KOMPILÁCIA

Kompilácia Banskobystrických kapiel. Profily víťazných interpretov

Umelecká agentúra IMIKO SLOVAKIA, s.r.o., v spolupráci s nahrávacím štúdiom PJ SOUND STUDIO a vydavateľstvom PJ RECORDS vyhlásili začiatkom februára 2010 súťaž pre bansko-bystrické hudobné skupiny a interpretov. Prinášame krátke profily víťazných kapiel.  Tie od apríla pracujú s Petrom Dobríkom a Jankou Kozákovou na nahrávkach pre túto jedinečnú kompiláciu.

GENEVAS
Mladá post-rocková kapela Genevas z rozmedzia Banskej Bystrice a Zvolena vznikla v roku 2008. Genevas má za sebou desiatky koncertov po Slovensku a zahraničí a dva roky tvorby, ktorá je dostupná na EP 2008 a EP 2009. Skupinu tvoria traja hudobníci –  každý s iným hudobným smerovaním – punk, rock a hardcore, čo sa odzrkadľuje aj na ich tvorbe.
Viac informácii nájdete na stránke http://bandzone.cz/genevas

Skupina hrá v zložení:

Richard Bešťák – lead vocal, piano, guitar
Juraj Oravec – vocal, bass, synthesizer
Miroslav Spevák – drums, sound engineering
Richard Bešťák – music by Genevas

ŠVEPES
Kapela Švepes v súčasnom ružombersko – bystrickom zložení HLAVO, KUBRO, BUKO a MOMO hrá skoro dva roky. Odvtedy odohrali množstvo koncertov a festivalov (napríklad Orange Music Summer Duchonka, Domaša, Ružiná, Orava, či festival Dohoda v Banskej Bystrici). Začiatkom roka 2009 nahrali EP s názvom Zemiaky. V tom istom roku ešte stihli odohrať na jar v rámci FM_Tour de bar 009 sedemnásť koncertov s kapelami Tučnolist a Atraktívne Kamašle a na jeseň turné Ultimate Entertainment Tour 09 so švajčiarskou skupinou Downless. Viac informácii nájdete na stránke http://bandzone.cz/svepessk

PAS DE PITIE
Kapela Pas de Pitie vznikla v roku 2008 ako výber muzikantov z Banskej Bystrice inšpirovaných francúzskou hudbou. Medzi ich prvé úspechy patrí účasť vo finále posledných dvoch ročníkov “Súťaže vo frankofónnej piesni“ organizovanej “Alliance Francaise“, v ktorej sa stali už po druhýkrát víťazom vo svojej kategórií. Aktuálne sa zúčastnili aj tohtoročnej súťaže, obhájili svoje prvenstvo a postúpili do medzinárodného finále, ktoré sa bude konať v Ostrave.

Základnú zostavu skupiny tvoria Matúš Kucbel (spev), Jozef Sivák (gitara), Šimon Mackov (klávesy), Ján Sedlický (husle), Michal Holec (bicie) a súrodenci Vojtech a Martin Štedroňovci (gitara, vokály a basa). V kapele okrem jej stálych členov, hrávajú aj “basisti“ Daniel Daniš a Samuel Uherek.

Viac informácii sa dozviete na http://www.facebook.com/pages/Pas-de-pitie/148791870259#!/pages/Pas-de-pitie/148791870259?v=wall.

ROCK REUNION
Kapela Rock reunion vznikla na prelome rokov 2007 a 2008,  snaží sa hrať moderný rock s prvkami punk rocku a rôznych variácií rockovej hudby.  K najvačším úspechom určite patrí víťaztvo v celoslovenskej súťaži organizovanej FUNRÁDIOM: Funrádio Má Talent, ktorú vyhrali s piesňou ZLODEJ DUŠÍ. V priebehu roka 2009 odohrali množstvo koncertov ako predkapela DESMODU, IMT SMILE či Horkýže Slíže, kapela odohrala aj letné festivaly a klubové koncerty po Slovensku.

Najnovšie sa môžu pochváliť hymnou, ktorú nahrali  pre FK DUKLA.

Kapela hrá v zložení:

Milan Kováč: gitara, spev
Radovan Oravkin: gitara, vokály
Jakub Beňačka: basová gitara
Tomáš Štrba: bicie

Viac informácií sa dozviete na ich stránke http://www.rockreunion.sk/

SEXY PAPUČKY
Kapela, ktorá hrá v zložení Vojtech Štědroň (gitara, spev), Martin Štědroň (basová gitara), Michal Holec (bicie) a Vladimír Holec (gitara), funguje od roku 2008. Zaujímavosťou je, že v kapele hrajú dva súrodenecké páry, ktorí sú ešte k tomu navzájom aj bratranci..:-) Viac informácii sa dozviete aj na stránke http://bandzone.cz/sexypapucky.

REKU SYNKU
Kapela, ktorá  funguje už od roku 2002, hrá pestrú zmes reggae a ska.  V roku 2006 sa im podarilo vydať debutový album s názvom REGGAENERÁCIA. Ako sami tvrdia, to, čo burcuje ich hudobné zmysly je práve REGGAE. Chytľavý karibský rytmus, Bob Marley, revolúcia, protest, rum, ale aj ženy, slnko, zábava, tanec, voľnosť, sloboda dur aj mol, to všetko je REGGAE, to všetko je REKU SYNKU. Reku Synku sa v súčasnosti snaží čo najviac koncertovať a tvoriť nové skladby. Viac info sa dozviete aj na http://bandzone.cz/rekusynku.

Členovia kapely:

Miroslav Haľák – spev, gitara

Ivan Haľák – bicie

Michal Uram – perkusie

Vojtech Zelník – klávesy

Matej Jankura – gitara

Filip Kalický – basová gitara

FERVIDO
Kapela, ktorej vznik sa datuje na jún 2006, hráva na koncertoch  repertoár zložený z prevzatých, ale aj z vlastných skladieb. Po rôznych  personálnych zmenách skupina v súčasnosti hrá v zložení Bohuš Binovský – gitara, trúbka, Tomáš Mastiš – basová gitara, Jaroslav Debnár – bicie  a Ivan Petrík – klávesy. Viac informácií sa dozviete aj na http://www.fervido.sk/

DELICIOUS
Kapela funguje od roku 2006, členovia tohto hudobného zoskupenia hrajú hudbu podobnú štýlu z 80 rokov, ako napr. Aerosmith či Guns and Roses. Momentálne sa aktívne venujú skladaniu nových pesničiek a cez leto  ich určite uvidíte aj na koncertných pódiách. Viac informácii sa o skupine DELICIOUS dozviete aj na http://bandzone.cz/delicious.

Skupina Delicious hrá v zložení:

Matt Lambcrow – spev, doprovodná gitara

Marco Júda – bicie, perkusie

Rikki Tempter – gitary, vokály

Michal Poliak (PUPO) – basgitara, vokály, klavír

TRUCKI
TRUCKI –  to nie je len netuctový hudobný a poetický prejav, ale to sú aj trefné, originálne a glosátorské kulisy. Toto kabaretno – bluesovo – popové  zoskupenie hrá podľa vlastných slov výlučne piesne zo života. Viac informácií o tejto kapele sa dozviete na stránke http://www.myspace.com/trucki

Kapelu tvoria: Vincent Sýkorka (spev), Zdeno Bugáň (klávesy), Ricky Bartoš (basová gitara) a Vendelín Brčko (bubny), MekKamión – gitara.

SCHODY
Skupina vznikla v r. 1992, má za sebou množstvo klubových a festivalových vystúpení. Po viacerých personálnych zmenách hrá kapela momentálne v zloženi  Juraj Jamrich – gitara, a spev, Rasťo Kašiar – gitara, Hollub – bicie a Martin Žiak – basová gitara.

Bližšie informácie o tejto pomaly už bystrickej legende sa dozviete na http://bandzone.cz/schody

THE TOONES
Kapela  The Toones vznikla začiatkom roka 2009. Muzika a sound kapely sú absolútne zaradené do štýlu BIG BEAT and ROCK 60. a 70. rokov alebo jednoducho označené ako „absolut vintage sound“.

Členovia The Toones su ovplyvnení veľkými kapelami a muzikantmi ako Led Zeppelin, The

Beatles, Cream, Pink Floyd, Gov ´t Mule, John Lennon, BB King, Eric Clapton, Steve Winwood…

Viac informácii nájdete na stránke http://www.myspace.com/toonesmyspace

Zloženie kapely:

Kamil Mueller: Sólo spev, doprovodná gitara

Filip Argay: Spev, sólová gitara

Andrej Penička: Bicie

Marek Herda: Bass gitara

PULULU
V repertoári tejto „popovej alternatívy“, ktorá vznikla v máji 2008, nájdete vlastné slovenské pesničky so závanom folklóru, ale aj pár anglických skladieb.

Kapela hrá v súčasnosti v zložení:

Nina Müllerová – spev

Tomáš Findra – vokály, klávesy

Ľubomír Vlček – vokály, sprievodná gitara

Ján Nemček – sólová gitara

Michal Badinský – sprievodná gitara

Martin Leškanič – basová gitara

Tomáš Hríbik – bicie, perkusie

Milan Slama – zvuk

Skupina momentálne trávi veľa času v skúšobni, ale hlavne sa teší aj na živé koncerty. Viac info o tejto zaujímavej bystrickej formácii sa dozviete na www.pululu.sk.

Got blue balls
Got Blue Balls je zmes ľudí, ktorí sa zišli s cieľom robiť „poriadny rock´n´roll“. V každom členovi kapely  prevláda láska k rockovej hudbe.

Za svoju existenciu už stihli odohrať niekoľko koncertov s The Casualties, Zónou A, Slobodnou Európou, Lavagance atď…V dohľadnej dobe sa pripravujú na nahrávanie EP, natočenie videoklipu a potom hlavne koncertovať a koncertovať…

Zatiaľ si na ich webovej stránke http://www.myspace.com/gotblueballs môžete vypočuť live nahrávky a pozrieť video zostrihy z koncertov.

Členovia:

Michal Minár- Vocal
Juraj Oravec- Guitar, vocal
Stanka Apfelová- Bass, vocal
Richard Mikuš- Drums

Iná vlna
Ide o novovzniknutú kapelu, ktorá je na hudobnej scéne od začiatku roku 2010. Tvoria ju však skúsení muzikanti, ktorí majú za sebou spoluprácu s viacerými zvučnými menami. Napr. bubeník Tono Benedek spolupracoval s Davidom Kollerom, Richardom Mullerom či skupinou Elán.

Okrem spomínaného bubeníka tvoria kapelu: Edo Majer – spev, Martin Číž – basová gitara, Erik Knižka – klávesy, Zdeno Ružička – gitara.

Kapela momentálne trávi veľa času v skúšobni, kde pracujú na vlastných skladbách.

220 V
Kapela vznikla na jar v roku 2008. Jej zakladajúcimi členmi boli Tomáš Dobrík a Martin Kubuš. Kapela sa orientuje výhradne na svoje piesne ako fúziu rôznych žánrov.

Od jej začiatkov je hlavným cieľom nájsť vlastný štýl, ktorý by prezentovali a spájali rôzne

hudobné vplyvy jej členov.

Na jeseň roku 2009 do kapely natrvalo nastupil tretí člen Michael Dove. Tým  sa

základná zostava skompletizovala, v súčasnosti sa venuje skladaniu pesničiek. Viac informácii sa dozviete na stránke http://www.220v.sk/?mnu=music.

text: Andrea Pivarčiová
foto: archív kapiel

Prečítajte si

Comments are closed.