NovinkyPohodaFestivaly

Ylvis, Birdy, Slaves, Dillon, Bolo nás jedenásť, POHODA ´97 a ďalšie novinky POHODY 2017

Does Humor Belong in Music?” pýtal sa Frank Zappa na legendárnom albume v roku 1984. Najlepšiu odpoveď mu v súčasnosti dávajú bratia Ylvisåkerovci a ich komediálno-hudobný projekt Ylvis. Pohoda je prvým miestom v Európe mimo Škandinávie, kam títo mimoriadne talentovaní, kreatívni a sympatickí súrodenci prídu odohrať svoj koncert. Slovensko k nim nemôže ponúknuť lepších partnerov ako Milana Lasicu s albumom Bolo nás jedenásť a skupinu Chiki liki tu-a.

 cover-2

Ylvis – The Expensive Jacket Tour

Vrcholom štvrtkového večera bude koncert Ylvis s ich výpravným prevedením svojich pesničiek The Expensive Jacket Tour. Bratov Ylvisåkerovcov preslávila najvirálnejšia skladba roka 2013 Fox, ktorou chceli propagovať tretiu sériu svojej show I kveld med Ylvis (Dnes večer s Ylvis). Video sa exponenciálne šírilo internetom a dnes má 640 miliónov pozretí. Vďaka tejto „antipesničke“ sa ľudia na celom svete dozvedeli o perlách ako „Stonehenge“, „Dubstep“, „Trucke’s hitch“, „Jan Egeland“, „A Capella“, „The Cabin“ a mnohých ďalších. V skladbách parodujú jednotlivé hudobné žánre a vlastne všetko, čo im príde do rany. Ylvis sa počtom fanúšikov, no najmä vtipnými textami, videami a kvalitou hudobnej produkcie zaradili medzi najúspešnejšie hudobno-komediálne zoskupenia na svete ako Flight of Conchords, The Lonely Island či Tenacious D. „To čo robia Ylvis je geniálne. Už dlhšie ich pesničky používame pri príprave Pohody ako dokonalé antidepresívum, toľko kreativity a nadhľadu som v hudbe nepočul roky. Aj keď prístup je iný, ľahkosťou a vtipom sú pre mňa medzinárodnou súčasnou obdobou legendárneho albumu Bolo nás jedenásť tria Lasica Satinský Filip. Lepší úvod 21. ročníka si nedokážem predstaviť, na tento booking som obzvlášť hrdý – aj v kontexte toho, že sme historicky prvým európskym podujatím mimo Škandinávie, na ktorom Ylvis potvrdili svoje hranie.“ vraví Michal Kaščák.

 

Bolo nás jedenásť

„Bolo nás jedenásť považujem za najlepšiu platňu slovenskej hudby a viem, že nie som sám. Chceli sme ju uviesť na Pohode už dávnejšie, potvrdením Ylvis bolo rozhodnuté. Veľmi ma teší nadšená reakcia majstra Lasicu“ vysvetľuje zaradenie koncertu Bolo nás jedenásť na festivale Michal Kaščák. Pôjde o kompletné odohratie celého albumu, kde Milana Lasicu bude spievať Milan Lasica, Jara Filipa jeho dcéra Dorota Nvotová a Júliusa Satinského si dajú rôzni hostia. Rytmiku bude mať na starosti najlepší „stroj“ Valihora-Minárik, na gitare bude hrať Dano Salontay, postupne sa doplnia aj ostatní muzikanti.

cover-1

Jeden z najväčších britských talentov – Birdy

Vyhrala Echo Music Prize, bola nominovaná na Brit Awards a Grammy, v tomto roku je najpredávanejšou britskou speváčkou, ktorá vydala album v 2016-tom a celkovo má na konte 18 miliónov predaných nosičov. Mladá klaviristka s nádherným hlasom Birdy toto všetko stihla do dvadsiatky. Preslávila sa výbornými covermi ako „Skinny Love“ či „People Help The People“. Čoraz viac sa však dostáva do povedomia pôvodnými skladbami, čo dokazuje aj najnovší album. Fanúšikovia si jej videá na YouTube pozreli pol miliardy krát a každý mesiac si jej pesničky na Spotify vypočuje 6 miliónov ľudí. Birdy patrí medzi najsledovanejšie speváčky súčasnosti. Prečo je tomu tak, sa budeme môcť presvedčiť v lete na našom festivale.

cover-3

Energickí pankáči Slaves

Slaves vydali debutový album Are You Satisfied? prvého júna 2015. O týždeň na to sa usadil na ôsmom mieste UK Albums Chart a bol nominovaný na Mercury Prize. V roku 2015 získali nomináciu aj na BBC Sound of 2015. Tento rok si zahrali na hlavnom pódiu na festivale v Readingu, pričom ich energickú show vychválilo BBC.. „Slaves sme videli naživo na konferencii International Festival Forum, kde agenti predstavujú festivalovým promotérom svoje najhorúcejšie kapely. Hrali poobede pred „účastníkmi konferencie” a aj z tejto akcie dokázali spraviť strhujúcu punkovú tancovačku. Určite šlo o najlepší koncert jesene 2016. Isaac Holman je bubenícky génius, ktorý šľape ako dobre naolejovaný pneumatický buchar, okrem toho stíha spev a mimoriadne tanečné kreácie. Výnimočná kapela, punk určite nie je mŕtvy,“ povedal ku kapele Michal Kaščák.

Dillon

Mladú nemeckú speváčku s brazílskym pôvodom charakterizujú temne ladené melodické skladby, tlmená elektronika, klavír a špecifický hlas i práca s vokálmi. BBC ju prirovnáva k Lukke Li a Fever Ray, Berliner Zeitung k Björk. Po dvoch úspešných albumoch a nádhernej tohtoročnej nahrávke z koncertu v Haus der Berliner chystá v roku 2017 tretí štúdiový album a ďalšie turné. V rámci neho príde aj na Pohodu, na ktorej vystúpi so slovenským ženským zborom.

C Duncan 

C Duncan je mladý škótsky indie-folkový skladateľ, výtvarník, spevák a multiinštrumentalista. Jeho debut Architect (2015) bol nominovaný na Mercury Prize. V októbri tohto roka vydal druhý album The Midnight Sun. „Polnočné slnko“ podľa The Line of Best Fit zatienilo všetky očakávania a albumu dali 9 bodov z desiatich.

Resisters a Elektro Guzzi presents Parade – netradičné kombinácie žánrov z Rakúska

Resisters je trio šialených dievčat, ktorých hudba a choreografia sa spája do humornej show. Zmes aranžmánov, ktoré ťahá trojhlas tancujúcich princezien. Cítiť nadhľad, recesiu, ktoré neskĺzavajú do gýču, ale vkusne zabávajú. Videli sme ich na Waves Vienna a ich energia nás nabudila na celý večer.

Elektro Guzzi hrajú techno v punkovej zostave: bicie, basa, gitara. Ich špičkovú elektronickú hudbu v čistokrvnom inštrumentálnom prevedení si mohli návštevníci Pohody vypočuť aj pred dvomi rokmi. Tentokrát prídu posilnený o dychovú sekciu, konkrétne tri trombóny, ktoré zakomponovali ako oscilártory.

Chiki liki tu-a

Pri úvahách, kto by bol najlepším štartérom štvrtkového večera s Ylvis a Lasicom padla prirodzene voľba na prešovských serióznych bláznov Chiki liki tu-a. So skupinou rokujeme aj o zaradení ich legendárnych projektov, veríme, že sa počas koncertu ukážu aj ako Antracit, Hudci Prérie, The Wajgles, Dzigi Džabur & the Black revolution Band či Der Kondenzator. Ak stretnete niekde na ulici Maca, povedze mu, že by to bolo fakt super!

