NovinkyKam na koncert?

The Bridgeheads sa predstavia v dvanástich slovenských a českých mestách

Stropkov – Slovenská formácia The Bridgeheads pôsobiaca v Londýne ohlásila v posledných dňoch viacero noviniek. Pre fanúšikov trojice hudobníkov – Tomáš dAsK, Jozef Lemee a Michal Wisp – je prvou podstatnou informáciou fakt, že v septembri kapela absolvuje turné v dvanástich slovenských a českých mestách.

The Bridgeheads podporili koncertnú sériu vydaním prvého singla z albumu Foreigners s dvojitou stranou A-stranou Best Ones/Pi, ktorý je prístupný na predaj na stránky kapely ako CD a digitálny download obsahujúci 3 bonusové skladby – živé štúdiové verzie Fire a Secret Ink a doteraz nevydanú skladbu Cubes. Singel Pi bol zaradený do playlistu viacerých alternatívnych rádií vrátane legendárneho britského rádia BBC 6 (http://www.bbc.co.uk/programmes/b00tc5kp), s priemerom 1.194 milión poslucháčov za týždeň. „Vyšli sme naraz s dvomi singlami Best Ones a Pi, ktoré sú od seba veľmi rozdielne. Obidve skladby majú videoklip a rozhodli sme sa ich každú sprístupniť na iné miesto, podľa toho o aký efekt sme mali záujem. Pi je náročnejšia skladba a teraz myslím výlučne v zmysle poslucháčskej náročnosti než kvality. Skôr mi ide o oboznámenie publika so skladbami, albumom a prácou kapely, než o nejaký jeden hit, ktorý pritiahne určité publikum iba na jednu skladbu,” vysvetľoval gitarista a spevák Tomáš dAsK.

Skladbu Pi môžu slovenskí fanúšikovia registrovať aj vďaka klipu, pod ktorý sa scenáristicky a réžiou podpísal práve Tomáš dAsK. Z hľadiska hudobnej perspektívy ju jej autor charakterizoval ako snahu o čo najpresnejšie vyjadrenie emócií v konkrétnom momente prostredníctvom hudby a textu. V jej prvej časti upozorňuje na emočnú organickú matematiku a popísanie určitej tendencie v organickom vzorci. Záver je zachytením chvíľkového pocitu. Na webovej stránke definujú The Bridgeheads singel Pi ako delikátnejšiu záležitosť s cieleným pomaly sa gradujúcim prístupom k dosiahnutiu vznešeného efektu. Séria navrstvených sláčikových textúr a perkusné beaty podtrhujú ďalší skvelý spevácky výkon T. dAsKa, kým gitarový part sa vyvíja od skromného do veľkolepého záveru. „Nerád podrobne vysvetľujem hotové dielo, ale radšej to nechávam na každého individuálnej interpretácii. Určite je za tým však veľa práce. Veľa vecí funguje ako metafora, ktorá lepšie vyjadrí niektoré odkazy, resp. má iné kvality ako konkrétne prehlásenie, keďže v každej osobe vyvolá určité emócie. Napríklad v prvej časti klipu sa vyskytujú rovnice na štiepenie a fúziu atómu. Ja viem, čo som tým chcel vyjadriť, ale to, čo to v človeku evokuje, je na ňom, pričom predpokladám, že štiepenie atómu u väčšiny ľudí vyvoláva približne rovnaké spektrum emócií, ak to samozrejme postrehnú,” opísal svoju motiváciu pri kreovaní klipu k skladbe Pi Tomáš dAsK.

The Bridgeheads majú za sebou koncerty v Anglicku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, Českej republike a v rámci aktuálneho turné vystúpia: 2. 9. – Kaštieľ, Stropkov, 7. 9. – The Club, Humenné, 10. 9. – Tabačka, Košice, 11. 9.  – Wave, Prešov, 14. 9. – Subterén, Michalovce, 15. 9. – Klub 77, Banská Bystrica, 18. 9. – Subclub, Bratislava, 22. 9. – Klub Lúč, Trenčín, 24. 9. – Element Music Club, Prievidza, 27. 9. – Stará Pekárna, Brno, 30. 9. – Pod Lampou, Plzeň, 1. 10. – Chapeau Rouge, Praha.

text: Imrich Makó
foto: archív kapely

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky