NovinkyRozhovoryTopfest

Smola a Hrušky: Fanúšikom hráme aj na chate

Slovenská skupina Smola a Hrušky pred chvíľou odohrala svoj koncert na desiatom ročníku Topfestu. Keďže ani tento rok nebol problém stretnúť sa s nimi či už v klube alebo v zákulisí festivalu, priebežne sme sa rozprávali o tom, ako sa im darí a bavili sme sa aj o aktuálnych veciach. Viac už povie líder skupiny Spoko.

Minulý rok ste zarezonovali s pesničkou Honey Honey, v ktorej hosťovala Zdenka Predná. Pomohlo vám to z pohľadu kapely? Predsalen ste sa po dlhej dobe objavili v mainstreamových rádiách, napr. v Exprese a aj na internete to malo dobrú odozvu a sledovanosť.

Osobne som  veľmi rád, že sa Honey Honey dostala aj do médií aj keď neviem o tom, žeby sa táto skladba v spomínanom rádiu hrala čo i len raz, každopádne sme vďační každému médiu, ktoré sa rozhodlo alebo rozhodne podporiť našu tvorbu, keďže v súčasnosti to nie je vôbec jednoduché ani pre oveľa komerčnejších a známejších interpretov. Skrátka aj v hudbe zavládla globalizácia a je čoraz menej priestoru pre domácich interpretov a umelcov.

Čo sa týka ohlasov  ihneď ako sme ju dali von sme dostali kladné reakcie. Naozaj  Honey Honey  ľudia zobrali a nikto neriešil, že je to slečna z komerčného sveta alebo produkt Superstar. Sedí to od A po Z a negatívnych reakcií je skutočne minimálne. To je myslím výborné. Možno, že aj keby tam Zdenka nebola a namiesto nej by tam bola iná speváčka tak  by to fungovaloJ.

Inak všetko okolo pesničky  bolo fajn, ľudia v štúdiu, tím ktorý vytváral  klip, komparz, herci v klipe  a asi aj kvôli tej dobrej nálade sa  videoklip  veľmi podaril.

Mimochodom minulý rok sme spravili päť klipov, t.j. Honey Honey, ďalej  naša ironicko -politická pesnička Som Najebaný , ktorú ľudia na koncertoch veľmi  chcú a celú odspievajú aj bez nás,  potom Analóg Digital, Lovesong, ktorí nám akoby   z neba nám spadol lebo ho  sami od seba spravili CCC  a  československú pesničku Pod Kontrolou s Rybičky 48.

V roku 2012 sme  po dlhšom čase vydali aj album, z ktorého hráme osem songov  na koncerte, takže to vnímam presne ako je jeho názov – Palec hore. Je to fajn, lebo málokedy sa stane, že si z nového albumu  ľudia pýtajú toľko songov, keďže väčšinou chcú už  overené hitovky.

Smola a Hrušky je kapela, ktorá roky aktívne obchádza kluby, každý rok poctivo jeseň, zima, medzitým hráte festivaly. Fakt, že pesnička bola hraná v rádiách má ten efekt, že ste dali ľuďom, ktorí nechodia na koncerty vedieť, že ste stále tu, existujete a máte čo povedať?

Rádio pomohlo zvýšiť záujem o skupinu, ale myslím, že ešte viac pomohol klip. Dostali sme sa do stavu, kedy teraz chodíme po slovenských mestách, ľudia nás poznávajú, aj kvôli klipu, ktorý videlo mnoho ľudí. Vedia už k názvu priradiť nielen pesničky, ale aj nás ako členov kapely. Veľa ľudí, ktorí sa nezaujímali o Smola a Hrušky bolo prekvapených,  že vieme napísať aj takúto príjemnú popovú pesničku. Návštevnosť na koncertoch sa zvýšila, pribudli hlavne baby  a  naši skalní fanúšikovia sa na nás nevykašľali a to je základ, aby sme si naše publikum udržali a získavali nových fanúšikov.

