Reportáže

Richard Müller: „Ani tento krát som sa vo vás nezmýlil“

Richard Müller Košice Tour 2009Táto veta zaznela na jednom z Richardových koncertov. Bola som pri tom A nielen ja ale aj niekoľko ďalších desiatok priaznivcov „mülleroviek“, teda Müllerových pesničiek. Hala Cassosport v Košiciach jednoducho dostala v ten večer zabrať. Poviem len toľko, kto tam nebol, prišiel o skvelých 90 minút zmysluplných textov, prepracovanej hudby a koncertnej atmosféry v strede davu, ktorú dotvárali dobre načasované svetlá a svetielka namierené raz na pódium, potom zasa na dav ľudí.

Tri krásne vokalistky a dychová sekcia
V posledných rokoch už bolo u Richarda zvykom, že každé jeho turné bolo jedinečné. Jedinečné v zmysle, že na každom z turné mal Richard iný doprovod. V Košiciach to boli tri krásne vokalistky a dychová sekcia. Opäť to bolo niečo nové. Práve toto je myslím si dobrý dôvod prečo ísť na koncert. Oproti štúdiovej verzii je tá koncertná oveľa lepšia, pôsobivejšia. Navyše je zaručené, že tú istú skladbu budete počuť na každom z koncertov inak.

Overená klasika ale aj jedna novinka
Cigaretka na dva ťahy, Spočítaj ma, Nahý, Nebude to také ľahké, Milovanie v daždi, Tlaková níž, Po schodoch. Staré ale overené a zaručene dobré. S ich spievaním nemali ľudia problém. Nemali ho ani so skladbami ako Štěstí je krásna věc, Srdce jako kníže Rohan či Baroko, aj keď Richard poznamenal, že mal problém s tým, že ľudia nerozumeli textom, nerozumeli češtine. Odznel aj Richardov duet s Hanou Hegerovou Stín stíha stín, ktorý si spoločne yaspievali na úvod turné v Brne.

Richard Müller Košice 2009Prekvapenie ?
O vraj napätých vzťahoch medzi Richardom a Ivanom Táslerom sa toho popísalo už dosť. Nech je už ako chce, hudba je umenie a umelci majú svoje maniere, dobré aj tie zlé. Tí, ktorí sa však zaujímajú len o hudbu nezaujíma pozadie. Dôležitý je výsledok. Určite mi dáte za pravdu, že spolupráca Richarda s Ivanom bola dosť plodná a zaujímavá. Prekvapením koncertu (pre niektorých) teda bolo to, že Richard zaspieval pesničku Tajné Milovanie, ktorú napísal pre IMT Smile. Nezabudol vysloviť aj vďaku za spoluprácu s Ivanom. Som zvedavá na reakcie a hlavne špekulácie bulváru.

Richard začal, ľudia dokončili
Vie to vytvoriť naozaj veľmi pôsobivú atmosféru a určite skvelý pocit pre speváka, keď počuje, že ten dav ľudí pred ním spieva s ním. Rovnaké to bolo aj na tomto koncerte. Ľudia sa chytali bez vyzvania. Niektorí si len tak pohmkávali, iní si spievali, poniektorí aj tancovali. Keď však začali prvé tóny skladby Spočítaj ma a Richard po prvých slovách prestal spievať, nenastalo trápne ticho, nebolo počuť ani prejavy nespokojnosti. Naopak, ľudia spontánne dospievali celú skladbu za Richarda. Niet divu, prepojenie so svojím publikom má Richard po toľkých rokoch zaručené a zjavne si to uvedomuje. Ľudia totiž nemali dosť a odpoveďou na prázdne pódium na konci koncertu bolo ich tlieskanie, dupanie, pískanie a kričanie. Načo sa všetci vrátili na pódium a vtedy Richard povedal: „Ani tento krát som sa vo vás nezmýlil“. Nezmýlil. A ani on nesklamal nás. Navyše aspoň jedna tretina z návštevníkov odišla domov s odznakom, nejakým CD-čkom alebo dáždnikom s nápisom: Milovanie v daždi. Verím, že poniektoré slečny a dámy si kúpili aj spodnú bielizeň s nápisom: Nebude to také ľahké drahý.

Text: Mirka Varcholová
Foto: Edo Kopček

DSC_0425DSC_0439

Richard Müller3 Košice 2009Richard Müller4 Košice 2009

Prečítajte si

Comments are closed.