Na pražský koncert a krst nového albumu skupiny Chinaski som sa dostal vlastne náhodou. Cestou na vernisáž výstavy Miro Žbirka – Roky a dni v Národnom múzeu v Prahe som si v pasáži prečítal v programe Lucerna Music baru, že dnes (19.10., pozn red.) bude druhý z dvoch vypredaných koncertov. Po vystúpení, na ktorom zahrali celý nový album Frihet a svoje veľké hity aj s prídavkom, sme sa v šatni stretli so šťastnou, ale vyčerpanou kapelou.
S jej spevákom Michalom Malátným som sa dohodol, že sa porozprávame radšej v piatok na koncerte na počesť Mira Žbirku v pražskej hale O2 Universum. Aj sme to urobili a okrem ich nového albumu, skladieb, koncertov a plánov došlo v debate aj na vplyv a odkaz československej hudobnej legendy, od ktorej Michal na koncerte spieval veľký hit Biely kvet.
Bolo to desať koncertov po (českých) kluboch, pretože mám pocit, že patríme aj do klubov, nielen na veľké pódiá. Tam sme začínali a tam nám to najviac sedí. Bolo to skvelé. Zahrali sme vždy najprv celý nový album, presne tak, ako sme ho nahrali a potom niekoľko starších skladieb a reakcie ľudí boli veľmi príjemné. Bolo super, že nový album vyšiel 1. októbra a už o pár dní si ľudia s nami všetky skladby z neho spievali. To bol krásny pocit.
Album sme nahrávali v Nórsku, na ostrove Giske, v štúdiu Ocean Sound. Tam nás zobral náš producent Greg Haver, s ktorým sme robili už tretí album. On vždy, keď sa ide nahrávať chce, aby sme sa “odstrihli” od domáceho prostredia a mohli sa dvadsať hodín denne venovať nahrávaniu.
Už sme s ním boli v legendárnom štúdiu Rockfield vo Walese, v Oaklande na Novom Zélande, kde žije a teraz nám dal na výber medzi štúdiami na ostrove Santorini v Grécku a v Nórsku. Najprv sme sa tešili, že si vezmeme plavky a budeme mať prázdniny v Grécku, ale nakoniec sme zvolili Nórsko, pretože sme si uvedomili, že tam bude menej vecí, ktoré by nás mohli rozptyľovať. Boli sme fakt “zatvorení” celých dvanásť dní v štúdiu a nahrali sme tam dvanásť skladieb na nový album. Jednu sme už mali hotovú predtým.
Bolo to fantastické. Robili sme s viacerými producentami, domácimi aj zahraničnými, ale najsústredenejší, najpripravenejší a veľmi discipinovaný je vždy Greg. On má takú veľkú knihu, v ktorej má všetko rozpísané. Vždy ráno presne rozdelil úlohy a každý vedel, kedy má prísť do štúdia a čo sa bude kedy nahrávať. Z výsledku som nadšený a myslím, že je to náš najlepší album, a že to všetko do seba úplne zaklaplo. Je to podľa mňa pestrý a veľmi farebný album.
Každý večer sme sedeli a vymýšľali názov. Vždy som nápad napísal fixkou na veľký papier a nalepili sme ho na stenu. Keď sme zo štúdia odchádzali, stena bola celá polepená papiermi s nápadmi. Bolo ich asi dvadsať. Najväčším favoritom bol názov Life is fuckin’ beautiful, ale nakoniec som si prekladal do nórštiny niektoré názvy našich pesničiek. Chlapcom sa veľmi páčil názov Ensonhet er Frihet, čo znamená „Samota je sloboda“ a úplne na záver z toho zostalo iba Frihet, čiže „Sloboda“. Korešponduje to s tým, že sme sa tam pri nahrávaní cítili naozaj veľmi slobodne.
Prvý singel Dvě srdce vejpůl vznikol už minulý rok. Je to jediná skladba z albumu nahratá u nás doma. Ide o pesničku do celovečerného dokumentárneho filmu Každej ví kulový. Je to časozberný dokument, ktorý sa nakrúcal priebežne posledných sedem rokov. My sme pána režiséra Bohoňka a jeho štáb pustili všade, kam chceli. Boli s nami aj na Zélande. Počas tých siedmich rokov došlo aj k tej veľkej personálnej zmene v našej kapele.
Film sa u nás tento a minulý rok v lete premietal v letných kinách a my sme k nemu zložili hudbu aj titulnú skladbu, ktorá vznikla tak, že som počas covidu každé ráno jazdil hodinu na bicykli a raz mi pri tom napadol ten text. Vždy keď napíšem text, o ktorom si myslím, že sa mi podaril, tak ho hneď pošlem Františkovi (Táborskému). A keď to klapne, tak hneď do ďalšieho dňa pošle melódiu. Pri tomto to bolo presne tak a hneď sme vedeli, že tá pesnička je silná.
Rovnaké to bolo aj s druhým singlom Měl bych si boty zout. Jeho text vznikol zhodou nešťastných náhod. Minulý rok na jeseň sme si naplánovali s kamarátmi, že pôjdeme s deťmi k moru do Egypta. Na letisku všetci prešli cez kontrolu a mne, ako poslednému tá pani oznámila, že mám neplatný pas. Bolo 28. októbra, u nás štátny sviatok, tak sa nedalo nič robiť, všetci odleteli a ja som zostal doma. Vrátil som sa do prázdneho bytu a bol som z toho nešťastný. Povedal som si, že jediné, čo môžem urobiť, je vyzuť sa, dať si nohy na stôl a nejak to prežiť. Keď som to urobil, začal zo mňa vypadávať text. Poslal som ho Frantovi, ktorý mi vzápätí poslal jednoduchú, ale krásnu melódiu. Pesnička už v ľudoch rezonuje a dokonca v Brne, keď sme ju dohrali, tak si niektorí zobuli topánky a tlieskali s nimi nad hlavou…to som ešte nevidel a urobilo mi to veľkú radosť.
Tomi Okres medzi nás zapadol úplne fantasticky. Je to taký zlatý človek. Poznáme sa veľmi dlho, viac než dvadsať rokov. Ja som ho stále sledoval. Aj v IMT Smile, aj s jeho kapelou Cirkus. Vždy sa mi páčilo ako hral a cítil som, že tú hudbu vnímame úplne rovnako. A hovoril som si, že ak by sme náhodou niekedy potrebovali basáka, určite by som ho oslovil. A keď sme ho oslovili, mal veľké zdravotné problémy, ale povedal, že keď si ich vyrieši, tak k nám príde veľmi rád. Zhodou okolností, práve keď sme 7. októbra pred piatimi rokmi oznámili starej zostave, že sa to bude meniť, dozvedel som sa, že to Tomimu dopadlo všetko dobre. Je výborný aj ako autor. Dobre sa s ním spolupracuje na nových skladbách a dokáže zahrať vlastne na čomkoľvek. Som štastný, že sme si ho našli, a že spolu hráme a tvoríme.
Plánujeme väčšie koncerty na jar budúceho roka a zároveň sme zistili, že kapela bude mať tridisiatku, tak asi prichystáme aj nejaký špeciálny koncert. Najviac ma však teší, že už počas nahrávania v Nórsku sme si spoločne brnkali a zbierali nápady na nové skladby. Už máme aj tri-štyri rozpracované a postupne ich dokončujeme. A keď nám to tak ide, tak asi ich nejak vydáme, alebo neviem, čo ešte urobíme. Možno príde aj celý nový album. Uvidíme….
My sme v puberte boli omámení hudbou AC/DC, Black Sabbath, Led Zeppelin a podobne, takže Meky Žbirka nás vtedy nejak zvlášť nebral. Ale je pravda, že prvá skladba, ktorú som sa celú naučil hrať na gitare bol jeho Biely kvet.
Chodil som na gitaru k jednému pánovi, ktorý hral country a bluegrass. Naučil ma základné akordy a postupne som zistil, že skladbu, ktorú stále hrali v rádiu si môžem zahrať aj sám. Je to neuveriteľné, že po nejakých tridsiatichpiatich rokoch ju teraz môžem Mekymu zaspievať na Tribute koncerte. Je to pre mňa veľká česť, pretože som časom pochopil, že Meky bol vynikajúci muzikant a skvelý autor. Naposledy sme sa intenzívne stretli v rádiu v rámci 50. výročia vydania albumu Abbey Road. Boli sme v štúdiu hodinu a bavili sme sa o muzike, hrali sme spolu beatlesovky a pochopil som, že hudba je jeho život a mrzí ma, že už tu nemôže byť s nami.
Kapela Chinaski predstaví nový album Frihet aj v slovenských kluboch. Zatiaľ potvrdené termíny:
12.4.2023 – Blue Note Jazz and Music Club, Nové Mesto nad Váhom
13.4.2023 – Smer Klub 77, Žilina
14.4.2023 – Košice
16.4.2023 – Stromoradie, Prešov
titulná foto: archív Chinaski