Novinky

David Kollar vydal Soundtracks and Ideas

Nový album gitaristu a skladateľa Davida Kollara pod názvom Film Soundtracks and Ideas prináša hudbu ku krátkometrážnym filmom mladých režisérov Michaila Vernera a Erika Bošnáka. Osobitý poetický hudobný jazyk a krehká štruktúra jemných melodických motívov sa vinú celým albumom ako jednotiaca línia.

Okrem čisto akustickej hudby album obsahuje aj pestré zvukomalebné elementy ako recitáciu textu v ruštine, rôzne ruchy, industriálne prvky a občas aj drsné rockové riffy. Lyrická atmosféra, introvertné hľadanie a farebné plochy však prevládajú. Na albume sa okrem Davida Kollara predstavil ako inštrumentalista a autor dvoch skladieb  aj akordeonista Peter Katina.

Filmy i hudba k nim sú výpoveďou jednej generácie umelcov, ktorí zdieľajú podobné videnie sveta a podobné názory na úlohu umenia. Umelecké zoskupenie KOVEBO Group, ktorého členov tvoria Verner, Bošnák a Kollar, svojou tvorbou naznačuje, že umenie nemá mať iba zábavný a relaxačný charakter, nemá ponúkať prvoplánové emócie, ako nám to podsúvajú médiá spotrebnej popkultúry, ale naopak, má v nás vyvolávať znepokojivé otázky o vlastnom živote, naznačovať možné východiská  vlastnej existencie a viesť k istej forme katarzie, ak je toho ešte súčasný človek schopný. Filmy Vernera a Bošnáka spolu s Kollarovou hudbou tak zanechávajú otlačky na cestách, po ktorých už dávno nikto nešiel, lebo sú blatisté, sivé a neschodné, ale zanechávajú v duši oslobodzujúci smútok a krásne prchavé pocity. Kvôli tomu sa oplatí započúvať sa a nechať sa kolísať náladami vyžarujúcimi z tejto nahrávky.

text a foto: Hevhetia

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky