej, iba organovej verzii. Tretím bude sedempalcový box set desiatich vinylov so singlami Desmonda Dekkera, ktorý ako prvý vyhral v roku 1968 s reggae skladbou Israelites britskú hitparádu. To bolo asi 5 rokov predtým, ako do hitparád prerazil Bob Marley s kapelou The Wailers. Dúfam, že všetky dostaneme včas a aj v dostatočnom množstve.

Začiatkom marca IFPI uverejnila správu za rok 2020, kde napriek medziročnému poklesu predaja fyzických nosičov bol zaznamený opäť nárast predaja vinylov. Pociťujete vo Vašej predajni tento nárast záujmu?

Áno, určite cítime nárast záujmu o platne aj napriek tomu, že rok 2020 bol prevažne pandemický. Ono to je ale aj tým, že sa rozširuje ponuka a dostupnosť titulov, dochádza totiž k dodatočnému lisovaniu albumov, ktoré boli vydané iba na CD, prípadne digitálne.

Čo sme v čase lockdownu stratili v našej kamennej predajni, to sa nám podarilo získať a pretransformovať na objednávky v našom e-shope.

Nachádzajú si aj mladšie generácie cestu k elpéčkam?

Nemám presné štatistiky, ale z môjho pohľadu sa záujem mladšej generácie o vinyl dedí z generácie na generáciu. Ak má niekto v rodine drahú hi-endovú zostavu a zbierku vzácnych vinylových albumov, je vysoko pravdepodobné, že s touto záľubou „žije“ celá rodina. 

Na druhej strane, ak vychádza nejaký „trendový“ album v predvianočnom období, aj rodičia majú sklon zakúpiť platne a k tomu jednoduchší gramofón ako darček. Tam je potom základ toho, že obdarovaný tínedžer pokračuje v zbieraní hudby na vinyle. Spomedzi zákazníkov máme aj takých, ktorí nakupovali prvé vinylové albumy pred dovršením 15-tich rokov. Nie je ich samozrejme veľa, ale postupne pribúdajú.

Čaká podobný trend aj MC kazety? 

Môj osobný názor je, že MC kazety sa asi nevrátia na scénu v takom počte ako vinylové platne, ale teší ma, že sa aspoň čiastočne vracajú späť. Je badať trend vydavateľov pri veľkých menách interpretov, ktorí do svojej ponuky pridávajú aj tituly na MC kazetách. Napríklad Eminem, AC/DC, Weekend, Madona či Taylor Swift. Druhou kategóriou je relatívne uzatvorená komunita low fidelity MC kaziet, ktoré často vychádzajú aj svojpomocne a šíria sa v rámci komunity najmä predajom cez internet. Nárastu záujmu o vinylové platne dopomohli aj výrobcovia súčasných gramofónov. Na trhu sa nachádzajú desiatky lacných aj drahších prístrojov. V prípade prehrávačov kaziet, pamätáme si ich ako walkmany alebo technicky vyspelé kazetové decky, takáto výroba zatiaľ nie je. Preto si myslím, že vydávanie originálnych MC kaziet bude skôr doménou špeciálnych výročných edícii a len pri veľmi trendových interpretoch. A samozrejme každý rok vrámci Record Store Day vychádza aj niekoľko titulov na MC kazetách.

text: Edo Kopček
foto: archív Jozefa Peštu

Prečítajte si

Comments are closed.