LiveRozhovory

I. Tásler: Ľudia sa v Prešove naučili vnímať slovenskú hudbu inak (+foto z koncertu)

Odysea IMT Smile pokračovala v piatok koncertnou šou v prešovskej športovej hale. Hoci zvykne platiť, že doma nikto nie je prorokom, viac ako päťtisíc fanúšikov a kumulujúca energia medzi kapelou a publikom potvrdili, že prelomiť sa dá každá bariéra. Ivan Tásler v tejto súvislosti zdôraznil, že začiatky neboli jednoduché, ale tour 2010: Odysea Dva je víťazstvom všetkých, ktorí v Prešove pracujú s hudbou.

IMT Smile, Prešov 2010
« z 28 »

„IMT Smile a Prešov majú svoj vlastný príbeh. V minulosti som mal pocit, že sa nám doma presadzuje ťažšie, ale posledných päť rokov je atmosféra na našich koncertoch úžasná. Nielen vďaka nám, ale aj vďaka ostatným kapelám, ktoré hrajú v Prešove, sa ľudia naučili vnímať muziku inak a v porovnaní s inými mestami majú oveľa viac radi práve slovenskú hudbu. Podobná atmosféra je možno ešte v Nitre, kde je tiež silná základňa slovenských kapiel. Spolu sa nám podarilo urobiť kus roboty a výsledkom bol napr. aj dnešný koncert,“ nešetril spokojnosťou Ivan Tásler.

Aktuálnym turné podporujú IMT Smile nový album 2010: Odysea Dva a práve singlom Bozk sediac za klávesmi oproti bratovi Mirovi odpálil Ivan Tásler koncert v Prešove. Dvojhodinový program obsahuje prierez tvorbou kapely s tým, že dokonalý zážitok play listu dotvárajú pôsobivé svetelné efekty. Ako charizmatický spevák priznal, pôvodne chceli hrať 6 – 7 noviniek, ale nakoniec sa okrem Bozku v Prešove rozhodli ešte pre Spravodlivosť a Letnú. „Koncert je dosť dlhý a nové piesne nie je vždy najľahšie odprezentovať. Na rôznych koncertoch vyberám iné skladby, no najviac vo mne rezonuje Letná. Som rád, že táto pieseň vznikla a môžem ju spievať. Vždy sa ňu teším najviac a aj na koncerte v Prešove to bol pre mňa jeden z najkrajších momentov,“ vyznal sa I. Tásler.

IMT Smile Prešov 2010 Mestská športová hala

Publiku na vypredanom koncerte IMT Smile v Mestskej športovej hale. Prešov 2010. Turné k albumu 2010: Odysea Dva

Hosťom na turné 2010: Odysea Dva je majster dychových nástrojov Marián „Gapa“ Garbera. S IMT Smile spolupracoval už v minulosti a jeho prínos v aranžmánoch spolu so schopnosťou rozdávať hudbou radosť postavil koncertný zážitok do vyššieho levelu. Prítomnosť M. Garberu v zostave IMT Smile zvýrazňuje aj jeho príchod na scénu. V Prešove sa objavil na tribúne počas skladby Úprimnú sústrasť, I. Tásler dobehol k nemu, spolu sa prešli pomedzi ľudí, zatancovali si pri pulte technikov a vrátili sa na pódium. „Priznám sa, že na každom koncerte máme Gapov nástup riešený inak, ale princíp ostáva rovnaký. Vždy vychádza z iného miesta a vždy ideme niekde inde. V podstate to riadim ja a obidvom sa nám to páči. Už na koncertoch v minulosti som vyšiel do davu a hoci dnes boli chlapci z ochranky na môj vkus trošku drsnejší, páči sa mi prísť medzi ľudí a byť s nimi. Počul som niektorých spevákov, že majú strach, či sa im niečo nestane, no osobne som nikdy nič nepríjemné nezažil. Za seba môžem povedať, že s ľuďmi na našich koncertoch mám len pozitívne zážitky. Keď prídem k nim, podáme si ruky a ostáva v nás dobrý pocit ako keby sme boli spolu na jednej lodi, kde sa zabávame,“ vysvetľoval I. Tásler.

Metropola Šariša len potvrdila, že turné IMT Smile dosahuje na people metroch vysoké čísla, o čom by vedeli hovoriť aj v Hard Rock Café v Prahe, kde slovenskí fanúšikovia absolútne nadchli I. Táslera. „Koncert v Prahe dopadol, neviem, či nečakane alebo čakane, veľmi dobre. Posledné 3 – 4 roky je Praha vždy vypredaná a užívame si tam veľkú zábavu. Keď niekto hovorí na Slovensku o vlastenectve, nech sa príde pozrieť na IMT Smile do Prahy, kde by videl, čo je to Slovensko. Páči sa mi sila s akou prídu ľudia na náš koncert a zrušia celú Prahu. Pripadá mi to až neuveriteľné,  koľko ľudí z východu v Prahe žije a koľkí z nich prídu na koncert,“ opisoval dojmy zo „stovežatej“ I. Tásler.

Odysea IMT Smile sa podľa oficiálneho programu končí 30. apríla 2010 v bratislavskom PKO, ktoré je však už tri týždne vypredané. Keďže tento fakt kapelu príjemne prekvapil, rozhodli sa, že v máji pridajú fanúšikom v hlavnom meste Slovenska ešte jeden koncert. „Pravdu povediac, nečakali sme, že o IMT Smile bude v Bratislave až taký veľký záujem a dnes nám je ľúto, že nehráme vo väčšom priestore. Niekedy je naozaj ťažko odhadnúť, či ľudia na koncert prídu alebo ho nechajú plávať. Minulý rok sme si napr. mysleli, že na turné s J. Ďurovčíkom vypredáme všetko, no opak bol pravdou. Čo sa však Bratislavy týka, miesto a čas spresníme, ale môžem sľúbiť, že v máji ešte jeden koncert pridáme,“ sľúbil I. Tásler.

text: Imrich Makó
foto: Martin Trenkler, Pavel Višňovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live