Novinky

Zuzana Mikulcová pripomína skladbou Szól a kakas már pripomína prvú deportáciu Židov zo Slovenska

Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová zverejnila svoju silnú a emotívnu verziu židovskej skladby Szól a kakas már (Už spieva kohút). Skladbu v a capella verzii nahrala na niekoľko pokusov v synagóge v Lučenci. Nadväzuje ňou na skladbu Kis kece lányom, ktorú nahrala v synagóge v Stupave v júni 2019. 

“Skladbu Szól a kakas már som zachytila v podaní jednej maďarskej speváčky a okamžite ma oslovila. Odvtedy som ju mala v hlave a stále som si ju spievala. Silno ma zasiahla a chcela som sa o svoje pocity pri nej podeliť aj s ostatnými,” povedala o skladbe Zuzana Mikulcová a dodala: “V lučeneckej synagóge sa k mojim pocitom pridali aj majestátnosť  a zvuk priestoru, ktoré dokonale dotvorili atmosféru skladby. Nahrali sme ju viackrát, ale nakoniec sme použili jednu z prvých nahrávok, v ktorej sa všetko prirodzene prepojilo.”

Skladba Szól a kakas már v podaní Zuzany Mikulcovej vyšla ako pripomienka 80. výročia Prvého transportu Židov zo Slovenska, ktoré sme si pripomenuli 25.marca. Viac o tvorbe a plánoch speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej si môžete prečítať v našom exkluzívnom rozhovore.

text: Rado Mešša
foto: archív Zuzana Mikulcová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky