Rozhovory

Martin Vlasič: Bude to prvý jarný festival šiestich zmyslov!

V jednom z bratislavských podnikov som sa pri šálke kávy porozprávala s hudobníkom a spevákom projektov Mango Molas a Grian Mel Martinom Vlašičom. Hovoril o pripravovanom festivale Mangofest.

Čo si máme predstaviť pod pojmom „ festival šiestich zmyslov“?
Bude to prvý ročník festivalu, ktorý som nazval Mangofest. Bude v období od 26. do 28. marca. Je to v podstate taký prvý ročník festivalu, ktorý som vymyslel v rámci spojenia hudby, obrazu, fotografie a tanca. S tým, že sme to nazvali festival šiestich zmyslov.

Festival však bude vo väčšej miere hudobný. Na koho sa teda môžeme tešiť?
Vystúpi sedem kapiel: Flaco de Nerja (flamencový gitarista), skupina Mango Salseros (väčšina ľudí ich pozná a vie, že skupina sa venuje salsovým úpravám známych hitov), EA – elektrovokalnogitarove duo, ktoré svojim príjemným chilloutovým setom prenesie ľudí do inej dimenzie. Thierry & Friends (reggae s chalanom z Afriky, ktorý priniesol na Slovensko svoje klasické africké reggae vnímanie hudby. Thiery je veľmi vtipný, dokonca už spieva niektoré veci aj po slovensky), potom to bude ďalšia reggae kapela Vervalet (celkom príjemná nádejná novinka), Grian Mel (kapela sa venuje írsko-keltským štýlom a to v kvartete: gitara, basgitara, husle a perkusie, ktoré nie sú len typicky keltské, ale aj afro kubánske), Romanika ( duo z Trnavy – Ika ako speváčka, gitaristka a autorka textov. Je naozaj dosť expresívna, jej manžel ju doprevádza na kontrabase. Ich hudba je príjemným posedením, je to introvertné, a celé menšinovo poňaté).

Kde a ako bude celý festival prebiehať a čo ešte návštevníkom ponúkne?
Celý festival sa uskutoční v priestoroch SD Nivy na Súťažnej 18. v Bratislave 26.-28. marca. V podstate na všetkých troch poschodiach. V hlavnej sále bude hlavné pódium a tam sa uskutočnia aj veľké koncerty. V malej sále bude koncertovať Romanika a Grian Mel. Takisto si tam návštevníci môžu pozrieť fotografie Vladimíra Šifru z Vernára, ktorý pripravil sériu fotografií Kráľovej Hole a slovenských prírodných scenérií a svoje fotografie ukáže aj Jozef Strapák. Na treťom poschodí vystavia svoje obrazy maliarky Eva Činčalová a Hana Mikulenková. V podstate pôjde o prepletenie fotografií, obrazov a hudby. Doobeda budú prebiehať workshopy venované napríklad brušnému tancu, brazílskej sambe… Keď ľudia skončia, dajú si drink a začne sa program. Medzi hlavným programom vo veľkej sále budú prebiehať menšie koncerty v malej sále. Celý čas bude prístupná aj výstava fotografií a obrazov, ľudia si môžu pri tom oddýchnuť a občerstviť sa.

A čo výber kapiel, ostatných interpretov a umelcov? Čím si sa inšpiroval?
Čo sa týka výberu kapiel, opieral som sa o to, že som nechcel robiť typický world music festival. Vyberal som si z kapiel a ľudí, ktorých poznám a vyformovalo sa to do tejto konečnej podoby.  Práve z toho vzišiel takýto festival šiestich zmyslov, ako spojenie fotografie, obrazu, hudby a tanca. Vlastne prvý jarný festival.

Ako vznikla vznikla myšlienka usporiadať takéto podujatie?
Úplne spontánne. Povedal som si, že si urobím na Nivách, v našom „kulturáku“, kde pôsobíme ako kapela už 15 rokov, nejaký festival alebo teda nejaký dvoj, trojkoncert, ktorý by trval dlhšie než jeden deň. Mojou spolupracovníčkou a spolutvorcom festivalu je kurátorka výstavy Michaela Lenčova, ktorej veľmi ďakujem..:)

Ako prebiehali samotné prípravy? Boli nejaké problémy?
Problémy neboli. S vedením „kulturáku“ mám veľmi dobré vzťahy. V rámci manažmentu tam mám  dobré zázemie a mal som vlastne voľné ruky, čo sa týka organizácie. Chcem teda poďakovať celému vedeniu CULTUS Ružinov za ich ústretovosť. Celý festival je robený bez sponzorov, na báze toho čo sme dokázali ako partia ľudí. Pomohlo aj veľa kamarátov ohľadom prezentácie.

Text: Mirka Varcholová
Foto: Grian Mel, Romanika, Flaco de Nerja

Prečítajte si

Comments are closed.