Festival Jazz Prešov napíše od 18. do 22. októbra svoju tridsiatu kapitolu. Opäť ponúkne, verný svojej programovej tradícii, kvalitu v podobe mladých mien, zahraničných hostí a to najlepšie z domácej jazzovej scény. Do Prešova totiž vždy jazdili hrávať koncerty jazzoví muzikanti a na tom festival staval od svojich začiatkov. Úvodný ročník sa delil na domácu, amatérsku a na profesionálnu časť. Hoci sa nepredpokladalo, že podujatie bude mať dlhé trvanie, často sa vracajú na festivalové pódium Peter Lipa, AMC Trio, Juraj Griglák a ďalší. V dnešnom podcaste sme sa zhovárali s organizátorom podujatia Petrom Adamkovičom nielen o aktuálnom ročníku, ale aj mnohých pamätných chvíľach tohto výnimočného podujatia.
Aká je esencia festivalu Jazz Prešov? „Muzika, láska k muzike a chuť priniesť do Prešova niečo, čo tu ešte nebolo. V dobe, keď sme vznikali, také niečo v Prešove neexistovalo a vedel som vopred, že to ľudí zaujme, už len ich bolo potrebné tam dostať,“ priznáva v našom podcaste Peter Adamkovič, ktorý si na úvodnom ročníku Jazz Prešov zahral ešte ako amatérsky muzikant, čo je z dnešného pohľadu nepredstaviteľný prívlastok.
Z mladej jazzovej generácie sa tento rok predstaví Nikola Bankov, ktorý si už získal renomé nielen u nás, ale najmä v zahraničí. Zaujímavosťou je, že Randy Brecker, ktorý hráva s AMC Triom si v Dánsku nedávno odskočil práve za našim mladým saxofonistom, ktorý v štúdiu pracuje na novej nahrávke a je zrejmé, že na nej bude aj hosťovať.
“Stále sa snažíme dávať priestor, najmä východoslovenskej scéne, pretože sa vždy teším, keď tu niečo vznikne a darí sa tomu. Tak, ako sa teraz darilo našim gitaristom (David Kollar a Samuel Marinčák), ktorí si domov priniesli ceny Esprit. Prešov je vôbec dobrá hudobná mekka. Sem tam ma prekvapia novovzniknuté kapely, ktoré robia zaujímavú hudbu a v tom boli Prešovčania vždy iní, že prišli s muzikou, aká sa nehrala ani v Bratislave.”
V hlavnom meste má ale prešovský jazzový festival svojho spojenca. Pavel Daněk, organizátor Bratislavských jazzových dní, je nápomocný Adamkovičovi pri bookovaní veľkých zahraničných mien. Niektoré mu Prešovčania v rámci dvojáku (keďže hrali následne aj na BJD) poslali vlakom z Kysaku rozhýčkané.
K najväčším momentom patrí pre Petra Adamkoviča vystúpenie amerického saxofonistu Bennyho Golsona, ktorý v prešovskom PKO hral s Milom Suchomelom pred desiatimi rokmi. Dnes, 92 ročný Golson, ktorý písal skladby pre Dianu Ross, Whitney Huston či Quincy Jonesa, je stále aktívny muzikant.
Za tých 29 ročníkov sa džezmeni naozaj predviedli v skvelej forme a výnimkou nebude ani tento rok. „Nemusia to byť metalisti. Dokážu to aj džezmeni, a to je práve na tom čarovné, keď sú natoľko skvelí muzikanti, že aj v triu dokážu zahrať hudbu so silou big bandu. Áno, džezmeni už niekoľkokrát zbúrali svojou hudbou PKO.“