Rozhovory

Michaella Papp: Debut s nádychom erotiky a r´ n´ b

Michaella a jej album Celý svetMichaella Papp má rada všetko. Dobré jedlo, nápoje a šport. Najviac sa však venuje spevu. Asi takto nejako by začínalo bio akejsi umelo vyrobenej bábiky akou Michaella našťastie nie je. Predsa len už dlhší čas máme všetci plné zuby všetkých tých detských superstár. Veľmi sympatický je aj fakt, že na svojej kariére pracuje krok po kroku. Predsa len najväčšie stavby vznikajú na tých najpevnejších základoch. A samozrejme je Michaella speváčka, ktorej slová jej pesničiek naozaj uveríme (opäť narozdiel od niektorých výdobytkov v našich médiách). Michaella svojou tvorbou zaviala čerstvý vzduch do „nášho“ rádiového éteru v podobe duetu s Robom Pappom. Prvá lastovička Málo Chýbaš z debutovej platne (Celý Svet)  znie pozitívne, miestami zasnene a v najbližších chladných dňoch určite príjemne zahreje (vďačný slovenský popík). Zvyšok albumu je o tom, čo má speváčka rada, keď sa pohráva s nádychom viacerých štýlov. Jej hudobnú chuť teda spoznáme čoskoro.

Michaella, trochu sa mi predstav. Viem len toľko, že si navštevovala ľudovú školu umenia, ale nebolo to to pravé, pretože si vždy chcela spievať sólo. A momentálne ti vychádza tvoj prvý dlhohrajúci počin.
Začínala som v ľudovej škole umenia, pokračovalo to cez Prešovčatá, päť rokov som spievala na svadbách a potom som smerovala do Holandska, kde som spievala vo dvojici s jedným chlapíkom. Po mojom návrate som šla rovno na bratislavský kasting do Superstar. A tam to nejakým spôsobom začalo. Po súťaži som sa začala zaoberať myšlienkou „Čo ďalej?“ Rodičia ma podporovali, ale v muzike je potrebná aj finančná podpora. Vždy sa to, ale točilo okolo toho, že by som chcela. Nie som skladateľ, pesničku si neotextujem, nepatrím medzi tie speváčky, ktoré spievajú s gitarou v ruke, a ktoré si  vedia doma vystavať skladbu. Viem si vymyslieť spevovú linku, ktorú si nahrám do mobilu. Ale o autorstvo pesničiek na mojom debute sa delím s Randym.

Viem, že začiatok nahrávania bol trocha netradičný.
Začínali sme o piky, na rozdiel od iných kapiel, ktoré prídu do štúdia s demonahrávkami. Oslovila som Randyho a pustili sme sa do práce. Randy mal niekoľko starších nápadov v šuflíku. Jednu zo skladieb, ktorá sa na album dostala, spravil Randy len tak a mal ju v počítači asi rok. Nevedel komu pôjde a či ju niekto vôbec vezme. Mne sa páčila, pretože celý album je v štýle r´n´b a pop.

Teda si bola v štúdiu len ty a Randy? Ako si sa dostala k tvojej kapele?
Produkciu postavil Randy. Keď bola hotová hudba, vytipoval muzikantov, s ktorými už nahrával a tým pádom ich aj poznal po hudobnej stránke. Niektorí z nich sú teraz v mojej kapele, ktorú sme dali dokopy až po ukončení nahrávania.

Na facebooku som videl video k pesničke Málo chýbaš v unplugged verzii. Je tam naozaj cítiť, že hranie so živou kapelou dáva tvojim skladbám aj iný zvuk.
Áno. A pesničky, ktoré sú na cédečku sú, ako sa hovorí, učesané. Keď hráš s kapelou, tak to nikdy nehrá ako z cédečka. A myslím si, že aj to je na tom pekné, pretože ľudia, ktorí prídu na koncert, by z toho nič nemali. Bolo by to to isté, ako keď si doma pustia moju nahrávku. Navyše odmietam spievať na playback. Človek z toho nič nemá a je to skôr o tom hereckom výkone a ja som predsa speváčka (smiech).

Predpokladám, že sa trocha zmenia aj aranžmány v tvojich pesničkách.
Áno, s kapelou meníme aranžmány a niektoré pesničky by si asi nespoznal v porovnaní s ich verziou na albume.

Myslím si, že je to dobré. Vieš tým pádom osloviť poslucháčov R´n´B skrz tú nahrávku, predsa len sa niektoré tvoje piesne môžu porovnávať so skladbami spoza hraníc a tiež môžete osloviť ľudí, ktorí majú radšej živé nástroje.
Práve preto na tom teraz pracujeme, aby sme mohli hrať koncerty so živou kapelou. Okrem toho chodím s tanečníkmi, kde spievam na halfplayback, čo je zaujímavé skôr pre diskotéky. A keď ideme unplugged, tak už ten samotný názov hovorí sám za seba, že pôjde o niečo iné ako môžeš počuť na mojom cédečku.

Všimol som si, že sa tvojmu duetu s Robom Pappom (rozhovor) darí v rádiách.
Tešíme sa tomu, lebo stretávam ľudí, ktorí ju poznajú práve z rádia. Uvidíme, čo bude ďalej. Približne o mesiac chceme nasadiť novú skladbu, ale zatiaľ ešte nevieme, ktorá to bude, pretože ich máme na výber hneď niekoľko. Tiež ju plánujeme poslať do Eurovízie.

Tušili ste, že váš duet s Robom takto zafunguje? A bavili ste sa o tom, čo sa skrýva za jej úspechom?
Keď sa robili skladby, vypočuli sme si veľa názorov, či už od hudobníkov alebo laikov, ktorí prišli do štúdia počas nahrávania a najviac ich oslovili tie isté tri či štyri pesničky. Tiež mi povedali, že ani jedna z týchto trinástich pesničiek človeka neurazí a to rádio neprepnú. Niektorá sa páči viac, niektorá menej, niektorá neosloví, ale je príjemná na počúvanie, iná zas osloví pri prvom počutí. A naozaj sa nám stala taká vec, že ľudia, ktorí robia s muzikou, sa zhodli na tých istých skladbách, ktoré sa aj mne najviac páčia.

Osobne si myslím, že si si zvolila vhodný žáner. Mám na mysli skôr to R´n´B. Aj to, že máš živú kapelu je veľké plus pre teba ako interpreta, pre tvoje živé vystúpenia a v neposlednom rade aj pre fanúšikov, ktorých ešte oslovíš. Ostalo ešte niečo nepoužité?
Ostalo nám ešte pár pesničiek, ktoré sme zatiaľ nedali otextovať. Niekedy sa nám stalo, že skladba, na ktorej sme robili, stratila po otextovaní svoju ľahkosť. Keďže chcem robiť slovenské veci, nemôžem nechať pesničku v angličtine (skladba bola nahratá v anglických hatlaninách).Vtedy sme srandovali, že bude najlepšie poslať ju nejakej Američanke (smiech).  Presne táto skladba stojí a nehodí sa k nej zatiaľ žiaden slovenský text. V zálohe máme okrem nej ďalšie tri skladby. Ešte stále sme navnadení na tento album, preto potrebujeme trocha vydýchnuť a až potom sa k nim možno časom vrátime. Najskôr sa objavia na druhom albume, ktorý je samozrejme ešte v nedohľadne. Kvalitatívne sú na tej istej úrovni ako skladby z prvej platne.

Zaujíma ma leitmotív textov na tomto albume.
Nepáčia sa mi typické, otrepané frázy. Preto sme ani nechceli takéto texty. Vždy som povedala textárovi, aby ten text mal nádych erotiky a nech sú v ňom slovné hračky. Keď si vypočuješ album a pôjdeš po textoch, zistíš, že je to o vzťahoch. Texty vznikali ľahko. Ak som v texte videla vetu, ktorá je klišé, hoc je silná, vedela som, že sa nehodí, pretože by som ju ani tak nezaspievala. Predsa len, ak sa človeku text nepáči, tak ho potom ani tak nezaspieva. Poznám sa a viem, že by to neznelo ako odo mňa, spievať nejaké klišé.

Ako by mali do budúcna vyzerať tvoje koncerty, keďže máš živú kapelu, ale vystupuješ aj na halfplayback s tanečníkmi?
Keby som bola v pozícii, že mám veľký koncert, na ktorý príde strašne veľa ľudí a ja môžem urobiť show, spravila by som to ako Pussycat Dolls alebo ako Alicia Keys. Zavolala by som si tanečnice, vokalistky a mala by som za sebou živú kapelu. Presne to sa mi páči. Je tam živá kapela a to je pre mňa prioritou. Začalo sa mi to páčiť. Keď skúšame, je to niečo úplne iné. Človek sa predsa len najviac vyžije, keď si zahrá s veľkými bicími a kompletnou kapelou, než by to malo byť len o halfplaybacku.

Dosť veľa to vdýchne aj do tých skladieb a celkový ten feeling je iný, silnejší.
A nie je to nabiflené, človek sa môže vyhrať a nemusí ísť po tých istých líniach. Dá sa s tým pohrať. Určite chcem na začiatok robiť koncerty s kapelou a keby som sa mala dostať do takej pozície, že ľudia prídu na veľký koncert, tak si viem predstaviť, že to bude aj o tej show.

Ako teda vidíš svoje pôsobenie na slovenskom piesočku?
Ešte len uvidíme, kam sa to dostane. Som na začiatku a užívam si to aj napriek tej počiatočnej drine. Človek sa teší každému posunu. Cédečko je von a nastal čas, kedy sa dostávame do toho celého kolobehu. Začínajú nám akcie a dobudúcna chceme osloviť fanúšikov na celom Slovensku.

Črtá sa nejaké turné okrem týchto samostatných akcií?
Určite. Teraz plánujem turné po všetkých Maxoch na Slovensku a chceli by sme prejsť čo najviac slovenských klubov, ak to bude možné. Začať v klubíkoch s unplugged vystúpením a krok za krokom sa šplhať nahor.

Text: Edo Kopček ml.
Foto: archív Michaella Papp

Michaella Papp live október 2009

Prečítajte si

Comments are closed.