PohodaFestivaly

TANEC, DIVADLO, LITERATÚRA BAŽANT POHODA – 16., 17. A 18. JÚL 2009

Pohoda - logo

Pohoda - logo

Festival Bažant Pohoda sa už niekoľko rokov snaží neorientovať sa len na hudbu, ale prináša aj iné formy umenia. Ak by si niekto myslel, že divadelné predstavenia, literárne čítačky, tanečné workshopy alebo diskusie v lete nelákajú, mýlil by sa. Dôkazom je aj fakt, že pre veľký záujem sa organizátori rozhodli kryté šapitó nahradiť otvorenou ČSOB Arénou s omnoho väčšou kapacitou. Podľa riaditeľa Agentúry Pohoda Michala Kaščáka majú takéto projekty na festivale neopísateľnú atmosféru. „V minulosti bolo napríklad predstavenie Tiso s Mariánom Labudom v hlavnej úlohe jedným z najväčších zážitkov,“ hovorí Michal.

Aj tento rok je v programe niekoľko umeleckých lahôdok. Po prvý raz sa na Bažant Pohode bude prezentovať divadlo moderného tanca. Duo Rootlessroot, ktoré tvoria Jozef Fruček, slovenský tanečník pôsobaci v Aténach, a jeho grécka partnerka Linda Kapetanea, je uznávaným telesom na svetovej scéne fyzického tanca. Strhujúce predstavenie Sudden Showers of Silence (Náhle spŕšky ticha) o mužsko-ženskom svete odštartuje už v piatok dopoludnia program ČSOB Arény a možno povedať, že to bude nevídaný začiatok. Málokedy sa totiž stáva, aby jeden z vrcholov prišiel hneď na úvod.

V sobotu zase otvorí scénu Alternatívne divadlo a Tanečná škola ElleDanse bratislavskej choreografky Šárky Ondrišovej. Špeciálne pre náš festival si pripravili predstavenie Daylight Special, ktoré je zostavené z pasáží oceňovaných inscenácií Canto Hondo (Hlboká pieseň o nej…), Jablko, Silent Snow a DanceComeBack!

Tradičné divadlo zastúpi napríklad súbor GUnaGU, známy najmä netradičnými témami aj ich stvárnením. In Da House (Žúrka v Londýne) je ďalším „výskumom“ reálnych osudov dnešných ľudí na Slovensku a ich zapojenia sa do života v Európskej únii a venuje sa fenoménu au pair, ich vtipným i smutným príbehom, radostiam aj frustráciám.

Klasiku zastúpi Divadlo na tahu, ktoré už na Bažant Pohode v minulosti vystupovalo. Tentoraz si súbor hrajúci takmer výlučne hry Václava Havla pripravil slovenskú premiéru jeho hry Vernisáž. Dielo, ktoré je ovplyvnené absurdným divadlom, nesie autobiografické prvky a svojsky opisuje schizofréniu bežného života v československej totalite sedemdesiatych rokov.

Tradične sa na Bažant Pohode predstaví literatúra, opäť bude zastúpené kníhkupectvo Artforum, tentoraz s projektom Spomínačky na Dominika Tatarku. S nadšením opäť pristupuje k programu na Bažant Pohode známy objavovateľ talentov a neúnavný vydavateľ pôvodnej slovenskej tvorby Koloman Kertézs Bagala, ktorý v rámci svojho nového projektu literarnyklub.sk ponúkne divákom literárne čítačky, obľúbenú čitáreň, ale aj dve úplne nové diela – krstiť sa bude zbierka krátkych básní Habrajdika od Vlada Jančeka a román História od Petra Šuleja.

V sobotu dopoludnia sa bude o literatúre hovoriť aj na Rádio Devín/Rádio_FM stagei, najskôr v programe Miniromány, minidrámy a iné míny a potom v Literárnom kabarete.

