Rozhovory

Midi Lidi: Remixovala ich Chumbawamba, majú vlastný revival a milión projektov

Tata bojs, Muzikant Králíček, New Order, Cocteau Twins, Meky Žbirka, Laco Lučenič, Madonna, Chumbawamba, Psí vojáci, Unarclub, Pet Shop Boys, Future Islands, Slávek Janoušek, Peter Nagy… O týchto všetkých interpretoch bola reč v tomto rozkekešenom rozhovore, len o Midi Lidi sme sa bavili iba okrajovo. Pritom pôvodne to mal byť rozhovor práve s Midi Lidi o Midi Lidi.

S touto partičkou sme sa stretli na Pohode 2023. Bol už večer, pár hodín po ich sete v ŠFRB aréne. A z nezáväznej debaty bol aj rozhovor, ktorého podstatnú časť (nakoľko bola prenosná v textovej podobe) prinášame.

Do debaty sa zapojili Petr Marek, Prokop Holoubek a sem tam Tomáš Kelar.

Prečítajte si tiež z Pohody 2023: Pohoda ukrýa množstvo nečakaných pokladov

Začali sme Pohodou…  

Petr: Chodíme tu relatívne často. Na Pohode sme hrali asi sedemkrát, majú nás radi a pozývajú nás. My máme radi Pohodu a kvitujeme, že to platí aj opačne. Je to dobrý dôvod na to, byť na festivale aj o deň skôr a vidieť iné kapely, čo sa nám inde nedeje, pretože väčšinou prídeme a odídeme.

Teraz ste tu na ako dlho? Čo ste videli? 

Vždy je to rôzne. Niekedy prídeme na skok, inokedy aj na dva, tri dni. Prokop má v Trenčíne rodinu, čiže tu má zázemie, môže byť na festivale a ísť k nim, čo je perfektné.

Pred rokom ste otvárali Pohodu s projektom Mekyho Žbirku s Lacom Lučeničom. Chystáte v tomto projekte pokračovať? Turné, album?  

Prokop: My sme tento repertoár hrali druhý raz na pražskom festivale Metronom. Laco nemohol vystúpiť, takže ho zaskočil David Žbirka, Mekyho syn. Plnohodnotne.

PM: Mali sme rôzne nápady, čo s tým. Samotný nápad je starý už desať rokov. Napadlo nám, že by bolo skvelé, keby sme zostavili kapelu, ktorá bude hrať veci zo starých platní Mira Žbirku a pôjdeme na klubové turné. Nesmelo sme to oznámili Žbirkovcom, veľmi na to nereagovali.

Potom však vymyslel Mišo Kaščák veľmi podobnú vec. Povedali sme, že toto sme chceli robiť už dávnejšie, tak sme hneď súhlasili, navyše to malo byť spojené s Lacom Lučeničom i priamo Mirom Žbirkom. Zdalo sa nám to vynikajúce. Mala to byť jednorazová záležitosť, nebolo to niečo, čo má pokračovať. Zasiahol do toho osud, že Miro zomrel, premýšľali sme, čo s tým. Respektíve sme ani nepremýšľali, rovno sme to zavrhli, že je hlúposť to urobiť bez neho.

Potom prišiel Laco za Mišom Kaščákom, že by do toho šiel a tešilo by ho to. Že by ho tešilo, aby to nebolo piétne, ale svojské a osobitné. Váhali sme, či sa máme do toho vôbec pustiť, prišlo nám to ako priživovanie sa na piete, hoci to bolo vymyslené predtým. Prehovárali nás Mišo i Laco, tak sa to stalo a páčilo sa nám to. Bol tam aj nápad, že by sme to mohli zahrať aj niekde inde, ale nič sme preto neurobili. O rok nás pozval Metronom.

Prokop: Mišo Kaščák plánoval spraviť klubové turné po Slovensku, ale zatiaľ na to nedošlo. Možno sa to ešte stane.

Petr: A nahrávka? Keď sme to začali robiť, vznikli demá, na ktorých to z osemdesiatich percent existuje. Dalo by sa to doladiť, domiešať a vydať. No nevieme. Nerobíme pre to nič.

Spomenuli sme aj slová Mardošu z Tata Bojs, ktorý o MIDI Lidi povedal, že je to veľmi plodná kapela, ktorá stále niečo produkuje. Ako to teda majú MIDI Lidi s tými ďalšími produkciami, typu Žbirka či Muzikant Králíček?