Pohoda 1997

Zmeškali ste Kráľovskú Pohodu v roku 1997? Nevadí. Rok 2017 prinesie v ojedinelom koncepte dva festivaly v jednom. Okrem aktuálneho ročníka bude jeden deň na jednom z pódií patriť kompletnému prvému ročníku, bude sa tak dať pekne posúdiť, kam sa festival posunul za 20 rokov svojej existencie…:) Zaujímavosťou je, že takmer všetky kapely sú stále aktívne, bežne nehrávajú len skupiny dvoch zakladateľov festivalu. Na Pohode 97 na Pohode 2017 zahrajú ruskí fantasmagoristickí Auktyon, české alternatívne stálice Garage, Laura a její tygri a MCH Band, ska tancovačka Polemic, otcovia trenčianskej alternatívy a dlhoroční podporovatelia festivalu Chór vážskych muzikantov, hardcorový projekt Flow spoluzakladateľa Pohody Mária Michnu a Bez ladu a skladu.

Vizuálny koncept Pohody 2017

Milk Design Directors spolupracujú s Pohodou už viac ako 10 rokov. Koncept, ktorý si pripravili pre 21. ročník nášho festivalu je mimoriadne svieži a výnimočný, sme radi, že do kreativity zapája špičkových svetových grafikov. Zapadá to do dlhodobého konceptu Pohody ako umeleckého medzinárodného festivalu, kde je čoraz väčší dôraz dávaný vizuálnemu umeniu. Agentúra oslovila svetoznámu dvojicu umelcov Craig & Karl. Títo dvaja gentlemani spolupracovali s top značkami ako Nike, Vogue, Chanel, The New York Times či National Geographic. Teraz sa k nim pridá aj Pohoda. Design Director Martin Jenča o tejto spolupráci povedal: „Základnou myšlienkou nášho vizuálneho konceptu je, že Pohoda je oslavou pestrosti a rôznorodosti, miešanie najrôznejších žánrov, chutí a kultúr. Peknou metaforou je prirovnanie k balíku cukríkov — obsahuje mnoho rozličných tvarov a chutí, z ktorých si na festivale môžete vybrať to svoje, známe — alebo naopak s veľkou chuťou objavovať niečo úplne nové z toho všetkého, čo vám Pohoda ponúka. Craig & Karl špeciálne pre Pohodu vytvorili balík unikátnych grafických elementov — z nich následne my v Milku nezávisle skladáme všetky vizuály. Vytvorili sme si z nich vlastne také malé ihrisko — je len na nás, ktoré elementy si vyberieme, ako ich skombinujeme, a ktoré cukríky z toho pomysleného balíka si vyberieme. To nám na jednej strane dáva obrovskú paletu možností hrať sa — a pritom vďaka svojmu nezameniteľnému štýlu umožňuje okamžite identifikovať Pohodu bez toho, aby sa jej vizuálny prejav stal nudným alebo obťažujúcim.“

Skvelé správy sme odštartovali zverejnením prvého účinkujúceho, víťazov Mercury Prize alt-J. Mimoriadne nás potešili 4 nominácie v TOP 10 shortlistoch na European Festival Awards v kategóriách Najlepší line-up, promotér, stredne veľký festival a osobnosť roka 2016 (viac tu: www.pohodafestival.sk/sk/novinky/pohoda-s-rekordnymi-4-nominaciami-na-european-festival-awards). Spustili sme predaj nového merchu, lístkov pre ZŤP, parking a karavany a dnes nám došiel aj špeciálny vianočný merch, ktorý pridáme už čoskoro do Shopu. Ak sa vám nechce čakať na dobrú hudbu a atmosféru do júla, pozývame vás na 3. ročník Doma Dobre a 10. narodeniny Nízkoprahovej nocľahárne sv. Vincenta de Paul. V nedeľu 11. decembra tu zahrajú Allstar Refjúdží Band, Vrbovskí víťazi a Swingless Jazz Ensemble s hosťami (Lasky, Vec a Michal Kaščák). Okrem príjemne stráveného popoludnia môžete pomôcť dobrej veci… Viac informácií nájdete tu: www.facebook.com/events/1783846221882943.

cover-default

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky