Rozhovory

Vitajte v Krajine Ravenland! Interview z krstu debutu košických Ravenclaw

Ravenclaw_-_Welcome_to_the_Ravenland1Vitajte v Krajine Raven, je názov dlhohrajúcej prvotiny košickej metalovej partičky Ravenclaw. Chalani krstili album v sobotu 5.decembra v košickom T-Klube. Ako hostí pozvali poľskú kovovú svorku Witchking, ktorá sa svojim štýlom hodí na spoločné pódiá. Tí aj debut Košičanov s názvom Welcome to Ravenland pokrstili. Koncertná sála bola počas koncertu plná, čo celkovej atmosfére len nahrávalo do karát. Vyhecované publikum sa tak spoločne s kapelami postaralo o príjemný metalový večer. Po krste som sa zhováral so spevákom Matejom a klávesákom Gabrielom.

Po doznení poslednej skladby za vami prišli vaši fanúšikovia. Čo vám hovorili?
M: Boli nadšení a veľmi sa im to páčilo.

Čo sa bude diať s albumom Welcome to Ravenland?
M: Budeme ho posielať do vydavateľstiev, rádií a podobne.

Album ste teda vydali vo vlastnej réžii? A ako sa fanúšikovia Ravenclaw dostanú k albumu?
M: Vydali sme si ho sami v 500 kusovom náklade. Realizovali sme ho na vlastné náklady, od nahrávania až po lisovanie. Fanúšikovia sa k nemu dostanú na našich koncertoch alebo prostredníctvom našej webovej stránky. Plánujeme ho dať do predaja aj cez niektoré hudobné obchody.

Čo kapelu čaká v najbližšej dobe? Máte už potvrdené nejaké koncerty?
M: Na dnešný koncert sme pozvali našich kamarátov z Poľska, kapelu Witchking. Vo februári naopak hráme u nich v Krakowe. Ešte do konca tohto roka vystúpime v Starom Smokovci na akcii nazvanej „Rockové Vianoce“. Chceme tiež pripraviť krátke turné na podporu albumu Welcome to Ravenland. Pripravujeme už druhý album a chceli by sme to urýchliť, aby to nebolo opäť o dva roky, pretože máme dosť materiálu. V čo najbližšej dobe by sme ho chceli nahrať a pripraviť tak nový program pre ďalšie koncerty. Verím, že už pod nejakým vydavateľstvom.

Skús nám predstaviť tento album. Spomínal si, že by to mala byť vstupná brána do vašej tvorby. Ako ho vy teda vnímate po hudobnej aj textárskej stránke?
M: Tými rozdielnymi zábermi, aké sú na albume, chceme ľuďom ukázať, že nemusia byť obmedzení nejakou banalitou delenia na rockerov a metalistov, dlhé vlasy, krátke vlasy a podobne….. V jednej skladbe je dokonca swingová časť. Stavili sme na pestrosť, pretože sa nám to tak páči. Tiež chceme, aby to bolo niečo nové, nech neznieme ako otrepaná kapela, ktorá hrá metal a drtí to na pódiu, ale proste aby sa to ľuďom páčilo a robilo im to radosť, minimálne tak ako nám.

Podľa čoho ste vyberali skladby na album Welcome to Ravenland a podľa čoho ste sa rozhodovali, že ostatné skladby necháte pre druhý album? Alebo ste urobili čiaru a až potom vznikali nové veci?
M: Nahrávať sme začali až v máji 2009. Celý album však vznikal po dobu predošlých dvoch-troch rokov, odkedy sme spolu. Nový materiál vznikal až po nahrávaní. No nápady vznikali v dobe, keď sme boli ešte v štúdiu.

Obal vašej dosky je naozaj zaujímavý. Väčšina z vás má skúsenosti s grafikou. Čím ste sa ale nechali inšpirovať?
Túto grafiku robil náš gitarista Mosho s Peťom. Páči sa nám na ňom, že je z neho cítiť fantasy.

Väčšinou sa na debutovom albume stáva, že kapela ponechá v nahrávkach veľa odkazov na kapely, ktorými sa nechá inšpirovať. Ako je to teda so skladbami na Welcome to Ravenland?
G: Keď sme prišli do súčasnej zostavy, každý z nás počúval odlišný štýl hudby, ale stále to bolo o tom, že sme sa snažili skĺbiť to, čo každý z nás počúval doma, do jednej fúzie. Každý z nás počúva rôznu hudbu, bez obmedzenia, proste to, čo sa nám páči. Od relaxačnej hudby až po brutal death metal. Všetky tieto nápady, inšpirácie, momentálne pocity a nálady počas tvorby piesní sa zrazu zaobalili do takejto formy, že toto je Ravenclaw.

A ako je to s novým materiálom?
G: Tým, že sa všetci vyvíjame a počúvame iný druh hudby, bude nový album opäť len pečaťou Ravenclaw. Každý dá do skladby niečo svojské.

Viete dať svojim skladbám punc odlišnosti?
M: Album vznikal dosť dlho na to, aby skladby zneli rovnako. Každá skladba má iný text, inú atmosféru, vyvoláva iné pocity.

Cítite v sebe nejaký progres?

G: Každý album je iný, pretože vychádza s odstupom času. A sám dobre viem, že každá pesnička vzniká za iných podmienok. Navyše, každá jedna pesnička je svojská.
M: Určite je tu progres, ku všetkému tiež pribúdajú naše koncertné skúsenosti.

Máte favorita, ktorého by ste radi nasadili ako singel?
M: Dohodli sme sa že ako single označíme skladby Light from you a Deja Vu. Na jednu z nich by sme čoskoro chceli natočiť klip.

Text: Edo Kopček a Imrich Makó
Foto: Imrich Makó

Ravenclaw

R 6 P

R 5

R 3 P

R-2

Prečítajte si

Comments are closed.