Novinky

O mnohých hudobníkoch na Slovensku ani nevieme, hovorí Peter Lipa. Neznámych hudobníkov vyzývajú, aby sa prihlásili do súťaže Nové tváre slovenského jazzu

Nové tváre slovenského jazzu napíšu svoju 36. kapitolu. Jedinečná prehliadka talentovaných hudobníkov, ktorá funguje od roku 1986 bola pri prvých krokoch mnohých etablovaných hudobníkov zo slovenskej hudobnej scény. Často sa jedná o sólistov, ale úspechy zbierajú aj kapely. Do 7. novembra je možné zaslať prihlášku vrátane desať minútovej demo nahrávky.

„Kedysi to bola jediná možnosť prezentovania sa. Pointou súťaže Nové tváre slovenského jazzu je možnosť ukázať svetu, že niečo vieme a robíme to kvalitne. Na súťaži počas tých rokov boli všetci  ľudia z našej jazzovej scény, ktorí v tom čase mali 20 rokov a teraz sú etablovanými persónami na slovenskej jazzovej scéne,“ reflektuje Peter Lipa, ktorý pri súťaži vyzdvihuje najmä jej tradíciu, a že ide o dlhodobý projekt s pestrou históriou účinkujúcich.

„Na Slovensku máme hudobníkov, ktorí možno študujú na hudobných školách v zahraničí, a my o nich ani nevieme. Táto súťaž je pre nich  jednou z možností, ako sa zviditeľniť a ukázať svoje hudobné zručnosti porote, ktorú tvorí reprezentatívna vzorka etablovaných slovenských  hudobníkov. Ak by som bol dnes mladý muzikant z Prešova, čo som aj bol, tak by som sa na súťaž prihlásil,“ dodáva P. Lipa.

Vybraní hudobníci odohrajú dvadsaťminútový koncert pred odbornou porotou. Nemenej dôležitou, možno najdôležitejšou časťou súťaže je pre súťažiacich pohovor s členmi poroty po vystúpení. Vypočuť si úprimný názor na svoje umenie od šiestich skúsených odborníkov v porote je určite veľmi vzácne. “ Ceny sú príjemné, muzikanti si ich dávajú do svojej umeleckej biografie. Samozrejme potom je dôležité to, čo nasleduje po súťaži.“

Aj speváčka bez klaviristu

Výber je každý rok veľký, z čoho majú organizátori úprimnú radosť. Nemusíte mať profi nahrávku, alebo demo nahrané v štúdiu. Stačí nahrávka, ktorú si aj začínajúci muzikant dokáže vytvoriť vo svojich domácich podmienkach. „Našťastie máme veľmi širokospektrálny pohľad na súťažiacich a ich hudbu, vieme, čo od nich chceme počuť a nemáme veľmi obmedzujúce kritériá, pretože, keď je niekto dobrý, prejaví sa to.“ 

Zo zaslaných demo- alebo takzvaných aj domácich nahrávok robí Peter Lipa s Matúšom Jakabčicom predvýber. „Niekedy z nahrávky počujeme, že je to dobrý muzikant alebo muzikantka, ale nemá okolo seba dobrý doprovod. Snažíme sa tomu pomocť a poradíme. Stalo sa tiež, že sa nám prihlásila skvelá speváčka a my sme jej zohnali kvalitného klaviristu, ktorý ju vo finále doprevádzal.“

Kto sa v súťaži Nové tváre jazzu umiestnil a získal niektorú z cien, je skutočne talent. Porotu tvorí šesť členov, ktorí sa navzájom aj kontrolujú a radia do deatialu, kto získa akú cenu. „Kto sa umiestnil, je skutočne talent a má na to, aby pokračoval ďalej.“

Myslia už aj na 40. výročie

Čoskoro sa blíži okrúhly ročník a aj nad ním sa organizátori pomaly zamýšľajú. V pláne je pripraviť almanach víťazov, ktorých aj vymenujú. „Možno sa tam objavia aj takí, ktorí už zabudli, že vedeli skutočne hrať. Som príveržencom tradície a som rád, že máme takúto históriu. Tých, čo vydržia a zvolia si hudbu za svoju životnú cestu, je veľmi málo. A o to viac si vážime, že súťaž  môže byť pri začiatkoch ich budúcej kariéry,“ zamýšľa sa Peter Lipa.

Nové tváre slovenského jazzu 2022

  1. kolo

Odborná porota pod vedením Matúša Jakabčica vyberie finalistov na základe zaslaných nahrávok.

Uzávierka prihlášok je 7.11.2022. Prihlášky posielajte na sjs@gti.sk. Prihláška zaslaná emailom alebo poštou (adresa je na vyžiadanie) musí obsahovať: demo nahrávku trvajúcu max. 10 minút. Nemusí byť štúdiová, stačí ukážka formou MP3 (veľkosť súboru max. 5 MB), najlepšie je nahrávku uložiť na niektorú službu (we transfer, uschovna.cz, drive a pod.) a zaslať v priláške link na jej stiahnutie. Myslite na to, že musí byť k dispozícii aspoň 3 mesiace. Uveďte: Názov kapely alebo interpeta, mesto, z ktorého pochádza, zoznam skladieb – poradie, názov, autorov skladieb (pôvodná tvorba nie je podmienkou), mená členov skupiny, nástroj, na ktorý hrajú a dátum narodenia, kontakt na lídra projektu. Líder projektu musí mať trvalý pobyt na Slovensku alebo tu byť narodený.

Ak skupina postúpi do finále, treba počítať s tým, že obsadenie skupiny musí byť totožné s tým z nahrávky. Zmena obsadenia na živom vystúpení je možná len vo výnimočných prípadoch podľa posúdenia poroty.

2. kolo – finále

Finále sa uskutoční 27. novembra v Bratislave. Vybrané skupiny sa predstavia živým vystúpením pred odbornou porotou. Slovenská jazzová spoločnosť, ktorá súťaž organizuje, preplatí vybraným skupinám cestovné náklady a poskytne základné nástrojové vybavenie. Najlepšie skupiny, prípadne jednotlivci, budú odmenení finančnými cenami a diplomom. Na záver prehliadky odborná porota vyhodnotí jednotlivé vystúpenia.

text: Edo Kopček
foto: Peter Konečný

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky