Podcast

Patrik Korinok z I Am Planet: Záznamy ticha sú inšpirované Liptovom nie preto, že je v kurze (Podcast)

Sólový umelec Patrik Korinok známy pod pseudonymom I Am Planet vystúpil na Pohoda on the Ground na pódiu kultúrneho centra Diera do sveta z Liptovského Mikuláša, čo je pre Patrika, ako priznal v našom podcaste, jeho domáca scéna. Vystúpil v príjemnom čase o ôsmej hodine večer so sláčikovým kvartetom. Z novej nahrávky Záznamy ticha, ktorá vyšla v apríli tohto roka pod hlavičkou Deadred records, predstavil len pár kusov a gro setlistu tvorili skladby z minulých albumov. Môžeme teda očakávať aj nový koncertný program.

Patrik Korinok, rodený Michalovčan, dlhodobo žijúci na Liptove vydal silný album Záznamy ticha inšpirovaný Liptovom a tvorbou liptovského maliara Zoltána Palugyaya, ktorý patrí spoločne s Jankom Alexym a Milošom Alexandrom Bazovským k zakladateľom slovenskej moderny, zahynul tragicky v roku 1935 na Ďumbieri.

K Palugyayovi má hudobník ako vyštudovaný výtvarník veľmi blízko z rôznych dôvodov. A keďže album vznikal počas covidového obdobia, kedy sa nedalo nikam chodiť a médiá boli plné negatívnych informácií, cítil autor potrebu stíšiť sa duševne aj fyzicky.

“Tieto dve roviny definujú Záznamy ticha. Už pred covidom som sa zaoberal maliarom Palugyayom a tým, že bol covid, začal som sa viac vnárať do prostredia Liptova, v ktorom žijem a viac sa zaujímať o tohto autora. Povedal som si, že bude fajn, ak tento album venujem tejto významnej osobnosti. Jednotlivé skladby sú odkazom na miesta, kde tvoril alebo na jeho jednotlivé obrazy. Palugyay maľoval väčšinou hory, dediny, Tatry a keďže príroda je ticho sama o sebe, prišlo mi logické to spojiť týmto spôsobom. Je to autor, ktorý si zašlúži väčšiu pozornosť,” hovorí v našom podcaste Patrik Korinok.

Inšpirácia domovom a návrat ku koreňom

Hoci je sám vyštudovaný výtvarník, pri tomto albume prvýkrát zveril prípravu coveru albumu inému umelcovi. Oslovil dizajnéra Dávida Kalatu. “Je to vinyl, platňa je vo fólii potlačenej sieťotlačou, veľké texty, preexponované písmená a logá, odkazujú na vizuálny smog. Fóliu dáš dole a pod ňou je čistý papier, čistá grafika. Urobil to veľmi citlivo a dobre pracoval s materiálom.”

Ako vyštudovaný výtvarník zvažoval, čomu sa bude intenzívne venovať. Vybral si hudbu.

“Výtravnú tvorbu mám ako výživný doplnok k hudbe, či už si robím nejaké záznamy, pastely, kresby alebo podobne, veľmi dobre mi to robí a človek, keď je už akoby vyprázdnený z hudobných nápadov, tak ešte potrebuje dopovedať isté veci vo výtvarnej zložke. Takto to mám aj ja.”

Priznáva, že dlho počúva islandskú hudbu a na Islande tiež strávil nejaký čas. Aj jeho prístup k tvorbe nového materiálu má z pohľadu externého človeka niečo islandské.

“V minulosti som hľadal inšpiráciu v rôznych témach alebo konrétnych miestach. Začal som sa viac vraciať ku koreňom a našiel som v tom veľkú hodnotu. Nie preto, žeby bol Liptov v kurze, alebo že je pekný, ale preto, že je to môj domov. Človek, keď niekde je, nasáva to prostredie, musí z toho vzísť veľká sila. Keď človek príde do cudzieho prostredia, nejakú inšpiráciu si z toho zoberie, urobí niečo, môže to byť fajn, ale nikdy to nebude také, ako keď sa niekde pohybuje dlhodobo  a nasáva podnety. Vtedy je to naj. Teraz som si uvedomil, že sa nepotrebujem ani nechcem nikam rozliezať, ale chcem byť doma a nasať, čo to dá lebo je tam toho ešte veľa, čo sa dá odtiaľ zobrať. Nie je samozrejmosť bývať v takom peknom kraji, veľmi si to vážim a snažím sa to tej krajine vrátiť. Dáva mi veľa. Snažím sa to prebrať a ponúť niekde inde.” 

V podcaste I Am Planet sa dozviete:

*Ako vznikal nový album Záznamy ticha

*Prečo Patrik Korinok tvorí sólovo

*V čom je pre neho Liptov väčšia inšpirácia ako Island

*Prečo si namiesto výtvarnej dráhy vybral hudobnú

*Pri covere albumu sa prvýkrát spoľahol na iného umelca

*Aká tvorba ho napĺňa

*Uvažuje nad poctou michalovskému výtvarníkovi Jozefovi Teodorovi Moussonovi

*Viac podrobností o I Am Planet sa dozviete v našom podcaste a v závere si vychutnajte skladbu Svätojánskou Dolinou

Edo Kopček