Na Bažant Pohode neustále stúpa záujem mladého publika o aktuálne spoločenské témy, čo je v súčasnom spoločenskom marazme nesmierne optimistickým znamením. Vlani napríklad sledovalo diskusiu s prezidentom Václavom Havlom niekoľko tisíc divákov, plno je vždy aj na iných debatách. Tento rok sa bude o vážnych témach hovoriť s hosťami Ligy za duševné zdravie či našim hlavným mediálnym partnerom, časopisom .týždeň. Skvelú zostavu bude mať diskusia British Councilu o emigrácii a imigrácii budú debatovať v Prahe žijúci líder Nežnej revolúcie Fedor Gál, maďarský psychiater a intelektuál Péter Hunčík, herečka Petra Polnišová a profesionálny hokejista pôsobiaci v USA Michal Handzuš. Špeciálny happening predvedie občianske združenie Návrat, pôsobiace v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti. „Festivaly sú o hudbe a o zábave, my však chceme ponúknuť ľuďom aj niečo viac. Robiť festival bez ducha by nás nebavilo,“ hovorí Michal Kaščák.

Samozrejme, bez zábavy by to nešlo a diváci si ju môžu na vlastnej koži vyskúšasť v rámci viacerých workshopov. V EuroCreative Space sa budú dať vyrobiť šperky z recyklovateľných materiálov, vejáre, prstové bábky, modernú dobu zastúpi softvérová práca s ľudským hlasom, 3D skenovanie tvárí, ovládanie robotopavúka, robotofutbal či kreslenie elektrickým prúdom.

V Kreatívnej zóne sa bude maľovať v spoločnosti dvanástich mladých slovenských výtvarníkov, k dispozícií budú farby, štetce, maliarske stojany a výkresy. Stenu pri hlavnom pódiu vyzdobia svojimi maľbami Martin Žltý Jenča a Mária Slováková.

V NAY Tanečnom dome sa bude, ako už názov scény napovedá, najmä tancovať, pripravené je však aj cvičenie jógy. Návštevníci sa budú môcť naučiť čardáš, verbunk, krutak, haburu, latinsko-americké tance, flamenco, kuduro, house dance. Určite sa oplatí precvičiť si kroky valčíka, v sobotu naobed sa bude tancovať rovno pred hlavným Bažant stageom, na ktorom Straussov valčík Na krásnom modrom Dunaji zahrá spoločný orchester Slovenského národného divadla a Maďarskej štátnej opery.

Chuťovkou bude výuka a neskôr aj súťaž v zvládnutí legendárnej choreografie Johna Travoltu a Umy Thurman v kultovom filme Pulp Fiction.

Užijú si aj najmladší účastníci festivalu. V ČSOB Detskom parku budú tento rok až dve pódiá, Divadelné centrum Martin pripraví kreatívne Rozprávkové dielne a odohrá rozprávky Červená Čiapočka, Ako išlo vajce na vandrovku a Dlhý, široký a bystrozraký, divadlo Haaf predstaví deťom Smelého zajka, príde aj divadlo Piki, známe televíznou reláciou Elá Hop! Malým deťom budú spievať veľkí herci na čele s Robom Rothom, Oľgou Belešovou, Ivom Gogálom, Mariánom Labudom ml. a aj s klaunami, tancovať bude folklórny súbor Kornička či majstri sveta v stepe Fabulous Feet, hrať zase Orchester trenčianskej Základnej umeleckej školy, svoje Láskavé rozprávky prečíta svojím nenapodobiteľne šarmantným prejavom Braňo Jobus. Pre detičky bude určite inšpiratívne aj pásmo Kašpárek v rohlíku či Babadlo: Od nedele do soboty, kde si vyskúšajú tradičné remeslá, prácu na hrnčiarskom kruhu či modelovanie z hliny.

A určite príde aj kúzelník Talostan.

Pohoda 2009 - plagát

Pohoda 2009 - plagát

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Pohoda