Ostatné

Pražskí a prešovskí umelci sa spojili pre postihnuté deti

OZ Milan Štefánik a OZ Oco, mama a ja sa rozhodli nadviazať na minuloročný úspech multikultúrneho podujatia s benefičným posolstvom Opri sa o mňa a v sále PKO Čierny orol v Prešove pripravili jeho druhé pokračovanie. V rytme hudby, tanca, v duchu bojových umení a umeleckej tvorby sa mohli vyšantiť  všetci pozvaní hostia, ktorí sú  klientmi domovov sociálnych služieb pre mentálne a zdravotne postihnutých z Prešovského a Košického samosprávneho kraja, klienti občianskych združení pracujúcich s mentálne postihnutými ľuďmi a v rámci integrácie hendikepovaných do spoločnosti aj široká verejnosť.

Zmyslom akcie bolo vytvoriť priestor, ktorý daruje mentálne postihnutým ľuďom zážitok, aký pre nich nie je v ich bežnom živote samozrejmosťou. Neprehliadnuteľným odkazom tohto ročníka bol tiež idea integrácie, vďaka čomu sa na jednom mieste stretlo množstvo postihnutých i zdravých ľudí, aby sa spoločne zabavili bez akýchkoľvek bariér.

Výbornú a uvoľnenú atmosféru podporili úspešný český pesničkár Xindl X, prešovská legenda Mloci, domáca speváčka Michaella, Martin Husovský z hudobnej skupiny Komajota, mladá a nádejná kapela z Prahy – víťaz dvoch prestížnych súťaží mladých skupín Lola běží, tanečný spevák Zašo spojil deti v obľúbenom vláčiku obohatenom o balónovú šou a moderný šat dala tradičnému folklóru Hrdza. Všetci mali zároveň možnosť vyskúšať bojové umenie Yawara Ju Jitsu a exotické tance Zumba s Jankou. Podujatím sprevádzal prešovský moderátor Radovan Kolarčík. V tvorivých workshopoch vyrábali detičky šperky, maľovali a ozdobovali výrobky z dreva, skladali kreatívne výtvory  z papiera s tým, že tieto výrobky ostávali ako pamiatkové darčeky pre všetkých účastníkov festivalu. Okrem toho návštevníci podujatia dostali priestor skrášliť sa maľovaním na tvár, čím vznikol les plný Avatarov a Flinstonovcov. Mimoriadnou atrakciou bol profesionálny kaderník z Image štúdia Fatal, ktorý za pár minút dokázal vytvoriť najrôznejšie vlasové plesové kreácie. „Boli sme v jednom kruhu bez zastavenia, žilo sa pod pódiom, aj v tvorivých dielňach. Niektoré deti mali svoje tvorivé fázy, tak sa vracali do tvorivých dielní pravidelne. Obrovskú radosť sme registrovali u ľudí, keď si svoje výtvory mohli vziať domov“, hovorí Gabriela Bačová, Riaditeľka OZ Oco, mama a ja.

Popoludnie v prešovskom PKO potvrdilo, že ak sa ľudia majú „o koho oprieť“, odmenou bude pre každého výborná nálada, neopakovateľné chvíle šťastia a emotívny zážitok z pocitu spolupatričnosti bez bariér. „Ľuďom, ktorí mali možnosť sa na záver koncertov pochytať za ruky, prajeme, čo najviac takýchto momentov v živote,  nech sa radosť ešte dlho nesie v každom z nás. Nech má každý možnosť v živote vysloviť rovnaké heslo „Opri sa o mňa“, ako my v sobotu a rovnako ho začuť vtedy, keď to najviac potrebuje,“ zdôraznila G. Bačová.

Viac foto nájdete TU.

TEXT: Imrich Makó, Gabriela Bačová a OZ Milan Štefánik
Foto: Katarína Orešanská a Pavol Dráb
VIDEO: Igor Kolesár

Prečítajte si

Comments are closed.