Live

Juraj Staviarsky pozýva singlom Wasabi na nový rock’n’rollový projekt Ôk z Prešova

Prešovský basgitarista Juraj Staviarsky vydal rock’n’rollový debut svojho projektu Ôk so slovenskými textami. Ešte v decembri avizoval pripravovanú novinku singlom Bubáci, aktuálne z neho predstavil svoju najobľúbenejšiu skladbu Wasabi aj prostredníctvom videoklipu. Album uvedie do života už túto sobotu 25. júna na koncerte v prešovskom Wave. Ako hosť sa predstaví kapela Detox of a Pony.

“Tento rock’n’rollový album nenadväzuje na moju predošlú kapelu Fúzy Múzy. Ako išiel čas, povedal som si, žechcem robiť niečo veselšie, zábavnejšie a konečne skúsiť hudbu aj so spevom,“ vysvetľuje hudobník. Jediné, čo tieto dva projekty spája, je Jurajove alter ego – postavička v kabáte.

Ôk je oproti Fúzy Múzy sviežejší, priamejší projekt. Pomáhajú tomu aj slovenské texty o rôznych Staviarskeho zážitkoch,  ale aj počutých príbehoch. „Napríklad  Wasabi. To je o nepoučiteľnom človeku, ktorý stále robí niečo, čo mu neprospieva (v tomto prípade konzumuje pikantné jedlo), ale aj tak s tým nikdy neprestane. A nakoniec skončí na ARE.“

Názov Ôk odkazuje na Oko, ktorým Juraj pozoruje svet. Vystihuje to aj ich logo – prevratený názov kapely, ktorý vyzerá ako postavička s jedným veľkým okom. Na albume ponúka 14 skladieb z toho sú tri predohry. 

Morbídne vs. humorné

Po textovej stránke ponúka Juraj Staviarsky na svojom sólovom debute teda rôzne zobrazenia reality. Niečo je morbídne, niečo zas humorné. “Jeden známy robí v pohrebnej službe. Rozprával mi, že  na pohrebné hostiny sa občas tajne prepašuje jeden chlap, ktorý zosnulých vôbec nepozná. Chodí  sa tam iba nažrať… To mi vnuklo nápad, urobiť o tom skladbu Pohrebná hostina. Podobne morbídne sú aj skladby Pohrebná služba alebo Bubáci. Potom sú na albume aj punkové veci, kde si robím prdel hlavne zo seba. No sú medzi nimi aj také, kde kritizujem napríklad povahu a konanie ľudí… Napríklad Verný DJ, Domáci robot, Činky vs. Knihy. Povedal by som, že všetky skladby sú akoby krátke poviedky.”

ôk

Obal albumu je nakoniec vo farbách wasabi.

Pôvodne plánoval, že album budú otvárať práve tie morbídne skladby a aj cédečko malo byť čiernobiele. “Nakoniec som sa rozhodol celý album ladiť do farieb Wasabi a musím povedať, že som dobre urobil. Cédečko je tým pádom pestré – každý si tam môže nájsť to svoje. Aj čo sa týka hudby, ale aj textov.  

V úvodnom tracku Čínska reštaurácia napodobňuje, ako to prebieha pri objednávani jedla u Číňana. Pri zostavovaní tracklistu albumu to aj dáva zmysel. “Veľmi často chodím na Čínu.  Milujem sushi, ale aj iné ázijské jedlá. Preto to na albume muselo jednoznačne byť! Je to zároveň  intro k prvej skladbe albumu – Wasabi. 

Nahrával DYI

Na týchto skladbách pracoval Juraj Staviarsky už pred pandémiou. Počas nej požiadal o štipendium a z poskytnutých financií si v dome v pivnici zariadil nahrávacie studio. “V mojom domácom štúdiu som nahral celý album. Všetky nástroje a spev som si nahrával sám. Teda až na bicie a perkusie. Tie mi nahral skvelý bubeník Stanislav Geci, ktorý so mnou hral už vo Fúzy Múzy.” 

Situácia Juraja teda doviedla k tomu, že album vznikol do-it-yourself štýlom. “Na tejto dobe je perfektné, že sa dá na youtube nájsť návod na všeličo možné. A ja rád robím veci sám. Som tak trochu samouk introvert, teda aspoň  v niektorých veciach. Preto som sa aj sám naučil nahrávať, mixovať, mastrovať, vydať a produkovať album. Bola to skvelá skúsenosť. No zároveň veľmi ťažká a odvážna.”

Samotnou kapitolou bol pre Juraja Staviarskeho spev, pretože nikdy pred tým nespieval. Išiel na to intuitívne, podľa sluchu. Nahrával dovtedy, kým to nebolo čisté. “Bolo mi do plaču, keď som ani na stýkrát nedal dobre spev vo Wasabi. Vážne, bol som zúfalý.”

 Uvažuje preto nad hodinami spevu s profesionálnym hlasovým pedagógom. “Bolo by to dobré, aspoň kvôli intonácii a dýchaniu. Aj keď Ôk je rock’n’roll a tak trochu nadsázka, spev by mal byť úplne čistý. Na koncertoch mi však so spevom bude pomáhať celá kapela. Výšky zaspievajú Milena s Baškou, Stano zas nižšie položený hlas.”

Juraj Staviarsky predstaví album projektu Ôk už túto sobotu 25. júna na koncerte vo Wave v Prešove. Zostavu kapely doplnia Barbora Mikulová (gitara, spev), Milena Hrušovská (violončelo, spev), Martin Mušinka (gitara) a Stano Geci (bicie, spev). Ako hosť večera vystúpi kapela Detox of a Pony, s ktorými sme pred nedávnom uverejnili Podcast. Môžete si ho vypočuť nižšie.

text: Edo Kopček
foto: Ľuboš Anguš

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live