Petr: Myslím, že keby nás dokázali uživiť iba MIDI Lidi, urobili by sme toho omnoho viac. Vydávali by sme platňu každé dva roky a bolo by to super. Ale musíme sa živiť ako pracujúci ľudia, máme aj ďalšie nápady, rôzne divadlá a tak, roztrieštenú pozornosť v mnohých veciach, tak nič z toho nerobíme úplne naplno. Preto všetko ide pomaly. Nemáme presnú hierarchiu. Hlavní sú MIDI Lidi, vďaka tomu, že to ľudí zaujíma.

Prečítajte si tiež z Pohody 2023: Tata Bojs: Zachytili sme ešte záver éry veľkých labelov

Nemohli sme vynechať vzťah medzi Tata Bojs kontra Midi Lidi, kde sa strhla zaujímavá debata.  

Zhrnieme ju vetou od Prokopa: „Nedávno som počul, že MIDI Lidi sú Tata Bojs z Wishu.“

Nevyhli sme sa téme nedávnej personálnej zmeny v MIDI Lidi. A zvrtlo sa to k téme, s kým si kto píše na internete…  

Petr: Odišla nám Markéta. Už druhý raz. Prvýkrát toho bolo na ňu nejako veľa, druhýkrát na ňu toho bolo nejako veľa. Máme pocit, že tretí raz sa už nevráti. Aj keď by sme ju chceli. Tá zmena viedla k tomu, že na pódiu nie je tá Markéta, ktorá nám tam chýba. Asi pred rokom a niečo začala viac spievať naša vídžejka Majda, takže sa nejako prirodzene deje, že teraz spieva ona. Aj na žbirkovskom koncerte prevzala jej sólovú pesničku (Pozri – pozn. red.). Nebolo to však plánované, že musíme nahradiť Markétu Majdou, Majda viac spievala už predtým, aj na poslednom albume. Vymyslela námet pesničky Láska není švédský stúúl. Je to naša súpútnička, zakladajúca členka, ktorá sa osmeľuje čím ďalej, tým viac spievať.

Prokop: A hlavne sa čím ďalej, tým viac ukazuje, že má pekný hlas a vie spievať.

Petr: Hanbila sa. Už pred dvadsiatimi rokmi mi vravela, že  by chcela spievať v kapele. Skúšali sme urobiť nejaké nahrávky, na jednej platni spievala aj s Králíčkom. No takú kapelu sme nikdy nevyrobili. Mal som sen mať kapelu ako Cocteau Twins, v ktorej by spievala Majda, aj som si kvôli tomu kúpil automatického bubeníka. Nikdy sme to nespravili. S Majdou sa poznáme tridsať rokov.

Prokop: Mám medzi priateľmi na Facebooku basáka Cocteau Twins Simona Raymondea, takže sa skoro poznáme (úsmev).

Petr: Ja som si nedávno písal s Barneym Sumnerom z New Order, ale bol to asi falošný profil.

Sumner si založil profil, dal tam fotku New Order a po ňu nejaký dlhý post. Niečo som tam okomentoval, on mi to okomentoval a takto sme si písali.

Tomáš: To bol nejaký fishing.

Keď sme sa opýtali na Petrov tanec na pódiu, reakcia bola jednounačná. A debata sa vrátila do predchádzajúceho módu.  

Petr: Dnes s to skončilo. Už nikdy nebudem tancovať.

Tomáš: Ale pozor, niekto ti olajkoval niečo. Nejaký tanec.

Petr: Barney?

Tomáš: To je ono. Ja som si raz písal s fejkovou Madonnou.

Prokop: Simon má vlastný label, písal som mu a odpísal mi, či mu ho môžem poslať na email. Posal som a tým to skončilo.

Tomáš: Dal ti email?

Prokop: Dal, labelový, info zavináč niečo.

Petr: Napísal som aj Les Rita Mitsuko, či by som im nemohol urobiť remix. Odpísali mi, že áno, ale že mi nepošlú stopy.

Prokop: Raz si predsa osobne dohodol remix s Future Islands.

Petr: Na koncerte v Prahe, kde bolo 40 ľudí. Dohodol som remix a nikdy potom som sa už im neozval.

S kým sa spolupráca podarila, to bola kapela Chumbawamba. Ako k tomu došlo?  

Petr: Som ich fanúšik. Keď začal MySpace, tak to zrazu prepojilo nečakane veľmi veľa ľudí. Bolo to niečo ako Bible kralická pre ľudí okolo hudby.

Prokop: Bible kralická sociálnych médií.

Petr: Ako fanúšik som zistil, že sa dá s tými ľuďmi komunikovať cez MySpace. Tak som napísal Chumbawambe, či by som mohol urobiť ich remix a odpísali mi: A prečo? Prišlo mi to super. Napísal som im, že preto, lebo pašujú podstatné témy cez sociálne a estetické hranice. Napísal som konkrétne piesne, ktoré mi prídu najlepšie a z akých dôvodov, tak mi odpísali, že ok. A bolo. A potom urobili oni remix nám: A dali to na svoju platňu o Margaret Thatcherovej.

Ktoré to boli piesne navzájom? 

Ich sa volá El Fusilado a naša Je toho hodně co říct a oni z toho urobili The Day The Lady Died. Bolo to predtým než zomrela. Urobili si platňu, ktorá mala vyjsť po tom, čo Margaret Thatcherová zomrie. Je tam naša hudba ako podklad, na to dohrali gitaru a naspievali pesničku.

(Vypočuť si ju môžete tu: https://soundcloud.com/midilidi/midi-lidi-je-toho-hodn-co-ct)

Máte radi slovenský osemdesiatkový pop, nelákajú vás remixy z tejto éry?  

Prokop: Srandovné je, že od doby, keď sme robili Žbirku mi stále niekto hovorí nápady, čo by sme mali urobiť. Dnes po koncerte za mnou prišiel chlapec a hovorí, že by sme mali urobiť remake platňu Psích vojákov.

To by bolo super. 

Prokop: Hovoril, že tam sú styčné body. Dve existencie a niečo, že toto by sme mali urobiť.

Petr: My máme jednu psívojákovskú pieseň. Je to také pesnička, ktorá kombinuje paródiu na Psí vojáci, Pulp, Coldplay a U2. Volá sa Masterpiece.

V rovnaký deň ako MIDI Lidi hrali na Pohode Agon Orchestra repertoár Psích vojákov.

Prokop: Áno. Na základe toho prišiel ten chlapec. Hovoril, že videl som Agon Orchestra, bolo to strašné, mali by ste to urobiť vy (úsmev).

Prečítajte si tiež z Pohody 2023: Ivan Bierhanzl z Agon orchestra: Filipa poznám od prvého koncertu. S Plastikmi beriem od neho všetko

Zamotali sme, tak sme sa chceli vrátiť k MIDI Lidi. Nepodarilo sa.  

Prokop: Toto ma bavilo viac.

Dobre teda. Ak by si mal robiť nejakú dosku, napríklad remixy, alebo nanovo z strašej SK/CZ scény. Ktorá by to bola?  

Petr: Teraz mi nič nenapadne.

Bioelektrovízia od Banketu? 

Petr: Nič mi teraz nenapadne a zle sa to takto teoreticky vymýšľa. Pardon. Cestou sem som počúval Petra Nagya.

Zasa? 

Petr: Mal som chuť urobiť nejakú pesničku od Pet Shop Boys. Do češtiny. Ale čo to bolo? Oni majú pre mňa najobľúbenejšie texty. Chcel som ju prerobiť do češtiny a nahrať folkovo. A ešte by mi prišlo perfektné prerobiť celú platňu Slávka Janouška, Kdo to zavinil. Niečo ako Midi Lidi play Slávek Janoušek.

Urobil niekto vaše covery? Sú kapely, ktoré prerobili Midi Lidi do svojej verzie? 

Petr: Niekto nám poslal video, ako hrá na Václaváku Midi Lidi Revival. Tuším Rád vařím.

Prokop: A potom je niekde v Opave Midi Lidi Revival. To som videl screenshot z nejakých novín. Ale nepočuli sme to. Strašne by sa nám to páčilo.

Tomáš: Poľská kapela Časy, asi trikrát som ich videl, že otvárali koncert pesničkou Rád vařím.

PM: Fakt?

Keď máte revival, to už ste veľká kapela.  

PM: Zašli sme do toho, s kým sme komunikovali na internete. Je to zaujímavejšie, než nejaké reči o tom, čo chystáme. Urobili sme pár vecí, ktoré sme si s niekým odkomunikovali a nedokončili.

Tie existujúce sa dajú niekde nájsť? 

