NovinkyRozhovory

Millas Groove: Všetci sa teraz môžeme postaviť za to, čo nazývame Lublau

O Millasovi Groove z kapely Lublau je známe, že rád kladie otázky vo svojich textoch. S novinkou Revolúcia však dokázal spoločne s ostatnými členmi to, aby sme sa pýtali my poslucháči. Vydavateľstvo aj kapela čakajú, ako fanúšikovia zareagujú na túto čerstvú kolekciu desiatich piesní, pretože presne takúto hudbu sme od nich nečakali. Alebo?

Kým predošlý album Hádanka bol čisto z tvojej dielne (hudba/text), tentokrát sa na písaní materiálu podieľali aj ostatní členovia kapely. Aké si z toho mal pocity?
Je to obrovská úľava, pretože zodpovednosť za dané skladby neleží len na mne, ale je to spoločná záležitosť a sme v tom všetci spolu. Je fajn vedieť, že sa všetci v kapele cítia zodpovedný za danú skladbu. Niekto prinesie nápad a celá kapela ho rozvinie do pesničky podľa jeho predstavy. Je to o spoločnej zodpovednosti, stmeľuje to kolektív v kapele a každý sa tým pádom môže viac postaviť za to, čo nazývame Lublau.

Ako to reálne vyzeralo v skúšobni či štúdiu?
Tentokrát to bolo pre nás zaujímavejšie, pretože človek nevedel, kam sa dostane. Ako príklad môžem uviesť skladbu Revolúcia, ktorá sa tak spočiatku ani nevolala. Priniesol som motív na klavíri, spieval som anglicky a spoločne sme na to jamovali. Janko to ďalej rozvinul, obohatil o art rockové prvky, dvihol o tón a povedal: „Teraz ideme transponovať.“ Pozerali sme jak teľatá (smiech), pretože sme také slovo v živote nepočuli. Tak nám to vysvetlil (smiech). Alebo, Bacil prišiel s námetom a postupne sme tomu hľadali formu. Všetky pesničky vznikali veľmi prirodzeným spôsobom. Aj texty. Nepísal som ich násilne, ale vyčkal som na správnu chvíľu. Pri Revolúcii stačilo, že som sa otočil, napísal text, otočil sa späť a do troch minút bol hotový. Veľmi dlho sme ale premýšľali nad tým, ako bude znieť refrén a čo sa v ňom bude spievať. Na jednom koncerte za mnou prišiel Fabo s tým, nech tam dáme „revolúcia“ a tak nazveme aj album. Hovorím super, hodí sa to tam. Jednoducho sa čaká na to, kedy to príde a je to spoločné. Vždy budem skladať aj sám, ale skladať v kapele je pre nás všetkých dobrodružstvo.

Na albume máte zložitejšie kompozície, ale dovolím si tvrdiť, že sú stále prijateľné pre menej náročného poslucháča.
Neviem či to bol úmysel. Nikdy však netreba zabudnúť na pesničku, pretože pesnička je najčistejšia forma muziky a prečo urobiť niečo škaredé, keď môžeš urobiť niečo pekné. Mám rád jednoduché veci, ale aby človek mohol hrať jednoduché veci, mal by rozumieť aj tým zložitým.

Aká bola reakcia vo vydavateľstve, keď si vypočuli Revolúciu?
Keď som so Shinou telefonoval, povedala mi, že ma tam necíti, resp. veľmi málo. Povedal som jej, že Revolúcia je konečne album Lublau. Povedal som jej, nech si ho pustí na plné pecky, vypočuje zo päť krát a nech mi opäť zavolá. (smiech) Myslím si, že sa bála a myslím si, že sa ešte stále bojí. Treba sa asi opýtať Shiny, čo sa v tej chvíli odohrávalo v jej hlave. Priznám sa, že aj my sme mali malú dušičku v tom, či Revolúcia bude stráviteľná nielen pre Slnko Records, ale tiež pre Slovensko.

Máte pocit, že Revolúcia je odvážny album?
Odvážny nie, len neviem či sa hodí do tejto doby a či sa to hodí k nám a očakávaniam našich fanúšikov. Nie je nám to jedno, no vždy sme si hudbu robili podľa seba a nemyslím si, že na tom budeme niečo meniť.

Ako by mali fanúšikovia album Revolúcia počúvať?
Mať oči otvorené, počúvať, premýšľať, veľa sa zhovárať a všetko to robiť s láskou.

ukážky z albumu si môžete vypočuť tu!

Album Revolúcia obsahuje nasledujúce pesničky:

1. Jednoduché je

2. Čaj mätový

3. New song

4. I´ve never though

5. Comedown (Bush)

6. Kuba

7. My Friend

8. Useless love machine

9. Nemám a nedám

10. Revolúcia

text: Edo Kopček

foto: Michal Petriľák ml.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky