Milan Lasica bol formát. Aj odísť dokázal vo veľkom štýle
Noblesa, rozhľadenosť, dar reči, potuteľný úsmev… Milan Lasica bol nezameniteľný. Či už v duu s Júliusom Satinským, alebo v triu aj s Jarom Filipom, alebo sólo, prípadne s inými parťákmi.
V slovenskej kultúre zanechal hlbokú stopu, a to len tak akoby mimochodom. Pôsobil ako komik, divadelník, filmový herec, režisér, dramatik, scenárista, spisovateľ, glosátor, ale tiež ako textár a spevák. Akoby mimochodom urobil nejaké pesničky – a razom sa z nich stali ani nie že hity, ale rovno národný poklad. Album Bolo nás jedenásť patrí do zlatého fondu slovenskej hudby.
Takisto sa medzi klasiku dnes radia jeho piesňové texty. Stvoril napríklad hity Petra Lipu Balada o štyroch koňoch, Prosperita, Neúprosné ráno, napísal slávne Čerešne, ktoré interpretovali viaceré speváčky i celý rad úspešných skladieb pre trio L+F+S.
A takto by sme mohli pokračovať.
Akoby mimochodom bol jedným z najlepších hercov, komikom či glosátorom. Zomrel tak, ako by si to želala väčšina umelcov.
Prišiel na javisko na vrchol večera, skladbu s veľavravným názvom Ja som optimista, dočkal sa mohutného aplauzu a pri záverečnej klaňačke skonal.
Vo veku 81 rokov odišiel jeden z najvýznamenších umelcov, aké Slovensko (i susedné Česko) malo.
Hold mu vzdala celá krajina
„Mám v sebe obrovský smútok, no zároveň veľkú vďaku za všetko, čo nám zanechal,“ uviedla pre Korzár speváčka Katka Knechtová.
K tvorbe Lasicu a Satinského vzhliadal od detstva aj Ivan Tásler, preto bral vždy ako poctu, ak sa s ním niekde ocitol na spoločnom pódiu. IMT Smile si zahrali aj s českým pesničkárom Františkom Nedvědom, ktorý skonal v rovnaký deň. „Po prvej správe mi asi o desať minút Miro písal, že zomrel aj Franta, tak si hovorím, že to je strašné, hrozný večer,“ uviedol pre Korzár Ivan Tásler.
Martin Všňovský z Chiki liki tu-a sa spolu s Milanom Lasicom podieľal na reunione projektu Bolo nás jedenásť.
„Niekto sa pred rokmi rozhodol, že aj Slováci budú mať svoju reč, ale nikto po tom nepátral ďalej a ďalej. Toto bola partia ľudí, Satinský, Lasica, ktorí po tej slovenčine pátrali a rozvíjali ju. To je to dôležité. Rozvinuli jazyk na úplne inú úroveň. Ukázali ľuďom, že tie slová, slovesá, prídavné mená, sa dajú používať úplne inak než boli nastavené a to je neuveriteľná vec. Za to je každý v tejto krajine vďační týmto ľuďom, lebo nám tú slovenčinu ukázali v inom zrkadle. A to je bomba,“ zdôraznil.
Viac reakcií osobností umeleckej sféry:
Milan Lasica sa narodil 3. 2. 1940 vo Zvolene, zomrel 18. 7. 2021 v Bratislave.
Dnes už je na nebeskom koncerte s Julom Satinským a Jarom Filipom.
Získal nielen titul zaslúžilého umelca či medailu za zásluhy I. stupňa z rúk Václava Havla, či Pribinov kríž II. triedy, ale aj cenu za prínos do hudby v rámci Radio_Head Awards 2020.
Text a foto: Michal Frank
Wikipedia o Lasicovi: https://cs.wikipedia.org/wiki/Milan_Lasica
Milan byl úžasný člověk a prototyp anglického gentlemana se vším všudy! Stále si nedovedu představit, že si s ním již nezahraji na žádném z golfových hřišť, které na Slovensku vyrostly jak mi sliboval a budu se muset spokojit se setkáním prostřednictvím filmového plátně nebo televizní obrazovky.