Ostatné

V poradí štvrtá Garáž má punkové znamenie

Košice : Seriál koncertov Garáž Live z dielne moderátoriek Rádia Kiss Gabiky Kuchárovej a Oľgy Džupinkovej otvorí svoje brány štvrtýkrát 24. marca 2011 v košickom Zebra Music Pube.  Popri „domácich“ skupinách Podfuck a The Parentals sa predstaví aj formácia stoiČOstoi z Krompách, ktorá v závere minulého roka vydala debutový album Poprípade iným spôsobom. Jeho názov si kapela požičala z požiarneho plánu v skúšobni.

Partia zo Spiša produkujúca punk rock je spolu od roku 2005 a pre regulárny album sa jej členovia rozhodli počas silvestrovských osláv 2009. Na platňu mali pripravených dvadsaťpäť skladieb, z ktorých vybrali dvanásť reprezentatívnych songov. Pri nahrávaní mala kapela podmienku, aby sa nástroje nahrávali spolu, čím chceli dosiahnuť efekt „bordel punku“. Krstným otcom Poprípade iným spôsobom sa stal líder Slobodnej Európy Whisky. „Skladby na album vznikali postupne, pričom niektoré z nich majú aj dva roky a ďalšie sme vyprodukovali napr. pred dvoma mesiacmi. Vyberali sme z 25 piesní a naše konečné rozhodnutie padlo na songy, u ktorých sa nám zdalo, že nás pri našom debute budú najviac vystihovať,“ vysvetľoval spevák a basgitarista stoiČOstoi Matio.

Úvodným singlom sa stala skladba Prečo priťahujem iba staré ženy. Autorom textu je Zajac, ktorý ho konzultoval s otcom. Jeho rázne „nie“ bolo pre syna signálom, aby v skúšobni, kde ešte doplnil textovo chytľavú pasáž aj spevák Maťo, začali pracovať na hudobných linkách. Video sa natáčalo v interiéri baru, bytu a pár záberov pribudlo na ulici. Režisérsku taktovku vzal do rúk manažér kapely Martin Hlavatý. Základná myšlienka v scenári vychádzala z inšpirácie obľúbenými filmármi a ako v tejto súvislosti Zajac poznamenal, cieľom bolo predstaviť ducha kapely bez umelých prísad a gýčov.  „Keďže ešte nikto z nás v klipe nehral, bola to pre všetkých nová skúsenosť. Našou snahou bolo nastaviť adekvátny pomer kvality k cene, čo si myslím, že sa nám podarilo. Inšpiráciu sme hľadali medzi autormi nízkorozpočtových filmov, pričom mne osobne sa páči film od Luisa Buñuela, ktorý natočil snímku so Salvadorom Dalím v 20. rokoch minulého storočia. V niektorých scénach možno parodujeme sami seba, no prioritou pre nás bolo vyhnúť sa pózam. Nechceli sme staviť na osvedčené mechanizmy ako ostatné kapely, ale rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou,“ vysvetľoval Zajac.

Koncert skupín stoČOstoi, Podfuck a The Parentals sa v Zebra Music Pube začína o 20.00 hod. Vstupné je free.

Autor: Imrich Makó

Foto: Archív

Prečítajte si

Comments are closed.