Novinky

Komajota novým singlom Čo sme chceli cieli na aktuálnu atmosféru a skúma ľudské charaktery

Prešovská hudobná skupina Komajota má za sebou prelomové obdobie. Od predchádzajúcej etapy sa s príchodom roka 2023 odrazila nielen novou zostavou, ale aj minuloročným singlom Pušný prach. Na neodškriepiteľnú vážnosť a dôraz na aktuálne témy, ktorou táto skladba oplýva, sa skupina rozhodla nadviazať nemenej serióznym singlom Čo sme chceli. Ten skupina premiéruje práve na jar.

Prešiel už takmer rok, odkedy prešovská hudobná skupina Komajota verejnosti odprezentovala prelomový singel Pušný prach. Ním sa vrátila opäť do povedomia ľudí a na rozdiel od dávnejších piesní útočila na poslucháčov pripomenutím veľmi vážnych udalostí, ktoré sa dejú len niekoľko kilometrov za našimi východnými hranicami. Zrak si pred nimi nezatvárajú ani v najnovšom singli Čo sme chceli, ktorý podobne usádza poslucháčov do nepredvídateľnej reality dnešných dní.

Skladba okrem toho dostala aj svoju vizuálnu podobu. Vo videoklipe účinkuje líder skupiny Komajota a spevák Martin Husovský za asistencie dvoch ukrajinských hercov, ktorí fanúšikom vyrozprávajú zaujímavý príbeh. V rámci natáčania videoklipu stavila Komajota na režisérske umenie Matúša Chovanca. Ten sa rozhodol skladbe vdýchnuť atmosféru prírody a vidieka. Preto sa natáčanie sústredilo aj na oblasť ranča v Lužanoch pri Topli neďaleko Prešova.

Spevák a líder hudobnej skupiny Komajota Martin Husovský prezradil, že ide o jeho autorskú prvotinu hneď po tom, ako zoskupenie prešlo personálnou obmenou začiatkom roka 2023. „Prakticky sa dá povedať, že ide o prvú skladbu po tom, čo sme ako skupina vlani prešli istou transformáciou. Jednoducho som si sadol za klavír a za pár minút som mal hotovú melódiu, ktorá bola postavená na bratovom texte. Pieseň má na naše pomery oveľa energickejší náboj a vyvoláva nádej. Dá sa povedať, že jej hlavnou myšlienkou je byť úprimný a nič dôležité neodkladať.“

Husovský prehovoril aj o natáčaní videoklipu. „Video ku skladbe sme natáčali v extrémnych podmienkach. Z hľadiska počasia bola celkom zima a na zemi bolo blato. Na nahrávku sme časovo zvolili skoré, ranné hodiny. Nápad sa zrodil v hlave režiséra klipu Matúša Chovanca. Ten si vybral exteriér vo forme odľahlého ranču v Lužanoch pri Topli. Vidiecke prostredie si jednoducho zamiloval. Musím sa však priznať, že aj mne sa páči kontrast medzi uponáhľaným mestom a pokojom dediny.“

Textovo sa na skladbe podieľal brat speváka Martina Husovského Jozef Husovský, ktorý už roky s Michalom Balážom tvorí stály a pevný textársky tandem Komajoty. Jozef Husovský v minulosti pre skupinu vyprodukoval texty k skladbám Ráno v novinách, Mesto v nás alebo Do tla. Jeho autorský prínos sa tak prejavuje aj v novinke Čo sme chceli.

Jozef Husovský priznáva, že text k piesni sa nerodil ľahko. „Nezvyknem začínať písať pieseň od refrénu. No v tomto prípade som najprv nahodil akýsi leitmotív, ktorým bola naliehavosť. Svoje zohral aj vtedy už rok prebiehajúci vojenský konflikt na Ukrajine. Odrazu sme sa ocitli vo svete, kde je istá iba neistota. Čo ak nestihneme urobiť to podstatné, čo sme v živote chceli? A čo je podstatnejšie, ako povedať tej najmilovanejšej osobe, že ju milujeme?“

„Niekedy nemôžeme robiť nič, iba žiť prítomnosť, a zrazu sa všetko, čo v sebe nosíme, objaví. Stačí otvoriť sedem brán,“ parafrázuje konkrétne slová zo slohy piesne Jozef Husovský. Zároveň však priznáva, že singel sa na prvé počutie nemusí poslucháčovi nevyhnutne javiť ako odkaz na aktuálne dianie, ale môže si v ňom nájsť to svoje. „Text si žije vlastným životom. Je úžasné, že v ňom poslucháči často nájdu ešte krajšie veci, ako tie, s ktorými pracoval autor,“ zamyslel sa na záver Jozef Husovský.

text: tlačová správa
foto: Jakub Brehuv

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky