UG

Kominár v objatí death metalu. Jozef Kováč z Bloody Redemption koketuje s elektronikou

Jožko Kováč je chlap do koča i do voza, len čo je pravda. Jeho banda Bloody Redemption získava časom väčší a väčší rešpekt a jeho ďalšia hudobná aktivita môže pokojne aj niekoho poriadne rozosmiať. Viac už prezradíme spoločným myslím celkom milým rozhovorom.

Ahoj chlape. Musím povedať, že som ťa mal v zozname na oslovenie do rozhovoru na trocha neskôr. Zrazil som sa ale s tvojím disko šialeným projektom Falusoid a musel som ťa rýchlejšie kontaktovať. Je to masaker čo stváraš, haha. Poďme ale zo začiatku trocha seriózne. Evidujem ťa hlavne ako frontmana a gitaristu Bloody Redemption. Ako sa máte chlapi? Je už nový bubeník zabehnutý? 

Ahoj Dodi, som rád, že si mi dal priestor vo svojej skvelej rubrike. S Bloody Redemption prežívame rušné, ale aj príjemné časy. Od začiatku roka sme obehali celkom dosť koncertov, ktoré priniesli pozitívnu odozvu. Už som teda naznačil, že bubeník Matúš je u nás varený-pečený a my sme s jeho kvalitami a prístupom nadmieru spokojní.

Horúcou novinkou je podpísanie zmluvy s čínskymi Awakening Records. Doteraz som ich vnímal ako label, ktorý vydával v pekných re-edíciách staré kultové metalové albumy. Ako ste sa k nim dostali? Čo môžeme s vašim novým albumom očakávať? 

Je to tak, s Awakening sme rozbehli spoluprácu a veci okolo nového albumu, ktorý dostal názov Hit To The Gore, konečne nabrali spád. Gitarista Maťo oslovil viac labelov, ktoré by mohla naša oldschoolovo ladená hudba zaujať. Najrazantnejšia odpoveď bola práve od Awakening, ktorí nám ponúkli najlepšie benefity (od iných bola ponuka vydať album len v digitálnej forme) a pomerne rýchlo sme sa dohodli. Spolupráca ide zatiaľ hladko a už teraz si môžete pozrieť lyrics video na song Vultures Waiting, ktoré je z ich dielne. Myslím, že od debutu sa naša muzika viac spestrila, miestami pridala na brutalite, ale aj na melodike. Nový bicman sa tiež podpísal a dodal celku iný charakter.

Celkom ma zaujíma, v akom náklade a na akých nosičoch vyjde nový album?

Podľa informácií, ktoré sa ku mne dostali, by mal byť náklad 1000 kusov CD. Z toho by sa k nám malo dostať 300 ks na predaj. Album bude na väčšine digitálnych platforiem. Určite pouvažujeme aj nad vinylom, ale to je ešte nejasná budúcnosť.

Po hudobnej stránke to bude znova v objatí old school death metalu? Dali ste do vašej tvorby niečo nové, pre vás netypické?

Stále sa jedná o starú školu, zväčša death metalu v strednom tempe. Tentokrát sme sa viac pohrali s harmóniami a songy obohatili o gitarové sóla. Ako som spomínal, Matúš za bicími odviedol skvelý výkon a aj vďaka nemu to šliape ako dobre zaplatená, skúsená šľapka haha!

Aké máš očakávanie od tohto nového spojenectva? Čo by si rád s Bloody Redemption dosiahol?

Roky na undergroundovej scéne ma naučili, nerobiť si veľké ilúzie a očakávania. Všetko ale ide dobrým smerom a mám pocit, že aj napriek dlhému čakaniu na druhý album na nás fans nezanevreli. Ba naopak, po každom odohratom koncerte pribúdajú noví. Verím, že Hit To The Gore zožne dobrú odozvu a my sa posnažíme ten album čo najviac potlačiť do povedomia aj formou dobrého videoklipu, merchu a samozrejme živým hraním.

jozef kováč

Bloody redemption.

Tvoju osobu si najskôr pamätám ako vokalistu Gazdasgrind. Mali ste celkom slušne našliapnuté? Kde sa to zrútilo?

Gazdasgrind bola super partia a zažili sme toho celkom dosť. Skvelé koncerty a šialené alko-párty. To sme už boli ale v novej zostave (okrem Gazdu Jozefa a Pepa Degvaja) a každý z nás mal svoje kapely a asi aj iné priority. Dokopať sa k novej tvorbe bolo čoraz ťažšie a osobné vzťahy začali škrípať. Stále ale verím, že Jozef ešte niečo podnikne a dá bandu dokopy. Dobrých bubeníkov je málo a jeho by bola škoda.

Mal si vo svojich začiatkoch aj iné hudobné projekty, kapelky?

Kapiel bolo celkom dosť, ale úplné začiatky v pivnici za provizórneho aparátu (hrnce, walkman miesto zosilňovača, bedne z pracieho prášku…) radšej vynechám haha.
Death metal sme začali hrávať s bratom v kapele Excrement. Žiaľ, nezachovala sa žiadna nahrávka. Ďalšia kapela Virtual Voyage bola už celkom známa u nás v doline a okolí a fungovala hádam viac ako desať rokov. Demá sa dajú nájsť aj na YouTube. Bubnoval tam Janko Hutka (teraz hrá v Holotropic) a gitarista Janči to ťahá so mnou dodnes v Pseudosapiens. Ďalších pekných desať rokov som odohral za bicími v hardcore-punkovej sebranke Na smiech a nahrávky sú tiež dostupné na internete. Gazdasgrind sme už spomínali. Pred pár rokmi som tiež odspieval mini spomienkové turné s Pyopoesy a tento rok sme zahrali na Angelus Feste v Banskej Bytrici

Taktiež samozrejme evidujem aj Pseudosapiens. Bral som to ako takú zábavu dobrej partie, prvky punku, metalu, slovenské uletené texty. Pripravujete tiež niečo nové?

So Pseudosapiens stále poctivo cvičíme, snažíme sa stretnúť aspoň raz do týždňa. Nedávno k nám pribudol spevák Radar, ktorý sa objavil v klipe “Lestrukcia” a pripravujeme koncertný materiál. Tiež dávame dokopy aj nové veci, ale priznám, ide to pomaly. Bol by som rád, keby sme budúci rok začali nahrávať nový album. Najbližšie nás čaká koncert v Českých Budejoviciach a vidieť nás budete môcť aj na Montana Feste v Španej doline.
Náš hudobný žáner je dosť pestrý, či už po hudobnej alebo textovej stránke a mix vážnych a uletených tém, môže u poslucháča vyvolať pocit schizofrénie haha! Ale je to stále hudba od srdca a hlavne nás baví.

Musím skutočne vyzdvihnúť a oceniť vaše videa a propagáciu touto formou. Si proste rodený herec. Robíš texty piesní, námety na videá sám alebo je to tímová práca?

Vďaka, naše klipy sú tiež pestré a témami možno trochu chaotické. Je pravda, že texty aj hudbu píšem ja a základ scenárov bol tiež z mojej hlavy. Okrem amatérskych domácich videí ako “Nekonečník” či “Vegán kanibal”, ktoré som zbúchal len tak pre zábavu, nájdete aj kus profi roboty, ktorú odviedli kamoši v klipoch Lestrukcia a tiež Nevítaný hosť. Pár vecí postrihal aj gitarista Janči, napr. Prídi na môj kar je podarená. A moje herecké výkony radšej nekomentujem, ale ak na teba pôsobia pozitívne, nebránim sa! (haha)

Ako by si sám charakterizoval svoju osobu? Ja by som ťa opísal ako srandistu – metalistu? (haha)

Toto je barz ťažká otázka. V práci som slušný pán, na koncertoch metalista-chlastač a doma obyčajný tvor, ktorý sa rád vŕta v gitarách. Ak mám čas, rád varím, skladám hudbu, venujem sa psovi. Skrátka, celkom nudný štyridsiatnik s vyberaným vkusom. (smiech)

Falusoid. Videla tvoja manželka tie klipíky? Sorry za otázku, ale nedá mi to, neopýtať sa ťa.

Jaj, keby len videla. Ona je prvá, ktorej sa pochválim novým výtvorom a znášam patričnú kritiku. Dokonca ma natáčala do niekoľkých videí, hoci občas mi dá najavo, že som otravný. Od dávneho kamarátstva nás spájala hudba, umenie, filmy a humor, ktorý je tak trochu cez čiaru. Možno je už na čase, trochu sa znormalizovať. (smiech)

Ako muzika je refrénová, disko-úchylná a chytľavá. Spolu s Páterom z Inferu si píšeme ako nás pohltili tie texty a ako si to spievame v hlave. Ako ti napadlo, takto sa ventilovať? Kedy a ako píšeš tieto texty?

Teší ma, že si hudba Falusoid našla nadšencov aj v inteligentnej spoločnosti. Ľudia to zobrali s humorom a to bol účel. Sú to piesne, ktoré sa hrávajú na párty, oslavách a dokonca už aj na svadbách.
Vždy som mal plán, keď už nebudem vládať hrať metal, alebo nebudem mať s kým, urobím extrémny elektronický projekt. Vďaka programu, s ktorým som sa naučil ako-tak narábať, vznikla prvá spontánna pesnička Môj cock je tvoj. Mala celkom dobrú odozvu a tak ma to nakoplo k ďalším hardcockovým veciam. Popri práci (okrem kominárstva rozvážam štyri hodiny denne po meste obedy) mám čas vymýšľať šialené rýmy, ktoré si nahrávam do telefónu a doma ich formujem do textov. Pre predstavu, hlavná časť klipu Pi*us a Ko*otka je práve natočená počas tejto bohumilej práce.

Vraj si odohral aj nejaký koncert s týmto projektom. Ako to prebiehalo? Bola to pijacká zábava, holé tancujúce zadky a krik v dave?

Áno, akcia to bola podarená, taká komorná v malej krčmičke. Prišlo pár zvedavcov a hlavne kamošov a známych. Všetko prebehlo v normách etiky. Pentagramček a Abba zahrali parádne akustické sety, no a ten môj… pár starších návštevníkov hneď odišlo. Keďže som zabudol mixpult, mal som dosť problém nastaviť si zvuk a celé som to musel mať uskromnené na nižšej hlasitosti. Ale zábava bola napriek všetkému super.
Objavili sa ďalšie koncertné ponuky, tak je možné, že sa ešte uvidíme a poriadne zatrsáme.

Môžeme očakávať aj plnohodnotný album tohto náteru? Verím, že hodíš von aj ďalšie video hitovky.

Album ako taký neplánujem, hoci mám už v zásobe osem pesničiek. Podľa všetkého ich čoskoro nahodím na Spotify a hádam aj iné platformy. Musím pošpekulovať nad nejakým logom, respekt. imidžom. Čo sa týka noviniek, nič nebudem siliť a nechám až ma kopne dildo do zadku. Spontánnosť je najlepší recept a verím, že pár šialeností  ešte na tento svet vypustím.

Daj tvoj TOP 5 albumov všetkých čias. 

Nad touto otázkou by som mohol stráviť veľa času a aj tak by som to dokázal stále zmeniť. Tak dám veci, ktoré ma ovplyvnili, milujem ich a poznám od A po Z.

  1. Kreator – Coma Of Souls
  2. Entombed – Wolverine Blues
  3. Death – Spiritual Healing
  4. Helloween – Keeper  Of The Seven Keyes 1
  5. Pestilence – Testimony Of The Ancient  

Ako sa darí kominárom v týchto časoch?

Kominárstvo je práca, ktorá sa dá stále rozvetvovať. Od klasických kontrol a čistenia, po rôzne opravy, stavanie a vložkovanie komínov. To sú veci, ktoré majstra bohato uživia celoročne. Ja som ale človek, ktorý je pohodlný a neplánujem firmu rozšíriť o zamestnancov. Venujem sa zatiaľ len kontrolám a čisteniu. To dá zabrať hlavne od druhej polovice roka, vtedy je aj príjem celkom slušný. Kvôli nepriaznivej situácii s plynom veľa ľudí prechádza späť na pevné palivo a vyzerá to tak, že roboty bude stále dosť. Ako som už spomínal, popri kominárstve ešte rozvážam obedy pre reštiku a prvý polrok zvládam obe práce v pohode. V septembri možno túto bočnú prácu opustím, lebo minulý rok to bolo počas sezóny fest vyčerpávajúce.

Jozef Kováč

Jozef Kováč sa živí ako kominár.

Pevne verím, že sa čoskoro zbadáme na nejakej spoločnej akcii. Možno už na Gothoome dáme dajaké to pivko. Opatruj sa a nech ti to naďalej takto plodne hrá. Tvoje slová pre nažhavených fans…

Verím, že nič dôležitejšie nebude a Gothoomu sa zúčastním. Vždy ťa rád stretnem, ako aj všetkých známych z našej metalovej komunity. Leto bude plné dobrej muziky a piva.
Ďakujem ti ešte raz za priestor a teším sa na ďalšie tvoje zaujímavé rozhovory. Som zvedavý, kedy oslovíš sám seba a Perversity! (haha) Mňa ste totiž tiež ovplyvnili ešte starými demami.

Ľuďom odkazujem, že nie som žiadny úchyl, všetko mimo metal robím hlavne pre srandu! Majte sa najlepšie ako to ide a vidíme sa na koncertoch!

text: Dodi Košč
foto: archív Jozefa Kováča a Bloody redemption

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG