Ostatné

Kolowrat – Básnici s akordeónom

V hudbe tejto košickej kapely sa kĺbi pesničkársto s alternatívou, intelektom, holým ľudským citom a textom o všedných veciach bežného dňa, posadených do poetickej roviny. Kto hľadá, ten nájde. Kolowrat vznikli ešte v ´99tom a stavajú na textoch speváka Rasťa Rusnáka. Predošlé sedenia pri pive, analyzovanie toho, čo rádiá hrajú a nemuseli by, vymieňanie albumov medzi kamošmi a nakoniec odhodlanie robiť vlastnú muziku predchádzali založeniu tejto kapely.

Kolowrat osloví fanúšikov alternatívy, ako aj nevyspytateľnú hudobnú kritiku. Nenáročná hudba obohatená o akordeón, texty presiaknuté metaforami a slovnými hračkami i Rasťov spev prispievajú k osobitosti pesničiek tejto kapely. Možno sa vám Rasťov spev nebude zdať dokonalý, no jeho expresivita len pridáva na dramatickom efekte skladieb. Zo spevákových textov by sme pri troške snahy a odhodlania. zostavili antigýčový synonymický slovník. Verše ako „myslieť na ňu je moja denná agenda“ či „len ona ťahá povraz a ním mi zazvoní v hrudi”, nech dokresľujú toto tvrdenie.

Košičania vydali doposiaľ dva regulérne štúdiovky (Vrany sa vracajú, 2006 a Slnko vo veži, 2009) u Slnkáčov. “Rasťo je absolútne fantastický textár, jeho texty sú básne, nemusíš sa s nimi stotožniť, ale nemôžeš im uprieť, že sú krásne. A páčilo sa mi to nasadenie s akým tie texty spievajú/hrajú. Pre mňa to bol úplne nový vesmír, keď som počula demo Vrany sa vracajú,“ prezradila na ich adresu krstná mama slovenskej alternatívy Shina zo Slnko Records. Kolowrat často na koncerty nevyrážajú. Uplynulý rok si strihli turné, na ktorom sa predstavili s viacerými spriaznenými kapelami ako Kvety nikotínu, Hvozd, Padequa či Lublau. Ich stajňový kolega Milas Groove (Lublau) neskrýva svoje sympatie. „Sú to veľmi príjemní ľudia. Majú famózne texty a sú viac básnici ako my. Ich hudbu som poznal už skôr než sme odohrali spoločné koncerty. Chalani z kapely menej, museli si ich naštudovať. Vďaka nim sme sa mohli ukázať publiku, ktoré je našou spoločnou cieľovou skupinou. Teda ľuďom, ktorých hudba zaujíma,“ a s priateľským úškľabkom dodáva, že „Rasťov spev je charakteristický a takisto aj jeho pohyby na pódiu.

Kolowrat majú za sebou dobrý rok. Vydali album, s ktorým sú spokojní nielen oni. „Zdá sa mi, že nastal posun vo viacerých veciach. V našom prístupe k hudbe, v našom pocite z nás samých. Dúfam, že ďalší rok bude o tom, ako sa to pretaví do našej tvorby. Chceme len spraviť čo najviac nových piesní a odohrať čo najviac dobrých koncertov,“ zamýšľa sa spevák Kolowratu Rasťo Rusnák.

text: Edo Kopček (publikované v čaopise Nový Populár)
foto: archív kapely

Prečítajte si

Comments are closed.