Novinky

Z podzemia vychádza značka Underground Jam

Nápad zorganizovať party, na ktorej si budú sami sebou páni, a ktorú si usporiadajú podľa svojho gusta, skrsla v hlavách organizátorov Filipa Činčalu a Tomáša Leščinského ešte v roku 2010. Vo vtedajšej Mekke prešovského undergroundu, City clube, sa začala písať história jamu z podzemia.

Už o rok na to zožala open air akcia na Marakani úspech a po zdarnom pokračovaní s hviezdou francúzskeho reggae neba MC Tribumana v januári tohto roka padlo rozhodnutie v dobre rozbehnutom koncepte pokračovať. Aj toto leto tak priniesol Underground Jam  do priestorov rekreačného areálu Pod Bikošom beaty tekna či drum’n’bass-u ale aj slnko z Jamajky. Ale všetko po poriadku.

Piatková noc patrila elektronickým zostavám. Overmind sound system patrí už druhú dekádu do kalendára poctivého nadšenca tvrdej elektriky a AKATHA už tiež nie je na scéne štýlu, považovaného za underground i v prostredí elektronickej hudby. Areál tak obsadili domáci fanúšikovia oboch Dj crew. Dve stovky ortodoxných fanúšikov sa do neskorých ranných hodín bavilo na rôzne prímesy základnej suroviny, tekna.

Sobotňajší deň sa začal s úplne iného súdka. Počas dňa síce návštevníkov sprevádzali tóny psytrance-u, o siedmej však gramce rozbalil hip-hop master DJ Giznis. Formácia Vajkres zo Starej Ľubovne, ktorej je Giznis členom, sľubuje iskierku nádeje slovenskej hip-hopovej scény. Bez pretvárky a pózy, rovnako ako set DJ Giznisa. Ten predznamenal štipkou reggae sobotný hlavný chod večera. Do toho bolo ešte ale ďaleko.

VZ7_3200Na programe bol najprv predkrm. The Freaks zo Šarišských Michalian ním určite boli. Príjemné počúvanie traditional rocku a rock’n’rollu a veľký potenciál v hlase speváka, nakopli hlavný program ako sa patrí. Hneď po nich už na pódium vybehla partia okolo speváčky Laury Urbanovej. Rigid Frigid pomaly začína zapisovať svoju značku do scény prešovskej hudby nezmazateľným perom a na Marakani svoje kvality len potvrdili.

Kvalitne tak pripravili pôdu pre domácu kapelu Underground Jamu. N3O & Med Jam Band, kapela, ktorá ešte pred rokom a pol neexistovala. Dnes príde, vybalí, podpáli pravý reggae oheň zábavy a ostane v pamäti. Po veľkom úspechu na POKE či rožňavskom Jaminne bola Pod Bikošom opäť hodina plná roots reggae ska ale i Groove či funky ocenená nekončiacim aplauzom. Dominik alias N3O  sa domácim prostredím reggae pomaly šplhá na špic. Jeho texty zanechajú v človeku hlboký dojem a vedia trafiť klinec po hlavičke. Dôkazom je i hosťovačka na albume momentálne najlepšej slovenskej reggae kapely Medial Banana.

Do nedeľného doobedia potom opäť taktovku nad Marakaňou prebrali Dj-i z OVM a AKATHA sound systems. Pre vyše 400 návštevníkov minifestu, ktorí si cestu na Underground Jam 5 našli, pripravili organizátori pestrú škálu štýlov a druhov hudby. Či už človek holduje lámačkám z vynilov alebo skôr rastaman vibration, minulý víkend sa Pod Bikošom nenudil. A ani ho to nestálo polovicu výplaty.

zdroj: Matúš Nakata, PR manažér UGJ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky