Novinky

Vec by Debut roka na Radio_Head Awards doprial mladším kolegom

Hudobné ceny Rádia_FM sú rozdané. Počas víkendu, ktorý bol v Slovenskom rozhlase venovaný domácej hudbe, bodovali Chiki Liki tu-a, Lash & Grey či Tamara Kramar. Mená víťazov 14. ročníka Radio_Head Awards boli odhalené počas dvoch slávnostných večerov.

„Naozaj sa teším, že sme sa tu tako mohli stretnúť. Dva večery plné krásnej slovenskej hudby, dúfam, že ste si to užili. Žijeme v krajine, kde to kultúra nemá vôbec jednoduché, aj my v Rádiu_FM bojujeme s rôznymi problémami, ale kým všetci ťaháme za jeden povraz, je to skvelé. Som veľmi rada, že v týchto ťažkých časoch sa ľudia vedia zmobilizovať, vyjadriť názor, solidaritu, pomáhať si a bola by som veľmi rada, aby sme dokázali aj v normálnom živote, keď sa máme dobre, vedieť oceniť druhých. Rádiohlavy sú výborné v tom, že oceňujú, síce iba počas dvoch dní, ale bude fajn, ak to budeme vedieť preniesť do nášho bežného života,“ uviedla v závere 14. ročníka Radio_Head Awards Jana Imrichová, šéfdramaturgička Rádia_FM.

Následne vyhlásila držiteľa ceny Album roka za rok 2021. Na základe hlasovania hudobných fanúšikov ju po druhýkrát (pred tým za album Slzy tvý mámy, Šedicý a spol. z roku 2015) získala prešovská kapela Chiki liki tu-a za EP Venované pamiatke budúcich zosnulých.

Radio_Head Awards 2021

Cenu na pódiu prevzali bratia Martin a Tomáš Višňovskí.

„Túto nahrávku sme nechceli pôvodne ani zverejniť, ale sme veľmi radi za tieto hlasy. Niektorí z vás si všimli, že u nás v kapele došlo k nejakým zmenám. Venujeme ju diplomaticky takto nadiaľku nášmu gitaristovi Ľuboslavovi Petruškovi, ktorý má na týchto skladbách obrovský podiel a budeme radi, ak mu k tomu zatlieskáte. Ďakujeme veľmi pekne,“ uviedol na pódiu Martin Višňovský. Keďže album vzbudil záujem u fanúšikov, kapela sa ho rozhodla vydať aj oficiálne. Podporiť jeho vydanie môžete na webe kapely. Zároveň kapela oznámila vydanie prvých piatich albumov na vinylových platniach.

Po prevzatí ocenenia sa Chiki liki tu-a predstavili v novej zostave Martin Višňovský (basgitara), Tomáš Višňovský (bicie) a nováčik Raptor Koch (gitara), ktorý má zaujať uvoľnené miesto po Ľuboslavovi Petruškovi. Spoločne zahrali skladbu O.T.P. z oceneného épečka.

Raptor Koch

Objavom minulého roka sa stala hudobníčka Tamara Kramarktorá nachádza inšpiráciu v jazzovej, bluesovej prípadne soulovej hudbe. „Akákoľvek stará hudba je pre mňa veľkou inšpiráciou. Mnohokrát zisťujem, že mladí umelci, ktorí sa mi páčia, sú inšpirovaní starou hudbou. Vtedy veľmi rada idem do ich playlistov a objavujem pre seba hudbu, ktorá ich inšpirovala. Tam sa učím, ako tvoriť to, čo sa mi páči. Mám pocit, že s hudobným objavovaním je to ako s módou. Vždy sa nájde niečo v retro štýle. Práve to staré, je pre nás mladých niečím nové, prípadne aktuálne.

Tamara Kramár má momentálne vydané dve piesne, robí na ďalších, dúfa, že z toho bude EP a rada by išla na turné. „V lete sme hrali v štvorčlennej zostave. Mali sme set zložený z polovice z mojej vlastnej tvorby, ktorá ešte nie je vydaná. Prevzaté veci si zas rada prispôsobím, aby mi to sedelo do môjho štýlu. Celkom nám to fungovalo a mám pocit, že ľudia majú radi, keď počujú niečo, čo poznajú, ale je to inak zaranžované. Verím, že jedného dňa budem hrať už iba svoju originálnu tvorbu.“

Radio_Head Awards

Tamara Kramar zahrala aj naživo so svojou kapelou singel So Sweet.

