Reportáže

Chyťme sa za ruky – koncert s veľkolepým finále

„Vitajte v krajine zázrakov“ zaznelo poslednú marcovú nedeľu v MsKS Galanta o 15.00 z úst charizmatického moderátora Richarda Vrableca. Svoje slová adresoval publiku, ktoré tvorili mentálne postihnuté deti a dospelí z Domova Sociálnych Služieb v Galante, ich rodinní príslušníci a zdravotnícky personál. Každého v publiku zapojil počas jednotlivých vstupov a už od prvých sekúnd na pódiu si všetkých získal svojim vtipom, šarmom a hlavne ľudským prístupom, nech už sedel na kraji pódia alebo sa prechádzal pomedzi publikum.

Viac ako trojhodinový program na počesť osláv 20 rokov úspešného fungovania Domova Sociálnych Služieb pre deti a dospelých v Galante  strávili všetci návštevníci spevom spolu so svojimi obľúbenými umelcami. V zaplnenej koncertnej sále sa na pódiu vystriedali hip hopoví eLPe Denis a Malý Princ, mladá speváčka Andrea Súľovská, folkový hudobník Joe Willow, Adam Ďurica, deväťčlenný Hugo Čávez Orchestra postavený na dobrej rytmike a pestrých dychoch. Spolu s Get Explode patril „Orchester“ k hudobným vrcholom podujatia. Get Explode zas roztancovali časť publika svojou elektronikou á la Prodigy. Nepredstaviteľné, a predsa to fungovalo. Deti aj dospelí nielen spievali spolu so spevákmi a speváčkami, ale sa aj poriadne vytancovali.

Adam Ďurica zahral niekoľko svojich piesní a tiež pár prevzatých kúskov v unplugged verzii. Publikum ho dobre poznalo a na konci vystúpenia skandovalo jeho meno. „Máme pozitívny vzťah k takýmto akciám. A musím priznať, že je to vždy veľmi dobre pripravené. Galanta nebola výnimkou,“ povedal Adam, ktorému sa páčilo hudobné obsadenie a tiež reakcie publika.

Už tradičným hosťom na takýchto benefičných podujatiach býva pesničkár Jozef Hudec alias Joe Willow, ktorý už viac ako 30 rokov tvorí pre zdravotne postihnutých hudobné a dramatické pásma. Počas jeho vystúpenia zaznela pesnička venovaná malej Veronike, ale aj veselý hit Sliepočka. „Bolo to veľmi milé, presne ako v Kováčovej. Mám z toho krásny pocit, že sa takéto podujatie rozširuje aj do iných miest. Reakcie boli veľmi úprimné a všetci ma pri odchode zdravili. Človeka až zahreje pri srdci,“ neskrýval pesničkár svoje dojatie.

Najdlhšiu cestu mala do Galanty prešovská folková skupina Hrdza. Speváčka Veronika si napriek niekoľkým stovkám kilometrov neustále spievala v zákulisí, kým vyšla kapela na pódium. Tam si to všetci užili naplno. „Spievalo sa mi veľmi dobre. Keď mám spätnú väzbu od ľudí, tak je to veľká pohoda. Ale musím povedať, že mi v jednej piesni prišlo smutno,“ priznala Veronika, ktorej počas pesničky Chodilo Dievča vyhŕkla slzička. Slavo Gibarti. hlavný autor pesničiek z repertoáru Hrdze, ktorá oblieka folkové pesničky (či už vlastné alebo prevzaté) do modernejšieho zvuku sa aj v Galante presvedčil, že ich hudba nemá hraníc. „Bavia sa tí čo majú štyri roky aj deväťdesiatdeväť,“ povedal s úsmevom a dodal, že „publikum si to veľmi užívalo, pričom som mal pocit, že miestami aj viac, nakoľko sa títo ľudia nedostanú tak často na podobný koncert. A keď majú toľko hviezd pokope, tak si to aj patrične užijú. Bolo to veľmi milé.“

Názov podujatia bol inšpirovaný refrénom pesničky Tam, kde sa dnes neumiera od Zuzany Smatanovej, ktorú si deti samotné vybrali za headlinera. „Je neuveriteľné, koľko energie mi dalo dnešné vystúpenie. V podstate sa dopujem takýmito koncertmi, pretože to nie je o nejakej sláve, peniazoch alebo popularite. Je to o ľuďoch a pokore. Treba si uvedomiť, že sem ľudia prišli s tým, že sa chcú vo svojej neľahkej situácii zabaviť,“ povedala Zuzana krátko po svojom vystúpení. S dobročinnými podujatiami má síce bohaté skúsenosti, no Galanta bola po hudobnej stránke výnimočná aj pre speváčku samotnú. „Mala som najväčší spevácky zbor vôbec,“ teší sa Zuzana. Spolu s ňou si priamo na pódiu zaspievalo približne sedemdesiat rozžiarených fanúšikov z DSS Galanta a ich priateľmi v dojímavom a veľkolepom finále. V ruku v ruke držiac sa nad svojimi hlavami zrazu zmizol rozdiel medzi mentálne postihnutými a zdravými.

Detičky sa počas celého podujatia popri hudobných zážitkoch šantili v detskom svete na trampolíne, nafukovacej kĺzačke, trojkolkách a tety maliarky  na ich šťastných tváričkách vyčarovali krásne zvieratká. Najmenšie ratolesti občerstvil ovocnými nanukmi a  sladkými croissantami veselý maskot CHIPI a každý návštevník si na okrúhlej slávnosti pochutnal na moravských koláčikoch, čokoládových  croissantoch, osiežujúcich džúsoch a Kola loke.

„Prípravy boli super. Trvali vyše mesiaca, deti sa tešili, lepili darčeky, postavičky, kreslili, pripravovali výstavku. Žili sme tým skutočne niekoľko týždňov,“ spomínala v závere večera dojatá riaditeľka DSS Galanta Alžbeta Molnárová.

Ľudí treba zabávať a moderátor Richard Vrablec to pomedzi vystúpenia jednotlivých interpretov zvládol ako po masle. „Rád hecujem ľudí k tomu, aby boli lepší, veľkolepejší, ľudskejší a úžasnejší. A tu sa mi dobre hecovalo, pretože som mal to šťastie, že som natrafil na tento šikovný realizačný team, ktorí bol celý čas v pozadí,“ pochvaľoval si Richard.

Deti z DSS Galanta majú hudbu veľmi radi. „Každý deň s nimi spievame slovenské aj anglické pesničky. Vnímajú to veľmi intenzívne a hudba ich baví zo všetkého asi najviac,“ prezradila riaditeľka DSS Alžbeta Molnárová a doplnila v závere, že „dnešný deň bude v ich srdciach doznievať ešte niekoľko týždňov.“

Text:  Edo Kopček, Milan Štefánik

Foto: Vlado Kuric

Prečítajte si

Comments are closed.