NovinkyFotoreportyReportáže

Košice zažili famózne spojenie IMT Smile a Lúčnice.

Vyše rok a pol príprav, viac ako 129 spolupracujúcich nadšencov, 5 krát zaplnené najväčšie haly na Slovensku, dve mená, ktoré u nás netreba predstavovať, ale najmä viac ako 30 tisíc spokojných fanúšikov, ktorí si odniesli silný zážitok z domáceho umenia, ktorý sa môže hrdo rovnať predstaveniam svetovej úrovne. Aj takéto fakty priniesol projekt ,,Made in Slovakia´´, ktorý vyvrcholil počas 18-19.12.2014 v košickej Steel aréne.

Myšlienka priniesť toto netradičné spojenie vznikla pred 18. mesiacmi v hlavách Ivana Táslera, Mira Táslera a manažéra Lúčnice Júliusa Jackuliaka, prezrádil Ivan Tásler. ,,Nebolo tak jednoduché, ako si niekto možno myslí. To, že sme naplnili tri krát Inchebu a dva krát Steel arénu je zázrak. Vidím za tým aj strašný kopec dobrej práce, ktorú sme pre to urobili.´´

_DSC1924Réžiou umeleckého projektu poverili Jána Ďurovčíka, ktorý aj v tomto prípade odviedol vynikajúcu prácu: ,,Oni rešpektovali moju tvorbu, čo som vymyslel. Ja som rešpektoval ich poetiku a skladal to.´´ Výsledkom bolo, že fanúšikovské tábory dostali výborne skombinované vystúpenia oboch umelcov. Tí, ktorí prišli na Lúčnicu, dostali plnohodnotný zážitok z tanečného vystúpenia v choreografii Štefana Nosáľa, ktorý navyše vďaka alchýmii Jána Ďurovčíka vhodne zapojil do hudobných blokov IMT Smile. Tí, ktorí čakali koncert so ,,sprievodným tancom´´ zase ostali príjemne prekvapení z dynamiky celého vystúpenia a najmä farebnosti dvoch, na prvý pohľad nespojiteľných elementov. Režiséra potešila aj vzájomná spolupráca: ,,Ja mám rád bláznov. Oni sú blázni. Asi preto, že som blázon, tak aj oni majú radi mňa. Tá spolupráca je nádherná´´.

Pre túto príležitosť pripravili aj špeciálnu scénu, ktorá pozostávala zo štyroch vrstiev. Hlavná plocha pódia patrila počas večera najmä tanečníkom. Dve menšie bočné posuvné pódia umocnili zážitok z choreografií, keďže umožnili vytvoriť akýsi medzistupeň medzi kapelou, ktorá väčšinu času hrala na vyvýšenej časti, a Lúčničiarmi dole. Trojrozmernosť okrem pódia navodzovali aj špeciálne lampy, ktoré sa spúšťali medzi umelcov viackrát za večer.

_DSC2039Ten sa už od začiatku niesol v energickej atmosfére, kde mnohých naštartovalo úvodné sólo basgitaristu Lukáša Kolivošku. V pestrom programe potešili svojimi sólami aj ďalší členovia. Miro Tásler na harmonike, Tomáš Slávik na chrbtoch šuhajov, či nezabudnuteľné saxofónové umenie Mária Gapa Garberu. Ten si ako jeden z najvyťaženejších muzikantov vyslúžil obrovské ovácie a obdiv nielen nežnejšej časti publika.

Setlist IMT Smile síce ponúkol ,,iba´´ trinásť skladieb, no v tomto prípade, nešlo o kvantitu, ale najmä poetiku, ktorá sa niesla celým večerom. V úvodnom bloku nechýbali najväčšie hity ako Opri sa o mňa, Veľa lásky, Kapela alebo Niekto ako kráľ. Prí skladbe Viac, ktorej text mimochodom napísala manželka Ivana Táslera – Anna, nám neuniklo, že ju Ivan akoby pohľadom venoval práve jej, pretože sa na koncerte taktiež nachádzala. Najsilnejším momentom pred prestávkou bolo jednoznačne spojenie hitu Niekto ako kráľ s ľudovkou Cingi lingi bom. Síce to nie je nový prvok na ich koncerte, ale zaručene najenergickejší. Čerešničkou na torte bolo v závere skladby, pridanie sa tanečníkov z Lúčnice. Prestávka ponúkla čas na občerstvenie i príležitosť na kúpu prípadných vianočných darčekov z dielne IMT Smile a Lúčnice, keďže si pripravili naozaj bohatý výber darčekových predmetov. Dokonca už kapela stihla plagátom avizovať ďalšie koncerty v roku 2015.

Po prestávke sa pokračovalo v rozbehnutej atmosfére so skladbami ako Tajné milovanie, Ľudia nie sú zlí. V druhej časti večera zaujalo aj vystúpenie orchestra na pódiu v špeciálnom zložení cimbal, kontrabas, štvoro huslí s vedúcim Martinom Sleziakom, a neuveriteľne energickou skladbou Oči, oči, čierne oči. Orchester Zlaté husle bol celý večer umiestnený v ploche pred hlavným pódiom a predným predĺženým pásom. Návštevníci ich tak väčšinu času mohli zaregistrovať vďaka veľkoplošným obrazovkám. Muzikanti v plnej miere predviedli ich virtuozitu a umocnili farebnosť celého večera. V show sa stretol úžasný temperament, láska a radosť z tanca a hudby. Umelci predviedli množstvo nevyčerpateľnej energie a dokonalý pohyb po pódiu, ktorý miestami prekonával i tie najnáročnejšie očakávania. Svojim talentom a čírou krásou nášho folklóru, dokázali, že sú absolútne najpovolanejšími veľvyslancami slovenskej kultúry vo svete.

_DSC2275Celý poetický večer zavŕšila skladba Najkrajšie Vianoce, ktorá s živým obrazom Betlehemu na pódiu a ,, padajúcim snehom ´´ dala bodku za famóznym večerom.

Ak má byť hudba a tanec zrkadlom radosti zo života, niet pochýb o tom, že sme sa nemohli stretnúť s lepším dôkazom tohto prirovnania, ukážkou nesmiernej profesionality, lásky k umeniu a zároveň úcte k naším tradíciám.

KOMPLETNÝ FOTOREPORT NÁJDETE TU!

Autor: Martin Laškovský

Foto: Paľo Dráb

_DSC1920 _DSC1923 _DSC2071 _DSC2176 _DSC2255 _DSC2257

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky