Reportáže

V Prešove odbila polnoc so sólom Ivana Táslera v skladbe Mám Krásny Sen

Najobľúbenejšie a najznámejšie prešovské skupiny IMT Smile, Komajota, Chiki Liki Tu-A a Mloci zahrali na Silvestra napriek decembrovému počasiu naživo a spolu s publikom vytvorili fantastickú atmosféru pre vstup do Nového roka 2010. Pódium, situované v nádhernej scenérii pred kostolom na Hlavnej ulici, sa stalo jednodňovou dominantou v srdci mesta Prešov. Z týchto niekoľkých metrov štvorcových sálala do celého mesta úžasná energia, meniaca sa na neopakovateľnú atmosféru, ktorá vyvolávala úsmevy a radosť u ľudí spievajúcich nesmrteľné „prešovské“ hity, ktoré pozná snáď celé Slovensko.

Už od ôsmej hodiny večer sa v centre mesta schádzali nielen Prešovčania, ale aj obyvatelia, študenti a fanúšikovia účinkujúcich kapiel z rôznych miest a krajov. Živé miešanie „východňarčiny“ so spevavou stredoslovenskou slovenčinou pri drevených stánkoch s vareným vínom, či novoročným punčom (do 24. decembra ho nazývali „vianočným“) bolo prinajmenšom veselé a dávalo tušiť, že aj u nás ešte stále existujú oddaní fanúšikovia, ktorí nevynechajú takmer žiaden koncert svojej obľúbenej kapely (v hudobnom žargóne sú označovaní ako „roadies“, teda Tí, ktorí sú na cestách so svojou kapelou). Príjemné to zistenie do nastávajúceho roka 2010.

Prerábky aj Marja Kovaľová
Jednou z najväčších hudobných udalostí roka 2009 boli oslavy „25 rokoch Mlokoch“ v prešovskej Mestskej Športovej Hale. Prešovská dobrodružno-hudobná skupina Mloci odštartovala odpočítavanie posledných štyroch hodín starého roka. Počas svojho koncertu bavili publikum hádam všetkých vekových generácií svojimi už zľudovenými pesničkami. Pridali niekoľko prerábok a nevynechali ani svoju „najzásadnejšiu“ pesničku Marja Kovaľová. Žojco prezradil, aká najdôležitejšia úloha čaká Mlokov v roku 2010. „Do leta chceme vydať DVD záznam z osláv našich 25 rokov. Trošku sa to natiahlo, pretože koncert snímalo 6 kamier a štúdiá boli do konca roka obsadené. Prvé mesiace roka 2010 preto strávime spracovávaním tohto záznamu a naši fanúšikovia sa majú na čo tešiť.“

Nový album Komajoty už v jeseni 2010
Celý Silvestrovský program moderoval skúsený moderátor Rado Mešša, ktorý krátko po deviatej večer uviedol na pódium najmladšiu z účinkujúcich kapiel a vyhecoval publikum k tomu, aby spolu s Komajotou spievalo ešte čerstvú hymnu Prešova Mesto V Nás. Kapela nastúpila na pódium v už tradičnej štvorčlennej koncertnej zostave, aj s klávesákom Danom Špinerom, a potešili publikum viacerými svojimi hitmi ako Anjel, Žolík, či Ukradnutý. Rado Mešša si pripravil pre bubeníka Komajoty Stana Čoreja darček s jednodňovým predstihom. Stano totiž každoročne oslavuje prvého januára narodeniny. Po koncerte ho zdržal na pódiu, aby mu zablahoželal a spolu s celým publikom spievali narodeninový evergreen v podaní Franka Sinatru Happy Birthday. Po výdatnom koncertovaní na letných festivaloch si muzikanti z Komajoty dopriali v jeseni „kapelovú“ dovolenku, aby sa oddýchnutí pustili do príprav novej štúdiovej dosky. Momentálne majú chalani hotových päť skladieb a do procesu skladania nových pesničiek zapojili aj Dana Špinera. „Najprv sme si nevedeli predstaviť, ako sa nám bude písať nový materiál s Danom, ale zafungovalo to hneď od začiatku. Priniesol nové nápady, harmónie a celkovo iný pohľad na skladanie ďalšieho materiálu Komajoty. Veľmi sa z toho tešíme,“ prezradil novinky z kuchyne kapely jej líder Martin Husovský. Vydanie tretej radovej dosky je naplánované po letnej festivalovej žatve na jeseň 2010. „Pred letom by sme však chceli vypustiť prvý singel z nového albumu. Budeme radi, ak sa náš tretí počin bude páčiť aj našim fanúšikom,“ dodal Huso, ktorý sa po koncerte chvíľku zdržal na námestí a potom šiel za svojou rodinkou.

Chiki Liki nesmú chýbať
Veselú náladu zakaždým umocní kapela Chiki Liki Tu-A so srandičkami, či už v samotných skladbách alebo medzi nimi. Vidieť Martina Višňovského počas koncertu bez gumového plášťa a lyžiarskych okuliarov je naozajstná rarita a preto tieto módne-nemódne doplnky nevynechal ani pri tomto vystúpení. Holt „Ako na nový rok, tak po celý rok.“ Chiki odohrali svoju štyridsať-minútovku s nadhľadom a počas koncertu si spomenuli na maskovaných Američanov KISS (vystúpia u nás už v máji), keď do svojho setu prepašovali ich mega hit I Was Made For Loving You. Chalani prevetrali materiál, ktorý vytvorili od vzniku kapely a naservírovali (ne)Prešovčanom medzi iným také kúsky ako Kristína, Láska Moja, či neodmysliteľné Monte Carlo. Višňa mal tento rok nabitý nielen koncertne, ale aj ako riaditeľ Rádia Prešov, ktoré v jeseni prinieslo na svojich frekvenciách jedinečnú a úspešnú show Špeciál. Jej moderátormi sa stali známe prešovské tváre Katka Knechtová, Katka Koščová, Martin Višňovský a Martin Husovský, ktorí počas svojho hodinového programu mohli púšťať hudbu podľa vlastnej chuti. „Určite chceme pokračovať vo vysielaní Špeciálu. Zatiaľ sme sa ešte všetci nestretli, aby sme sa dohodli na tom, ako by to malo konkrétne vyzerať. Relácia sa osvedčila a som im za to veľmi vďačný,“ povedal Martin Višňovský na margo ďalšieho pokračovania relácie Špeciál. A čo by Višňa poprial mladým kapelám v roku 2010? „Aby boli dravejšie. Aparatúra sa dá zohnať za menší peniaz ako kedysi a kapely dnes môžu hrať hocikde, napríklad aj vo Francúzsku ako my.“ V Prešove žije množstvo hudobníkov. Profesionálnych, polo-profesionálnych, ale aj začínajúcich. V súvislosti s tým si Martin Višňovský v roku 2010 želá, aby „sa objavila ďalšia originálna prešovská kapela.“

IMT Smile opäť doma na Silvestra
Zaplnená Hlavná ulica privítala v poslednej hodine roka 2009 s neskrývanou radosťou najúspešnejšiu domácu kapelu IMT Smile, ktorá s každým svojim albumom prináša už dobrých trinásť rokov minimálne jednu pesničku, ktorá zafunguje u publika, či preháňa sa slovenským rádiovým éterom a to s veľkou rezonanciou. Aj preto si spoločne s lídrom „smajlov“ Ivanom Táslerom spievalo celé námestie pesničky zo všetkých štúdiových dosiek. Už v úvode koncertu rozpumpovali ľuďom krv v žilách skladbami Nepoznám a Tajné Milovanie. Odzneli aj prelomové pesničky z druhého albumu Valec Ľudia nie sú zlí a Veselá pesnička, ktorá IMT Smile otvorila cestu k dospelejšiemu a intelektuálnejšiemu publiku. Absenciu Zuzany Smatanovej počas pesničky Úsmev a Čaj vyriešili Peter Bič s Ivanom Táslerom tým, že skladbu vyšperkovali sólom a refrénom Claptonovho hitu Layla. Z množstva silných piesní, ktoré IMT Smile bezpochyby majú vo svojej pokladnici, vybrali ešte Myslím Že Môže Byť a skladbu Exotika. Zasnenú a bezstarostnú náladu umocnili počas skladby Opri Sa O Mňa.

Šťastný Nový Rok 2010:)
Pol noc sa nezadržiteľne blížila. Kapela si pre túto príležitosť nechala v talóne svoju najsilnejšiu pesničku, ktorá rotuje v našich rádiách už viac ako dva roky. Ivan uviedol skladbu s posolstvom do nasledujúcich dvanástich mesiacov týmito slovami: „Snívajte s otvorenými srdcami“ a kapela spustila prvé tóny pesničky Mám Krásny Sen. Pol noc odbila Ivanovým sólom na guitalele a spevák všetkým poprial „Šťastný Nový Rok!“ Timing ako sa patrí. Aj to je jednou z veľkostí prešovských IMT Smile. Apropo krajšie premostenie medzi starým a novým rokom 2010 sme si ani nemohli priať. Nálada na námestí bola skutočne úžasná. Ivan ako aj celá kapela opäť preniesli svoju veľkolepú auru na všetkých, ktorí ešte hodinu po pol noci tancovali pred pódiom na námestí.

Text: Edo Kopček
Foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.