Live

Z Delne opäť znie multižánrová hudba. Prvý deň Dobrého festivalu ovládla rockovo-metalová scéna aj energia basových liniek

Prešovská oslava hudby sa aj tento rok podarila, a prvý deň to dokonca vyšlo aj s pomerne pekným počasím. Dobrý Festival otvoril na Delni brány trash aj symfonickému metalu, tanečnej a elektronickej hudbe a nechýbalo ani zastúpenie energetického reggae.

Dobrý festival je udalosťou s dlhoročnou tradíciou. Pri vstupe do areálu prírodného kúpaliska Delňa sa človek ocitne na mieste, kde bol pred niekoľkými rokmi s partiou zo strednej školy, a neskôr aj prvý krát s vlastnými deťmi. Na Dobrom festivale ostáva veľa dobrých vecí rovnakých, a veľa sa toho mení k ešte lepšiemu. 13. ročník festivalu posunul latku opäť o niečo vyššie a návštevníci si už v prvý deň mohli užiť multižánrovosť v dokonalo načasovanej následnosti kapiel.

Okrem žánrov má festival tradične aj cezhraničný presah. Spevák z kapely Druga Rika Valerij Charčyšyn vníma účinkovanie na prešovskom pódiu ako príležitosť pre prezentáciu svojej tvorby a rozmanitosti ukrajinskej hudobnej scény. „Pre mňa ide o prvé vystúpenie na Slovensku a na takomto festivale. Hrali sme iba na provizórnom festivale v Bratislave, na koncerte pre Ukrajinu. Je to pre nás ťažké, pretože nik nás tu nepozná (smiech). Na Ukrajine sme známou a slávnou kapelou. Ľudia poznajú naše piesne, každý s nami spieva, každý pozná našu hudbu. Som prvýkrát na Slovensku ako umelec, ale Slovensko poznám z ciest a z lyžovačiek pri Ružomberku s mojou rodinou. Chceme hrať našu muziku pre každého v rôznych krajinách. Chceli by sme ukázať svetu, čo prináša ukrajinská hudba a naša kultúra. Chceme svetu prezentovať našu hudobnú kultúru. Len vďaka vojne sme dostali túto možnosť. Pred vojnou sme nemali šancu.“

Šariš Aréna je aj tento rok rockovo-metalovým kútikom festivalu. Kapela Therion rozvášnila tvrdé metalové duše, a slovenským fanúšikom vzdala hold. „Toto je krásna „party-goer“ krajina. Som rád, že môžem vidieť tieto krásne slovenské hory a je škoda, že som ich nemohol vidieť skôr. Je super, že ľudia sem prišli z ďalekých krajín, dokonca z Ameriky a Mexika. Takže vy, lokáli, ukážte im to a nestrápnite sa pred nimi, nezahanbite svoju krajinu. Ukážte im, ako sa tu pije. Toto je studená a daždivá noc, správna na opitie sa.“ povzbudil slovenských fanúšikov zakladateľ a gitarista kapely Christopher Johnsson.

Pódium Dobrá hudba ponúkla dobrú hudbu z Prešova aj z ďalekej Austrálie. Počas koncertu Heleniných očí bolo, ako zvyčajne, v ostatných častiach areálu ľudoprázdno. Všetky ruky sa kymácali v tónoch najznámejších piesní o prešovskej obchádzke či Marianiných zlých rozhodnutiach. Sedemčlennú kapelu a množstvo hudobných nástrojov vystriedal na pódiu jeden človiečik s kufríkom plným nápadov a hudobnej techniky.

Austrálskeho predstaviteľa tanečnej a reggae hudby nemusíme snáď nikomu predstavovať. Dub FX aj napriek niekoľkým technickým problémom odohral koncert, ktorým roztancoval aj skalopevne netancujúcich. „Now, I want to see every single person in this place go fu*** crazy with me!“ znelo celou Delňou, a ľudia podgurážení výraznými basovými linkami sa nenechali dlho prosiť. Dub FX si pódium nenechal iba pre seba. Prvým hosťom bol reggae spevák G Ras z Maďarska, ktorý ukázal ako vyzerá podpora na reggae scéne, a trubkové party odohral prešovský trubkár Pavol Jeňo.

Prvý festivalový deň dopadol z nášho pohľadu na výbornú. Búrka sa na areál prešovskej Delňe pozerala iba z diaľky a v nočných hodinách ju vystriedalo jasné hviezdne nebo. V sobotu nás na hudobných stageoch čakajú najmä slovenské hviezdy ako Gladiátor, IMT Smile, Chiki liki tua či Zuzana Smatanová.

Foto: Peter Ivan, L R Media
Text a preklad: Petra Hartmannová, Damián Michalco

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live