NovinkyKam na koncert?

ONEREPUBLIC SA VRACIA NA SLOVENSKO.

OneRepublic sa na prvý pohľad zdajú byť talentovanou poprockovou kapelou, ktorá sa cez noc vyšvihla na výslnie vďaka svetoznámemu producentovi. Ich prvý singel „Apologize“, ktorý remixoval Timbaland, sa držal v prvej päťke rebríčka Billboardu dlhých desať týždňov a stiahli si ho dva milióny platiacich poslucháčov.

Takéto zdanie je ale veľmi klamlivé – OneRepublic podnikli na vrchol dlhú a komplikovanú cestu. Spevák kapely Ryan Tedder v roku 2001 v Nashville zvíťazil v súťaži spevákov a autorov. V tej dobe mu zavolal Timbaland po prvýkrát a ponúkol mu spoluprácu. Vtedy dvadsaťjedenročný Tedder neváhal ani minútu a ihneď odletel za Timbalandom do štúdia v Miami na Floride. Aj keď Tedder chcel byť umelcom, Timbaland ho formoval do pozície producenta. Vzápätí  začal pod menom Alias spolupracovať s ľuďmi, ako sú Paul Oakenfold, Leona Lewis, Natasha Bedingfield a Bubba Sparxxx. Mimochodom zložil a produkoval tri top hity vrátane skladby „Do It Well“ od Jennifer Lopez.

Tedderova túžba postaviť sa pred mikrofón ale neochabla. V roku 2002 sa vrátil do Colorado Springs a kontaktoval svojho kamaráta zo školy, gitaristu Zacha Filkinsa. O rok neskôr sa obaja presťahovali do Los Angeles a pretĺkali sa, ako sa dalo. Konečná podoba vytúženej kapely sa okrem Teddera a Filkinsa rozrástla o Drew Browna (gitara), Brenta Kutzleho (basová gitara, violoncello) a Eddie Fishera (bicie).

poster_clean_127Podpísali síce zmluvu s gramofirmou, ale z rôznych dôvodov to ani tento krát nedopadlo dobre. Zmluva bola zrušená a kapela ostala sama a demoralizovaná. Ako zázrakom však našli neuveriteľnú odozvu na My Space, kde sa stali jednou z najpopulárnejších skupín. Čoskoro zaklopali na dvere aj nahrávacie spoločnosti vrátane Timbalanda s jeho labelom Mosley Music Group. OneRepublic sa stali prvou rockovou kapelou labelu a album „Dreaming Out Loud“ sa začal rodiť s Timbalandom ako výkonným producentom. Remix skladby „Apologie“ sa objavil na Timbalandovom albume „Timbaland Presents:Shock Value“. Debutový album OneRepublic produkoval väčšinou Greg Wells (Rufus Wainwright, Pink, Mika), tri skladby produkoval Tedder. Druhým singlom je gitarovo silná skladba „Stop and Stare“.

V novembri 2009 sa OneRepublic ohlásili s druhým albumom „Waking Up“ a s hitmi „All The Right Moves“ (TOP 20 v hitparáde časopisu Billboard), „Secrets“ (zaznel vo filme Sorcerer‘s Apprentice /Čarodejov učeň s Nicolasom Cageom v hlavnej role) či „The Good Life“ (stal sa ústrednou melódiou upútavky na film Eat, Pray, Love (Jedz, modli sa, miluj s Juliou Roberts). Skupine sa naviac splnil sen v podobe spoločných koncertov s jedným z ich najväčších idolov – írskymi U2, ktorým OneRepublic predskakovali vo Viedni, Mníchove a Zurichu na ich 360° Tour. Na Slovensku sa OneRepublic predstavili zase ako predskokan fenomenálneho Lennyho Kravitza.

Tretí album „Native“ vydaný tento rok v marci prináša celkovo dvanásť piesní, pričom všetky sú z pera frontmana kapely, charismatického speváka Ryana Teddera. Ten tak opätovne potvrdzuje, že právom patrí aj medzi najnadanejších hudobných skladateľov súčasnosti. Na albume, kde producentsky vypomohol okrem iných aj Benny Blanco (ten stojí napríklad za hitmi Katy Perry, Britney Spears či Maroon 5), samozrejme nechýba minuloročný úspešný singel „Feel Again“ a predovšetkým veľka aktuálna hitovka „If I Lose Myself“.

OneRepublic si platňou „Native“ upevňujú pozíciu medzi tými najlepšími pop-rockovými kapelami. Tretí album je jednoznačne plnohodnotným nástupcom takých hitov ako „Apologize“, „Stop And Stare“, „Secrets“ či „Marchin’ On“. Vďaka ním sa OneRepublic v hudobnom priemysle etablovali medzi prvú ligu a vybudovali si obrovský zástup fanúšikov po celem svete… OneRepublic sa vracia vo fantastickej forme.

zdroj: xl.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky