Rozhovory

Vďaka hudbe môžem uniknúť z reality, hovorí Joey Calderazzo

Už o necelý mesiac, 11. novembra tohto roku, sa v hudobnom klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom, uskutoční výnimočný koncert. Vystúpia totiž absolútne svetové špičky moderného mainstreamového jazzu. 

Legendárny klavirista, skladateľ a „bandleader“ – Joey Calderazzo spolu s niekoľkonásobným nominantom na cenu Grammy – saxofonistom a skladateľom Miguelom Zenónom. Túto dvojicu doplnia „mladé levy“ z New Yorku – kontrabasista Orlando Le Fleming a bubeník, Donald Edwards. 

Pri tejto príležitosti sa nám podarilo pripraviť exkluzívny rozhovor s Joeym Calderazzom.

Ako vznikol nápad spolupracovať s Miguelom Zenónom?

Vždy som bol fanúšikom Miguela. Počul som ho hrať pred niekoľkými rokmi a veľmi sa mi páčil. Opýtal som sa ho, či by nemal záujem si so mnou zahrať. Vyzeral, že ho táto ponuka veľmi zaujala. Niekoľkokrát sme spolu vystúpili v New Yorku. Hralo sa nám spolu výborne, preto som sa rozhodol, že by sme mohli v našej spolupráci pokračovať v Európe. 

Akú hudbu budete prezentovať?

Hráme prevažne originálnu hudbu, ktorá vznikla pre tento projekt. V repertoári sú kompozície, ktoré som zložil a venoval Michaelovi Breckerovi a Branfordovi Marsalisovi. 

Plánujete nahrať album v tomto zložení?

Eventuálne áno. Rozmýšľam aj nad nahratím záznamu živého koncertu.

Patríte k žijúcim legendám moderného jazzu. Máte ešte stále nejaké vízie a umelecké ciele? 

Mojim cieľom je neustále sa zlepšovať a komponovať novú hudbu. Okrem toho by som chcel do svojich kapiel zahrnúť aj keyboardy.  

Aký to bol pre vás pocit, hrať v kapele Michaela Breckera a Branforda Marsalisa po Kennym Kirklandovi?

Na hudbe Kennyho Kirklanda som vyrastal. Išlo o štýl hry, ktorý som poznal. 

Nebol som z toho nervózny. Uvedomili sme si, že sa mojím nástupom do kapely úplne zmenil zvuk celej kapely. Všetkým nám chvíľu trvalo uvedomiť si, že sa naša hudba má zmeniť. Napokon sa však zmenila.

Prezradili by ste nám niečo o vašich pocitoch, zážitkoch a skúsenostiach, ktoré ste nadobudli počas spolupráce s Breckerovou a Marsalisovou kapelou? Ako by ste ich porovnali? (z hudobníckej a ľudskej stránky)

Hrať s Mikeom a Branfordom bolo splnením kariéry snov. Mal som a mám veľké šťastie, že som mohol rásť v týchto kapelách, hrať a písať veci, na ktorých som pracoval. 

Rád by som si myslel, že tieto skupiny zneli tak, ako zneli vďaka mojej prítomnosti v nich. V oboch týchto „bandoch“ som dostal veľa slobody robiť to, čo som chcel. Bol to splnený sen. 

Michael nám chýba každý deň. Bol skvelý človek.

Nakoľko bolo pre váš umelecký vývoj dôležité štúdium vážnej hudby? Nerozmýšľali ste nad tým, že budete klasickým klaviristom?

Vážna hudba mi pomohla vytvoriť si melodický koncept, ktorý by som nikdy nezískal, keby som počúval iba jazz. Ďalej mi pomohla v komponovaní. 

V súčasnosti by bolo pre mňa veľmi ťažké stať sa klasickým klaviristom. Keby som nemusel pracovať a mal by som čas cvičiť celý deň, možno by to bolo možné. Pre mňa to však momentálne nie je reálne.

Aké bolo štúdium s Richiem Beriachom?

Richie a ja sme priatelia už roky. Je to úžasný „chlapík“, učiteľ, hudobník, skladateľ. Pomáhal mi a stále pomáha. Okrem toho je to veľmi inteligentný človek a je mi cťou, že sme priatelia.

Čo bolo dôležitejšie pre váš umelecký rozvoj? Cvičenie na nástroji alebo hranie?

Neexistuje nič, čo by nahradilo prax hrania na pódiu. Na nástroji cvičíte neustále, ale je to hranie, kde implementujete svoju prácu, ktorú odvádzate pri cvičení na svojom nástroji.

Sledujete súčasných mladých jazzových hudobníkov? Čo si myslíte o aktuálnom smerovaní jazzu?

Áno, sledujem veľa hudby. Niektoré veci sa mi páčia a niektoré nie. V súčasnosti je na scéne veľa hudobníkov, ktorí sú technicky zruční. 

Všeobecne mi chýba mentorstvo, čo sa bohužiaľ prejavuje v hudbe mnohých hudobníkov.

Ako vnímate súčasnú postcovidovú situáciu ako pracujúci hudobník a umelec? Finančná kríza, vojny, internetové sociálne siete, streamovacie platformy začínajú dominovať aj v oblasti umenia. Je stále možné, mať úspešnú kariéru bez propagácie na sociálnych sieťach?

Cítim sa trochu starý na to, aby som pracoval so sociálnymi sieťami. V týchto dňoch som dosť zaneprázdnený – pracujem na niekoľkých projektoch súčasne a učím. 

Práve keď píšem odpovede na otázky tohto rozhovoru, Izrael je vo vojne. Je to všetko hrozné…som veľmi rád, že môžem uniknúť z reality skrz hudbu.

Vstupenky na koncert Joey Calderazzo trio feat. Miguel Zenón 11. novembra v Blue note nájdetev sieti Tootoot.

text: Dávid Oláh
foto: FB/ Joey Calderazzo

Prečítajte si

Comments are closed.