Nemali ste obavy, že vám budú ľudia vyčítať spojenie so stredným prúdom?

Vôbec nie, ja som tej pesničke od začiatku veril a keď je niečo kvalitné, tak si to proste nájde cestu k poslucháčovi. Zdenke som ju poslal a na začiatku vravela, že má veľa rozrobených spoluprác a že asi nebude mať čas. Hneď na druhý deň sa ozvala, že sa jej Honey Honey páči a že ide do toho. Zaujímavé je, že keď na stránke youtube niekto zadá meno Zdenka Predná, tak sa hneď ako prvý klip zobrazí Honey Honey, keďže je to jej najsledovanejší klip. Keď si človek uvedomí, že Zdenka je už dlhšiu dobu jedna z najpopulárnejších speváčok a zároveň má za sebou veľmi veľa spoluprác a hitov s oveľa zvučnejšími menami ako Smola a Hrušky, tak je jasné, že sa spolupráca vydarila a vznikla jedna z najlepších pesničiek roku 2012.

Absolvovali ste turné s českou kapelou UDG. Ako vám to ide v Čechách?

Čaká nás veľa práce. To je tretie turné, do ktorého zapájame aj Čechy. Minulý rok sme hrali  s kapelou Rybičky 48, rok predtým s kapelou Tleskač a teraz s UDG. Dokonca už teraz máme ponuky od českých skupín na spoločné koncerty. Výhodou je to, že v Čechách nie je kapela ako Smola a Hrušky. My sme jasne zaraditeľní, máme svoj zvuk, dosť kvalitných a zaujímavých pesničiek, zopár hitov a tento náš reggae punk  tam v takomto rozmere  nikto nehrá.

V lete odohráme niekoľko festivalov, v jeseni sa chystáme len do českých klubov a Slovensko vynecháme.

Pred nedávnom sme hrali v Kutnej Hore a stalo sa to, že ľudia,  ktorí boli pred rokom na našom koncerte v Kolíne, mali na tomto koncerte už  aj tričká Smola a Hrušky a vedeli všetky songy naspamäť. Na základe toho sme si povedali, že sme na dobrej ceste a že to má zmysel.

Páči sa mi, že ste nezanevreli na slovenské publikum.

Jasné, u nás sme stále oveľa viac populárnejšia kapela ako v Čechách, to je bez debaty. Za všetkým je veľa práce,  koncertov, klipov a tisíce najazdených kilometrov. Nikto nám nedal nič zadarmo a v podstate nás ani nikto nepodporoval na rozdiel od iných prominentných skupín. Dokonca aj naša poloha na východe Slovenska je úplne katastrofálna z logistického hľadiska, keďže sa ucestujeme oveľa viac ako skupiny zo západu. V Čechách sme v podstate pred 2 rokmi začali úplne odznova tak ako pred 15 rokmi na SlovenskuJ

Potrebujeme hrať a robiť ďalej aj s českými interpretmi, ináč sa to v podstate ani nedá. To ako pribúda čoraz väčší počet českých fanúšikov vidíme aj na facebookovej stránke.

Poďme trošku tak retrospektívne k pesničkám. Vaša aktuálna pesnička sa volá VYLÍŽEM. Funguje ešte linka, ktorú ste si vytýčili, vyťahovať dvojzmysly a fóry, čo sa týka textov?

Áno a máme to tak radi J  Celý song je o tom, že sa chalan snaží dostať za svojou frajerkou na internát a lezie po zábradlí na siedme poschodie. Je rozhodnutý to zvládnuť pre svoju lásku, a že sa z tých problémov vylíže. Zaujímavé je, že táto pesnička je československá a slová v refréne sú rovnaké pre češtinu aj slovenčinu. Slovákovi to znie slovensky a Čechovi česky. Je to úplne prirodzená vec. Pesničku sme nahrávali, miešali a menili dva roky, klip sme takisto točili pred rokom a pol v Prahe a je to najdrahší a najnáročnejší klip, aký sme kedy mali. Točilo sa to u Davida Kollera v Meat Factory s Reserve 07 a zároveň  je to kombinácia hraného klipu  aj animácie. Každopádne my sme si zase urobili radosť a Berenika je šikovná česká speváčka a veľmi zaujímavá herečka. Stretli sme ju na jednom festivale, kde hrala v ska punkovej kapele Discoballs a keď sme rozmýšľali, že by sme mohli spraviť nejaký československý duet tak sme došli k nej, lebo štýlovo aj vizuálne k tomu pasuje. Podľa mňa sa tá pesnička zaradí do repertoáru a stane sa takou klasickou pesničkou, bez ktorej nemôžeme odohrať koncert ako je to v prípade Matury, Cigarety a ďalších starých pesničiek.

Ešte stále veľa čítaš a pozeráš filmy, aby sa ti tie texty lepšie písali?

Čítam koľko môžem, ale nemám toľko času ako by som chcel. My väčšinou reagujeme na to, čo sa deje okolo nás.  Texty musia mať vždy nejakú pointu. Hocikedy keď cestujem autom a napadne mi niečo, tak si to hneď zapíšem do telefónu alebo si to rovno nahrám. Stále mám nejakú inšpiráciu, pracujem priebežne. My aj keď nahrávame, tak mimo toho máme rozpracované ďalšie pesničky, ktoré postupne mixujeme, dopisujeme. Momentálne pracujeme s raperom Zverinom. Ľudia budú prekvapení, v akej polohe bude Zverina a celý song bude zaujímavý ako pre raperov tak aj pre našich fanúšikov. Skúšame naše veci oživiť hosťami, celkom sa nám to zapáčilo a má to zmysel, pretože ten človek posunie náš track niekam ďalej. Malo by to vyjsť na jeho albume a dúfam, že to dobre dopadne.

Čo hovoríš na mladé kapely, ktoré teraz povznikali, napr. Paranoid, Zoči Voči, atď.

Kapela Paranoid je fajn. Dokonca  pred tromi rokmi nám prišla ponuka, aby sme s nimi išli na turné. Oni sú výrazní, vidieť, že je za tým veľa práce. Zoči Voči to isté, tí sa dostali na veľmi vysokú úroveň a pomerne dosť rýchlo.

Pred tromi rokmi s nami Zoči Voči hrali turné a presadili sa výbornou  pesničkou Stratený. Majú zopár hitov a tým sa odlišujú od tých, ktorí majú dobré pesničky, ale nevedia to povýšiť na niečo viac. Čo sa týka rockovej muziky alebo klubovej scény, je takýchto skupín v každom meste aspoň päť.J Ale ako som hovoril, len veľmi málo z nich má aj skvelé skladby.

Každopádne je dobré, že také kapely sú a že to nestojí na jednom mieste. V súčasnosti je veľmi ťažké dostať sa na vyššiu úroveň s touto hudbou, lebo už je dávno preč tá doba, keď bolo Iné Kafé hrané v rádiách od rána do večera. Dnes nie je priestor v médiách na to, aby sa z klubovej skupiny stala megahviezda.

Čo sa týka reggae alebo ska, v podstate okrem nás a Polemicu tu nikto iný na takejto úrovni nie je. Všetky ostatné kapely to nezvládli, či už organizačne alebo nemajú dosť silné skladby.

Ako sa vám hralo s chalanmi s U.D.G.?

Môžem povedať, že sme si sadli. Sme absolútne nekonfliktné typy a máme spoločné, že radi riešime veľké party. Sme kapela, ktorú ľudia začínajú pozývať na party, čo je akýsi nový trend. Neviem ako to celé vzniklo, ale študenti si robia žúrky na chate a volajú nás, aby sme im prišli zahrať a baviť sa s nimi. Je dobré mať aj takýto vzťah s fanúšikmi. Čo sa týka U.D.G., oni sú na takej úrovni ako my. Je to jedna z najúspešnejších klubových kapiel. Majú verných fanúšikov a o tom to celé je.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky