Live

Pohoda ukrýva množstvo nečakaných pokladov

Elán a Tublatanka na Pohode? Jasné. Žiadny problém. Tieto kapely by v programe najväčšieho slovenského open-air festivalu neočakával nikto. Ani v ňom nefigurovali. 

Jednou z pridaných atrakcií bol však voľne prístupný klavír. A ten bol v plnej permanencii. Repertoár návštevníkov Pohody sa značne líšil od dramaturgie festivalu. Populárne boli najmä slovenské hity osemdesiatych rokov, a tak sa za sprievodu klavíra ozývalo zborové “…a vííín”, prípadne “neviéém byť sáám”. 

Voľný klavír nie je nič unikátne, vo viacerých mestách je to bežná vec, no bol jedným z príjemných drobných spestrení Pohody, ktorá patrí k najlepším festivalom v Európe. 

Inak si ľudia mali z čoho vybrať, Pohoda je skôr o tom, že sa nedá vidieť a počuť všetko. Nachádza sa tu sedemnásť stejdžov. 

Na tom najväčšom hviezdila v piatok newyorská hviezda Susanne Vega, ktorej napriek intímnej tvorbe veľké pódium svedčalo.

Suzanne Vega na Pohode: Žartíky na tlačovke, minimalistická scéna a skvelé pesničky

Pohoda Festival

Podobne ako slovenskej dive Jane Kirschner, ktorá svojou hudbou zaujala aj Sigtryggura Baldurssona, šéfa islandského Music Export Office. Vyzdvihol najmä jej odkazy na našu folklórnu tradíciu.

Z tohto pódia znela aj klasická hudba. Premiéru tu mali tri nové kompozície od mladých ukrajinských skladateliek a skladateľov v podaní Orchestra Slovenského národného divadla pod taktovkou Mariána Lejavu. 

Horúce počasie v tom čase osviežil príjemný vánok. Diváci to ocenili, hudobníci už menej, keď museli dávať pozor, aby im neodfúklo noty. Zvládli to a na pre nich netypickom koncertom mieste priniesli nevšedný zážitok. Nielen klasika bola na Pohode, ale v tanečnom dome nechýbal ani taký folkór.

Žánrovo to bolo omnoho pestrejšie.

Pre nás objavom Pohody bola mexická neogrunge kapela Margaritas Podridas. “V Európe sme prvý raz, bolo to úžasné,” rozplývali sa mexickí dvadsiatnici s charizmatickou líderkou po vystúpení. Ak ich počuli takí Sonic Youth, môžu ísť spokojne do penzie. Mexičania priznali, že táto dlhoročná seattlovská formácia patrí medzi ich top. 

Margaritas Podridas. Foto – Dominik Petro

Piatkový program otvorila Zea, Alžbeta Ferencová, ktorá predstavila svoj debutový album Burning Light. Doplnila ho o titulnú skladbu k seriálu Iveta, v ktorom hrala hlavnú rolu. „Bol to jednoznačne môj najväčší koncert doposiaľ. Oplatilo sa poslať email Michalovi Kaščákovi, ani som nedúfala, že mi odpíše,“ uviedla pre web Moja Muzika.

Pohoda Festival 2023

Zea. Foto – Adam Zvolenský

Na Pohode si každý mohol vybrať, po čom mu srdce prahlo. “Už som videl všetko. Môžeme ísť domov,” zahlásil jeden z návštevníkov po koncerte českých Tata bojs. Chlapci, už trošku odstrastení, z pražskej Hanspaulky predviedli parádnu šou, po ktorej nasledovalo veľké zvítanie s fanúšikmi. Tí chceli podpisy i selfíčka, ale v prípade Tata Bojs to bolo aj naopak. Nielen fanúšikovia si fotili umelcov, ale aj Mardoša si fotil fanúšikov. “Tie fotky budú mať cenu o pár rokov, keď si budeme chcieť pripomenúť, aké to bolo,” povedal usmiaty basák Tata Bojs. Pozitívna energia sa dala krájať. A nielen pri tejto kapele.

Pohoda Festival 2023

Mardoša z Tata Bojs. Foto – Dominik Petro

Pevnou súťasťou trenčianskej Pohody sú diskusie.  Silná bola debata s organizátorom Pohody Mišom Kaščákom a zástupcami ukrajinskej neziskovky Music Saves Ukrajine, ktorých vojna donútila zmeniť prácu v kultúre za humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny. Ako povedali, sú jednými z nich. Samo Marec debatoval s rodičmi zavraždených Daniela Tupého, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej či s dobrovoľníkom na Pohode Milanom Hudákom z Moldavy nad Bodvou, ktorý bol jednou z obetí neoprávnenej policajnej razie v miestnej osade. 

“Moja mama mala príslovie: Peklo prázdné, diabli von. Ja mám pocit, že majú na Slovensku sústredenie,” znel jeden z bonmotov Zlatice Kušnírovej, mamy zaavraždenej Martiny, ocenený potleskom. Téma to však bola omnoho vážnejšia a ťažšia. 

Podobných diskusií o dôležitých témach bolo na Pohode požehnane. Festival nie je len o nich a o hudbe, ale prináša mnohochuť. Divadlo, stand up commedy, tanečné scény, literatúru, detský program, film, výtvarné umenie, priestor pre mimovládne organizácie, ale trebárs aj ohňovú šou či kúzelníka. Vo family parku si prvých fanúšikov získal nový detský hudobný projekt Ušoplesk, za ktorým stojí člen kapely Saténové ruky Vlado Janček a viac prinesieme v samostatnom rozhovore s ním.

Pohoda 2023. Foto – Dominik Petro

Zastúpenie mal v sobotu dopoludnia v tanečnom dome aj kórejský pop aka K-pop.  To je vlna, ktorá už tu dorazila a má potenciál zmeniť sa na tsunami. Pohoda je pre všetky vekové kategórie, je inkluzívna a jej priateľská atmosféra, ktorá trvá od počiatkov festivalu, sa ťažko opisuje. Treba zažiť. 

Nie je to fráza, je to holý fakt. 

Ani táto reportáž nie je prehľadom piatkového programu a hostí, ale je o pocitoch z drobných útržkov tohto festivalu, ktorý dnes možno bez zveličenia nazvať slovenskou kultúrnou inštitúciou.  

text: Scarlet Harová
foto: Dominik Petro

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live