Petr: Máme celý obrovský balík remixov. Dajú sa stiahnuť z Uložto. Alebo na SoundCloude. Volá sa to Remixy vás. Akože remixujeme vás. Existujú aj remixy nás, ale tie sme nezverejnili. Môj sen je vydať všetky naše demá, ktoré sme nikdy nepoužili a dať to niekam na Uložto pod názvom Nic z tebe nebude. Ako to hovorili rodičia deťom, že nič z teba nebude. Dať tam piesne, z ktorých nič nebolo.

https://soundcloud.com/midilidi/sets/midi-lidi-remixy-vas-2007-2014-1

Takže už sa nepýtam, čo máte nové. 

Prokop: Pokojne sa pýtaj. Nič nové nemáme.

Petr: Demonahrávok máme mnoho. Vydali sme dva dvojalbumy, materiálu sme mali aj na tretí. Nestihli sme ho dokončiť, zmixovať, aby to boli dobré pesničky. No existuje povedzme dvadsať rozpracovaných piesní z tej doby. A ďalšie občas pribúdajú. No teraz máme novinku, netýka sa vlaste MIDI lidi, ale teším sa na to. Po 23 rokoch vystúpi kapela Unarclub – kedysi Unarclub/Beruška. Je to kapela, ktoré pred tými dvomi desiatkami rokov hrávala improvizované koncerty, vrátane textov a spevu.

Teraz zahrá otvárací koncert na Marienbad Film Festivale. Bude to na začiatku, takže možno všetkých odradí, lebo to môže byť dosť zlé. Zaspieva tam kamarát Nebeský, ktorý za tých 23 rokov nikde neúčinkoval. Okrem svojich kníh, ktoré vydával. Ten so mnou kedysi dávno robil kapelu Kakaduo. Hrávalo sa tam v divadle Beruška a v tej kapele Unarclub. Teraz táto kapela po rokoch vystúpi, na čo sa veľmi teším. Aj Prokop tam hrá.

Pozn.: Podarilo sa. Existuje aj videozáznam:


a album z tohto živáku Jiné hry je aj na Spotify https://open.spotify.com/album/2r7mGJ2YJaqOl5kJ72MYaj)

Keď píšeš piesne napríklad pre Králíčka, to vieš presne, že ich píšeš pre tento projekt, alebo niečo robíš a povieš, toto nechám pre Midi Lidi, toto pre Králíčka?  

Petr: Je to inak. Králiček skončil prirodzene vtedy, keď vznikli MIDI Lidi. Tým, že som našiel partičku, s ktorou chcem robiť hudbu, tak prirodzene zanikol Králiček a nenapadlo mi sysliť si niečo pre tento projekt. Teraz sa stalo to, že som si doma počas splnu hral na mašinkách, ktoré mám a neviem ich až tak dobre ovládať, ale baví ma to, a keď niečo znelo fajn, tak som si to nahral. Naraz bolo asi dvanásť podkladov niečoho a hovorím si, aha, z toho by niečo mohlo byť. Čo to bude? Čo keby to bol Králíček. Bolo to bez ambícií. Za jednu noc boli nahrané podklady. Za druhú napísané a naspievané texty a hovorím si, tak dobre. Vzniklo to teda prirodzenou cestou.

Prečítajte si z Pohody 2023: K-pop kontra neogrunge. Čo sa stane popkultúrnym fenoménom mladej generácie?

Akýsi zásobník nápadov? Aj keď sú to hotové skladby?  

Petr: Bolo to všetko improvizované. Väčšinou však takto improvizovane vznikajú aj MIDI Lidi. Málokedy sa stane, že niekto napíše s gitarou pesničku. Také máme možno dve.

V MIDI Lidi tvoríte viacerí, že? Ako prebieha ten proces tvorby? 

Prokop: Rôzne. Posielame si demá. Tu viac, tu menej dokončené. Podľa toho, čo kto má. A potom z nich vyberieme nahrávky, ktoré nás všetkých inšpirujú, a do ktorých dohrávame ďalšie veci. V štúdiu niečo nahráme a potom prichádza Peťa so svojím textovaním. Dokončí sa to a je to.

Je nejaký schvaľovací proces? Kto má právo veta? 

Prokop: Áno, je. Hlasujeme o tom.

Fakt? 

Tomáš: No jasne. Vieš si predstaviť, že sa na všetkom zhodneme?

Petr: Ani náhodou.

text: Scarlet Harová
foto: Richard Zimmermann

Prečítajte si

Comments are closed.