Ostatné

Le Payaco novinkou Vidíme sa oznámili vydanie nového albumu aj nové koncerty

Po kritikmi oceňovanom albume Pohybliví v nehybnom (2020) v Čechách a na Slovensku vychádza 19. októbra 2023 vo vydavateľstve BRUUDER Records nový, v poradí už siedmy radový album pod názvom Vidíme sa. Kapela na album zaradila opäť deväť skladieb, na ktorých pracovali všetci spoločne.

Autormi sú traja zakladajúci členovia kapely Tomáš Sloboda (Ginja, Myslíme na to isté, Vidíme sa zajtra ráno, Súzvuky a spojenia), Juraj Vitéz (Leto, Vtáci) a Martin Stempel (Na ranveji, Vela je viac, Koňom). Album vychádza na kryštalicky priehľadnej  140 g 12“ LP platni, s nápadným obalom a fotografiami od známeho cestovateľa Martina Navrátila (@travelistan). Fotografie pochádzajú z jeho cesty na Južný pól, ktorú absolvoval práve v čase, kedy kapela pracovala na albume v nahrávacom – čisto analógovom štúdiu Birdland pri Považskej Bystrici.

Album je už dostupný na stránke vydavateľstva BRUUDER Records https://www.bruuder.eu/sk/vydania/vidime-sa-2023 a od 19.10. ho nájdete v predajniach s LP platňami a digitálne na všetkých dostupných streamovacích službách.

Kapela ohlásila aj podpisovku, ktorá sa uskutoční 9.11. o 18:00 hodine v kamennej predajni SPINAKER v Bratislave, na ktorej si fanúšikovia budú môcť album kúpiť s podpismi celej kapely.

„Na albume máme niekoľko nových polôh a používame nástroje, aké sme doteraz nepoužili. Striedame sa za mikrofónom a vymieňame si nástroje. Túto možnosť považujem u nás za zaujímavú aj z pohľadu poslucháča. Pri počúvaní albumu to iste pomáha udržať pozornosť, pretože hudba je takýmto prístupom pestrá. Nikdy by som nenahral také gitarové sólo ako Martin v pesničke Na ranveji, alebo Jerguš v pesničke Leto. A naopak, Leto a Vtáci by zneli inak, keby basu nahral Martin a nie ja. Je to taký „beatlesácky“ prístup, ktorý nám vyhovuje, lebo otvára väčšie možnosti sebavyjadrenia a maže hranice vo vzťahu muzikant a jeho nástroj. Hráme ako vieme a stále sa učíme jeden od druhého. To je veľmi pekné.” Povedal o albume Tomáš Sloboda

Spoločne s albumom LE PAYACO zverejnili aj nový videoklip ku skladbe Vidíme sa zajtra ráno.

Tomáš Sloboda v piesni nabáda k tomu, aby sme nikdy neprestávali snívať o lepšom, krajšom a bezkonfliktnom svete. „Sen, ktorý snívame sami, ostáva navždy snom. Poďme ho snívať spolu, skúsme byť spolu v ňom. Buďme k sebe normálny v ňom“.

Tým neopisuje len svoj postoj k prebiehajúcim vojenským konfliktom, ale aj k nezmyselnosti vyostrených vzťahov medzi ľuďmi, ktorým z hlavných spúšťačov je strach a pýta sa: „Ešte včera mesto tu stálo, ak nie viera, čo premôže strach?“ „Chýba nám viera, hlavne tá v samých seba. Príliš často sa spoliehame, že nám niekto pomôže, akoby sme nemali vlastný rozum a schopnosť popasovať sa so životom. Mnohí sa správajú ako bezradné deti v jasliach, ktoré si ešte neuvedomujú, že každý ich čin a rozhodnutie formuje ich zajtrajšok. A práve na tom stojí a padá naše šťastie.“

Videoklip k tejto skladbe ponúka divákom atmosféru nahrávacieho štúdia, odhalí celý proces a priebeh nahrávania tejto skladby.

Pocity z nahrávania zhrnul Tomáš Sloboda. „Samotné nahrávanie bolo pre mňa výnimočným zážitkom a splneným snom. Už som sa začal naozaj obávať, že analógovým nahrávacím štúdiám definitívne v našich končinách odzvonilo. Máme tu množstvo vysoko kvalitných digitálnych štúdií so špičkovými zvukármi, ale s analógovým zápisom sa to naozaj nedá porovnať. V praxi to znamená, že sa musíte naozaj plne sústrediť na muzikantský výkon, na prácu s akustikou štúdia, vhodného výberu nástrojov,  aparátov a mikrofónov. Tu ani nechcete rátať s možnosťou postprodukčne niečo vylepšovať, čo na rozdiel od digitálneho štúdia je bežnou a nevyhnutnou praxou. Túto radosť sme spoločne ako kapela zdieľali veľmi intenzívne.
Slovami Keitha Richardsa: „Za ten spoločný čas strávený v štúdiu, sme sa nedotkli nohami zeme.“

LE PAYACO nový album predstaví svojim fanúšikom naživo. Do konca tohto roka absolvujú prvú časť z plánovaného turné Vidíme sa, na ktorom sa vo vybraných mestách predstavia aj s kapelami BEZ LADU A SKLADU a PUDING PANI ELVISOVEJ.

Le Payaco – Vidíme sa, termíny turné:

27.10. Trnava / Malý Berlín + Bez ladu a skladu
28.10. Nitra / Mariatchi + Bez ladu a skladu
02.11. Humenné / History Art & Music Club
03.11. Prešov / Stromoradie
04.11. Košice / Tabačka
10.11. Banská Štiavnica / Art Cafe + Bez ladu a skladu
11.11. Banská Bystrica / Záhrada + Bez ladu a skladu
23.11. Trenčín / Hviezda + Puding pani Elvisovej
02.12. Žilina / Nová Synagoga + Puding pani Elvisovej
07.12. Bratislava / Klub pod lampou

text: Branislav Kaľavský
foto: Branislav Wáclav

Prečítajte si

Comments are closed.