Debut roka nahrali Vec Švidraň„Keďže nehrám na žiaden nástroj, muzikanti mi odkrývajú veci, ktoré neovládam. Od akordov až po jednotlivé možnosti, ktoré hudobné nástroje prinášajú. Keď som bol v štúdiu so Šimonom Švidraňom, nemyslel som si na začiatku, že tam bude toľko gitár, ale vedel ich takým spôsobom napasovať do mojich beatov, že sme brali jednu stopu za druhou. Robiť s hudobníkmi je pre mňa veľká inšpirácia.“

Vec vydal pred nedávnom štvorskladbové épečko Zem a Vec, ktoré bolo potrebné v tejto pohnutej dobe, čo dokazujú pozitívne ohlasy poslucháčov. Momentálne sa chce sústrediť na skladanie nového materiálu so svojou kapelou. Nielen preto neprichádza do úvahy, že by sa predstavili na spoločnom turné s Darkness Positive. „Zároveň máme publikum z iného cesta. Neviem, či by to dávalo zmysel. Super je, že sme sa so Šimonom stretli na pol ceste v tomto projekte.“

Vec, ktorý pôsobí na našej scéne vyše dvadsať rokov, by ocenenie Debut roka prenechal mladším hudobníkom. Rozhodli však fanúšikovia na základe svojho hlasovania. Samotné Rádiohlavy vníma pozitívne práve smerom k mladým hudobníkom, ktorých takto môžu slovenskí fanúšikovia objavovať.

„Je veľmi potrebné, aby Rádiohlavy fungovali, pretože nie každý sa vyžíva v mainstreamových veciach a v kultúre, ktorú ponúkajú masmédiá. Rádiohlavy sú ocenenia pre fajnšmekrov a ich fanúšikov a tak to je dobre. Majú svoje opodstatnené miesto na trhu a v slovenskom hudobnom svete.  Pre mladých ocenených, ktorí by v tejto fáze svojej tvorby nezískali Slávika, je zároveň stimul, mať adekvátne ocenenie, ktoré hodnotia adekvátni ľudia alebo poslucháči. Je to veľká vzpruha.“

Skladbou roka sa stala After War dvojice Lash & Grey, ktorí tak v hlasovaní poslucháčov predbehli po dvakrát nominovaných Chiki liki tu-a a Štefana Kráľoviča s projektom FVLCRVM. Darilo sa aj kapele Noční jazdci, ktorá si odniesla Ocenenie Nadácie Advance Investments, ktoré im pomôže nahrať svoj debutový album.

Chiki liki tu-a a Tamara Kramar počas večera aj vystúpili. Milana Lasicu si hneď na úvod večera uctili Bolo nás jedenásť. Prekvapením večera bolo vystúpenie, ktoré na počesť zosnulého Miroslava Žbirku odohrala superskupina, ktorá vznikla len pre tento večer. Stretli sa v nej Nora Ibsenová (Fallgrapp), Anna Óváry (Buy Her Sugar), Pavol Hubinák, Štefan Bugala, Daniel Baláž či Juraj Gregorík. Miroslav Žbirka počas večera získal in memoriam Ocenenie za prínos do hudby.

Už v piatok večer boli odhalené mená víťazov porotcovských kategórií. Počas žánrovo bohatého večera sa darilo aj projektu Isama Zing Jonatána Pastirčáka, ktorý nahral Album roka podľa novinárov. Ceny z dielne sochárky Miry Podmanickej, ktoré navrhla Bety K. Majerníková si odniesli aj Pil C, Angrusori, Subtension či Cranial Void. V kategórii Jazzová hudba bodovali hneď dvaja víťazi – Lukáš Oravec a František Báleš Ansámbel.

Víťazi 14. ročníka Radio_Head Awards:

Album roka 2021
Chiki liki tu-a – Venované pamiatke budúcich zosnulých

Skladba roka 2021
Lash & Grey – After War

Objav roka 2021
Tamara Kramar

Debut roka 2021
Vec Švidraň – Hudba k láske

Album roka / Cena novinárov 2021
Isama Zing – Blurry AF

Elektronická hudba 2021
Subtension – Stranger

Hip-hop / Rap / R’n’B 2021
Pil C – Odsúdení na úspech

Hard & Heavy 2021
Cranial Void – Celestial

World Music / Folk 2021
Angrusori – Live at Tou

Jazzová hudba 2021
František Báleš Ansámbel – Hviezdoslav SONETY
Lukáš Oravec – Movin‘ Spirit

Klasická hudba 2021
Štátna filharmónia Košice – Ján Cikker – O živote
(Zbyněk Müller – dirigent, Peter Himič – recitácia)

Experimentálna hudba 2021
Lucia Nimcová & Sholto Dobie – DILO

Ocenenie za prínos do hudby 2021
Miroslav Žbirka

Ocenenie Nadácie Advance Investments 2021
Noční jazdci

text: Edo Kopček (a tlačová správa RTVS)
foto: Ondrej Koščík

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky