Live

Úplne nové skladby, premiéry nových členov aj prierezy tvorbou. Metalové kapely pozývajú na Dobrý festival

Dobrý festival patrí medzi mutližánrové podujatia. A žánrovou stálicou podujatia je jeho metalový program. Po kapelách Sepultura, Amorphis, Eluveitie a Oprhaned Land príde tento rok na Dobrý festival švédska kapela Therion so svojím symfonickým metalom. Chýbať nebudú ani dôležité mená domácej scény Perversity, Wayd, Gloom, ČAD a Symfobia.

Therion sú na turné k druhej časti svojej trilógie Leviathan. Letný festivalový setlist ale ponúkne prierez tvorbou, ako ste sa mohli dočítať v našom nedávnom rozhovore so spevákom Thomasom Vikströmom a vokalistkou Rosalíou Sairem.  „Tento rok budeme hrať premiérovo na Dobrom festivale a ešte na ďalších dvoch alebo troch v Európe. Neviem, čo od toho očakávať, ale mám rád festivaly a rád sa stretávam s ľuďmi. Verím, že to bude skvelé a teším sa na to,“ hovorí líder Therion.

Kompletne nový setlist predstaví prešovská death metalová stálica Perversity, ktorá v štúdiu finišuje s prípravami nového albumu Spiritual negation.„Väčšina skladieb bude z nášho pripravovaného albumu. Tento setlist sme zahrali len nedávno v košickom Collosseu, bude to prešovská premiéra. A premiéru bude mať aj náš nový bubeník,“ hovorí gitarista Dodi Košč. Z nových skladieb isto odznejú Venom divine, ktorá bude pilotným singlom k albumu a vznikne k nej aj videoklip. Z nových kusov hudobníci zahrajú napríklad aj Wrath manifest a The Mouth of Abyzou. „Chlapci z kapely si chcú pozrieť The Animals a chcem vidieť tiež Wayd a Therion.

Wayd nehrávajú často, dokonca si držia akúsi exkluzivitu v tomto roku a okrem Dobrého festivalu ich nebudete môcť vidieť na iných akciách. Možno sa podarí ešte jedna do konca roka. Budúci rok bude pre kapelu a jej fanúšikov významný, pretože Wayd oslávi 30 rokov na scéne. Očakávať môžeme koncerty a najmä nový album.

V setliste, ktorý budeme hrať, predstavíme prierez našou tvorbou, kde budú skladby z albumov Decadence, Barriers a Ghostwalk. Predstavíme novinku Walpurgas z pripravovanej platne pre budúci rok. A tiež jednu medley, ktorú sme premiérovo odohrali na vlaňajšom koncerte v Stromoradí. Ak nás diváci vytlieskajú, pridáme cover od Death,“ hovorí Rišo Majer. Aj Wayd sa premiérovo predstavia s novým bubeníkom. Účasť ako hosť potvrdil spevák Štefan Koľšovský.
„Pre nás je Dobrý festival príjemným stretnutím s fanúšikmi. Tento rok je to náš jediný open air festival. Určite si pozrieme viacero kapiel, za seba prezradím ČAD, Therion a Symfobiu, ktorí hrajú s nami v jeden deň,“ dodáva gitarista kapely.
Wayd okrem toho, že pracujú na novom albume, naplánovali na tento rok vydanie vinylovej edície albumu Decadence, ktorý vyšiel pred 20 rokmi. „Bude to remastrovaná verzia albumu aj s novým obalom. Plus na CD vyjde naše prvé demo, ktoré bolo len na kazetách.“

Prierez zo všetkých troch albumov ponúkne tiež Gloom. „Namiešame to ako dobrý drink a predstavíme nášho nového gitaristu Tomáša Petríka. Vystúpime aj so speváčkou Marcelou Jurčenkovou,“ hovorí spevák kapely Martin Pazdera.
„Mimo koncertov, ktoré odohráme v lete, robíme na nových skladbách. Zatiaľ majú základnú štruktúru, sú to kostry, viac aj menej rozpracované, ale je to niečo, čo chceme neskôr nahrať, dátum ešte nemáme,“ dodáva líder kapely.
Na Dobrom festivale si chce pozrieť Therion. „Nie je to výlučne kapela, ktorú mám v merku, ale je to metalová povinnosť každého metalistu, ktorý príde na festival. Pozriem si čo príde, beriem to ako spoločenskú udalosť, na ktorej stretnem kopec známych ľudí a kamošov.“

Ako sa dostať na festival? Kde zaparkovať?

Už 9.6.2023 od 14:00 hod. sa otvorí brána prírodného kúpaliska Delňa, na ktorom sa počas druhého júnového víkendu bude konať 13. ročník DOBRÉHO FESTIVALU. Ako sa dostať na festival? Kde zaparkovať? 

Rovnako ako minulý rok budú obe prístupové ulice k areálu festivalu Jesenná a Jelšová pre motorové vozidlá uzavreté. Vstup bude povolený len vozidlám MHD, označeným vozidlám taxislužby, bicyklom, kolobežkám a samozrejme pešou chôdzou. 

Návštevníkom preto organizátor odporúča využiť existujúce verejné parkoviská v okolí, ktoré sú v tejto časti mesta počas celého dňa bezplatné. Oficiálne záchytné a taktiež bezplatné parkovisko festivalu sa nachádza pri OC Eperia, na ktoré budú návštevníkov usmerňovať navigačné tabule na stĺpoch verejného osvetlenia. 

V spolupráci s Dopravným podnikom mesta Prešov bude od záchytného parkoviska premávať kyvadlová linka „X“ až do 03:00 ďalšieho dňa, ktorá bude prvýkrát pre návštevníkov bezplatná, a to na trase Železničná stanica – Kuzmányho – Rusínska – Arm. Gen. Svobodu (Eperia) – Šváby – Delňa – Žel. stanica. Bezplatná kyvadlová doprava bude premávať v intervale 15-20 min, podľa zverejneného cestovného poriadku. Od križovatky Švábska / Pionierska bude premávať druhá bezplatná kyvadlová linka „DF“ na okružnej trase Šváby – Delňa a späť, v intervale 10 minút.

Zároveň je pre návštevníkov festivalu v spolupráci so spol. Antik Telecom s.r.o. pripravených až 10 000 bezplatných jázd zdieľanými červeno-bielymi bicyklami. Stačí použiť kupón „Dobrý festival“ s kódom S2NFF3 a každý návštevník získa až 5 hodín bicyklovania pri preprave na festival zdarma. Potrebné je nainštalovať si aplikáciu „Antik Smart Way“. 

K dispozícii budú aj kolobežky TIER, na ktoré bude platiť počas konania festivalu promo akcia s bezplatným odomknutím. Kolobežky TIER majú okrem celého mesta Prešov rozšírené pokrytie aj do Ľubotíc a Veľkého Šariša.

Vzhľadom na očakávaný nápor na bezplatnú MHD, parkovanie, kolobežky a väčšiu vzdialenosť záchytného parkoviska je potrebné prísť na festival minimálne 2 hodiny vopred.

Dobrý festival sa uskutoční 9. a 10. júna 2023 na prírodnom kúpalisku Delňa v Prešove. Ohlásení účinkujúci: Therion, The Animals, IMT Smile, Dub FX, Dj Fresh, Druga Rika, Laci Strike Dj set, Sima, Komajota, Zuzana Smatanová, Helenine oči, Chikilikitua, Gladiátor, Akustika, Symfobia, Čad, Wayd, Gloom a ďalší.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Prešov a v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Prešov. Viac o festivale a aktualizovaný line up nájdete na www.dobryfestival.sk

text: Edo Kopček
foto: Adam Zvolenský

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live