Live

Československo sa nemuselo rozdeliť, ale muzikanti spolu stále fungujú, hovorí Jiří Stivín pred slovenským turné

Jiří Stivín oslavuje dvakrát štyridsať rokov klubovými koncertmi na Slovensku. Fenomenálny hráč na dychové nástroje odohrá tradične improvizované koncerty, na ktorých s ním vystúpi množstvo slovenských hostí. 

Jiřího Stivína najviac baví improvizácia a podľa vlastných slov sa aj na aktuálnom turné 40 + 40 bude inšpirovať tým, čo sa udeje na pódiu aj v publiku a tomu sa prispôsobí. “Pointa bola prísť do rôznych slovenských klubov, v ktorých so mnou vystúpi miestna kapela alebo umelci, s ktorými budeme vedieť improvizovať. Baví ma vystupovať bez toho, aby sme sa s muzikantmi vopred dohodli, čo budeme hrať. Mnohých z hostí nepoznám a teším sa na nich.”

Jeho slová potvrdzuje aj obsadenie nedeľnajšieho koncertu , ktorý sa uskutoční v prešovskom hudobnom klube Stromoradie. Na odporúčanie dramaturga klubu Martina Višňovského vystúpia s Jiřím Stivínom pesničkár Edo Klena a saxofonista Ján Višňovský, ktorí spolu hrávajú veľmi často aj v poslednom období.

Najintezívnejšia spolupráca medzi obama prešovskými hudobníkmi bola v časoch kapely Východ. Je teda viac než pravdepodobné, že jadro Klenovho programu, v ktorom bude improvizovať aj Jiří Stivín budú tvoriť skladby ako Milá, Možno príde kúzelník, Lietajúci Slovák, alebo Jazz ou yes, kde sú plochy, “ v ktorých by sa dalo improvizovať. Pri zostavovaní programu budeme myslieť aj na maestra. Pán Stivín ma nepozná a chce byť prekvapený, tak s tým počítame. A keď jeho nič neprekvapí, bude to v pohode, a o to viac, že hráme pomerne jednoduché piesne,” dodáva Edo Klena. V programe by sa mohli objaviť aj gitaristove novšie skladby. Definitívne sa základná časť programu večera dohodne až v nedeľu.

Stivín je vnímaný ako jazzový muzikant, čo zaujímavo kontrastuje s Klenovou tvorbou. “Vnímam ho celý čas, aj keď je o dve dekády starší. Najviac však cez album Bolo nás jedenásť. Nie som jazzman, takže v tejto rovine sme sa nestretali, ale vždy som ho rád videl na pódiu, pretože sa na neho dobre pozerá, vždy je usmievavý, milý človek. Teším sa, že budeme spolu na jednom pódiu, je to výnimočná vec. Mám aj malé obavy, pretože som jednoduchý pesničkár, ale vo svete sa dejú aj takéto fúzie. V nedeľu to bude o ňom a on si poradí.”

Jiří Stivín počas svojej kariéry spolupracoval s veľkým množstvom (najmä jazzových) hudobníkov zo Slovenska. Československú patinu dodajú aktuálnym koncertom práve naši muzikanti. Niektorí patria medzi mladšie ročníky ako speváčka Katarína Máliková alebo Dávid Hodek. 

“Veľa som hrával s výborným klaviristom Gabom Jonášom. Stretli sme sa na pódiu, vôbec sme si nemuseli nič povedať a vždy nám to skvele fungovalo. Alebo Andrej Šeban a jeho partia s Tatarom a Valihorom, to sme spolu hrávali v Čechách aj na Slovensku. Je škoda, že sa Československo rozdelilo, nemuselo to byť. Ale medzi muzikantmi, ktorí sa poznajú, to stále funguje a hrávajú spolu aj dnes,” priznáva J. Stivín.

Termíny turné Jiří Stivín 40 + 40:

15.10. Hlohovec, Empírové Divadlo
16.10. Prešov, Stromoradie
17.10. Poprad, Tatranská Galéria
18.10. Rožňava, Divadlo Actores
19.10. Žilina, SmerKlub 77
20.10. Vrútky, RC Mlyn
21.10. Brezno, Synagóga
22.10. Trnava, Malý Berlín
23.10. Pezinok, Dom Kultúry
24.10. Skalica, Dom Kultúry
25.10. Bratislava, Kostol Klarisky

25.11 Nové Mesto nad Váhom, Blue Note
26.11. Banská Bystrica, Hogo Fogo
27.11. Banská Bystrica, Hogo Fogo
28.11. Piešťany, Dom umenia

text: Edo Kopček
foto: stivin.info

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live