Ostatné

Legendy metalu vstupujú do Collossea

LEGENDA  metalovej histórie, kanadská formácia Voivod, prichádza na dlho očakávané koncerty, ktoré sa uskutočnia 12.5. v Košiciach a 13.5. v Prahe. Oba spomínané koncerty sa uskutočnia v rámci rozsiahleho európskeho turné, ktoré štartuje 21. apríla v Nórsku a končí 19. mája v Estónsku.

Takmer tridsaťročná dráha kapely, narušená v roku 2005 úmrtím kľúčového člena Voivod, gitaristu „Piggyho“, teda stále pokračuje a pre českých a slovenských fanúšikov sa tak odkrýva dlho očakávaná príležitosť uvidieť naživo skupinu, ktorá po desaťročia neopakovateľným spôsobom ovplyvňovala podobu svetovej metalovej scény. Vstupenky na pražský aj košický koncert sa dajú zakúpiť v bežných predpredajných sieťach. Bližšie informácie o oboch koncertoch nájdete na webe www.obscure.cz.

Voivod sú nezameniteľní. Keď v prvej polovici osemdesiatych rokov šokovali vtedajšiu kanadsko-americkú metalovú scénu svojimi prvými albumami ako boli „War and Pain“ alebo „Rrröööaaarrr“, málokto si bol schopný pripustiť, že to je len začiatok a Voivod nás podobnými albumami budú zásobovať po celú svoju dlhú kariéru. Prvé dva albumy priniesli niečo dosiaľ neslýchané, Voivod v prvých dvoch nahrávkach servírovali epileptické nervozna, disharmonicku hudbu pretkanú katastrofálnymi textami, čo ešte vygradovalo na prvom prelomovom albume „Killing Technology“.

U Voivod je fascinujúce to, že zatiaľ čo u iných kapiel sa o prelomových, alebo ak chcete zásadných, nahrávkach hovorí vždy v jednotnom čísle, u kanadskej formácie je možné definovať týmito prívlastkami drvivú väčšinu jej bohatej diskografie. Preto môžeme v podobnom duchu vymenovať aj nasledujúce počiny „Dimension Hatross“, „Nothingface“, „Angel Rat“ a ďalšie a ďalšie. Na každom tomto a nasledujúcom albume priniesli Voivod vždy niečo nové, väčšinou pozitívne, čím šokovali svojich fanúšikov.

Kapela sa nevyhla ani personálnej zmene, najprv odchod basáka Blackyho, následne speváka Denise Belangera (alias Snake), ktorého potom načas nahradil Eric Forrest, následne prijali Jasona Newsteda z Metallici atď. Tieto udalosti však v histórii kapely prebíja august 2005, kedy po ťažkej chorobe zomrel v montrealskej nemocnici duchovný vodca kapely Denis D’Amour alias Piggy.

Odkaz Piggiho ďalej pretrváva, nielen na ďalších albumoch „Katorz“ a „Infini“, ale v chode celej kapely, ktorá sa oklepala z tragickej straty a rozhodla sa tým najlepším spôsobom, totiž pokračovať vo svojej neobyčajnej kariére. Česko – slovenské koncerty sú dlho očakávanou udalosťou, na ktorú sa bude ešte dlho spomínať. Voivod sa na nich predstaví v zostave Snake, Chew, Blacky, Away.

Ako support sa predstaví ešte neoznámená formácie.

12.5.2011, Košice – Collosseum

13.5.2011, Praha – Exit Chmelnice

Súvisiace odkazy :

www.voivod.com

www.collosseum.sk

www.exitchmelnice.cz

www.obscure.cz

Prečítajte si

Comments are closed.