Katka Knechtová ukázala v Košiciach lásku k folklóru!
V pondelok 29.10.2018 priniesla úspešná speváčka do priestorov Spoločenského pavilónu v Košiciach svoj nový projekt Puto. Spája v ňom to najlepšie zo svojej tvorby a folklóru v spolupráci so súborom Šarišan. Návštevníkom ponúkli jedinečný zážitok.
,,Miluj a nikdy sa nepretrhnú putá, ktoré nás spájajú.“ Silnými a emotívnymi slovami začal krátko po 19. hodine program, v ktorom Katka Knechtová a prešovský folklórny súbor Šarišan prvýkrát spojili svoje sily, aby priniesli opäť niečo nové. Tento hudobno -tanečný projekt slávil úspechy už aj v iných mestách, kde po vypredaní vstupeniek dokonca mimoriadne pridávali aj ďalšie predstavenia. Súbor Šarišan pôsobí na scéne už päť desaťročí. Prešiel mnohými premenami, pričom v ňom pôsobia tri zložky : tanečný súbor, ľudová hudba a spevácky zbor. Spolu s úspešnou pop –rockovou speváčkou tak vytvorili silný zážitok. Spojiť dva rozličné svety nebola určite ľahká úloha, ale režisér Jaro Moravčík vytvoril dielo, ktoré v takejto komplexnej šírke spracovania nemá obdoby. Diváci vďaka Putu cestovali časom, pričom mohli vidieť ako naše tradície sprevádzali životy ľudí naprieč rôznymi dobami. V celej časovej línii dominovali najmä pomalšie skladby, ktoré spolu s tancom a ľudovou muzikou miestami spôsobili až zimomriavky. Speváčka taktiež pripravila prierez svojou tvorbou v potešili aj najväčšie hity ako Slnečná Balada, Muoj Bože prípadne intímna skladba Spomaľ.
Predstaveniu pridalo na umeleckom zážitku aj spojenie so scénickým tancom. V scéne s vojakmi, kedy bola znázornená vojna, okrem hudby vyniklo aj silnejšie puto k domovine. Taktiež zažiarili rómske tance, ľudová veselica mnoho ďalšieho aj v samostatných blokoch Šarišanu. V celom projekte bolo cítiť lásku ku všetkému čo je nášmu srdcu blízke. Prechod medzi pop-rockom a ľudovou hudbou bol jedinečný. Obdivuhodné bolo aj množstvo účinkujúcich na pódiu (až okolo 50). Atmosféru umocnila aj kapela Katky Knechtovej, ktorá ľudovým piesňam dodala viac energie.
Katka priniesla svoje známe hity v nových aranžmánoch, čo určite potešilo a milo prekvapilo aj skalných fanúšikov. Nechýbali ani skladby ako Motýľ hlavolam, Za tebou a pieseň s veľkou silou a energiou Premeny. Speváčky zo Šarišanu zase pridávali do známych piesní nový element a spolu s tancom všetkým v sále pripravili skutočne jedinečný zážitok. S priliehavými ostro červenými šatami evokovala speváčka samotnú lásku a srdce celého diela. No iba pri červených šatách neostala. Na záver predstavenia prišla Katka v bielych šatách s ľudovou výšivkou, vďaka ktorým vyzerala ako súčasť súboru. S divákmi sa rozlúčila ľudovými piesňami ako Šaľena ja bula, A dze ideš Helenko a aj tancom vo veľkom štýle. Po záverečných ováciách ešte pridala aktuálnu skladbu Svety.
Z celého projektu si diváci odniesli krásnu spomienku a určite si prehĺbili vlastné puto k naším piesňam, tancom a tradíciám. Tento projekt určite možno zaradiť k tomu najlepšiemu, čo na našej scéne vzniklo. Posledné predstavenie je naplánované v Bratislave, v pondelok 5.11.2018. Určite odporúčame.
Autor: Katka Nagyová
Video: redakcia
Katka Knechtová ukončila turné s názvom Puto; zostali po ňom zimomriavky aj teplo v srdci
Katka Knechtová ukončila v pondelok v bratislavskom Istropolise svoje veľkolepé turné, ktorým sa predstavila v štyroch mestách na Slovensku. Hudobný projekt Puto bol vytvorený v spolupráci so súborom Šarišan, tanečným párom zo skupiny Atašé a Katkinou hudobnou kapelou. Pod vedením skúseného choreografa Jara Moravčíka vznikla hudobno-tanečná šou plná tanca, spevu a umelecky stvárnených posolstiev.
Hudbu a tanec sprevádzalo hovorené slovo z reproduktora, ktoré zakaždým predstavilo myšlienku a posolstvo ďalších hudobno-tanečných blokov. Miestami tak speváčkin veľkolepý projekt pripomínal originálne stvárnený muzikál. “Miluj a nikdy sa nepretrhnú putá, ktoré nás spájajú…“ Po týchto slovách začína Katka svoje vystúpenie a to celkom netradične – intímnou piesňou Isabel. Poväčšine nežné a emotívne piesne zo speváčkinho repertoáru (ako napríklad Muoj Bože, Za Tebou, Zmier svetlo s tmou) sa prelínajú s naopak energickými vystúpeniami Šarišanov. Osviežujúco pôsobí aj blok plný cigánskych tancov a rytmov, ktoré si vyslúžili u divákov veľký potlesk.
Mnohé Katkine skladby boli v upravených aranžmánoch. Asi najviac upútala skladba Slnečnice – Katkine sóla sa vo vlnách miešali s vokálmi hudobnej zložky Šarišan, pri ktorých sa nám zatajil dych. Klavírne skladby (ako napríklad Spomaľ) predviedla vo dvojici spolu s ďalším klaviristom. Táto poloha jej skutočne pristane a bolo cítiť, že klavírne skladby sú jej srdcovou záležitosťou. Na pódiu okrem známych balád odzneli i rýchlejšie skladby ako FEA alebo Motýľ hlavolam, pri ktorých si Katka doslova užívala energický rytmus. Veselé bloky striedali melodramatické vystúpenia. Tak to bolo aj v prípade tanca plného smútku, ktorým Katka chcela priblížiť vojnové a povojnové Slovensko. Práve na ňu nadviazala veľkolepou skladbou Muoj Bože, ktorá bola zavŕšená spoločne odriekanou modlitbou Otčenáš v staroslovienčine. Šepot zborovej modlitby sa niesol takmer v úplnom tichu a tme a nejednému divákovi behali po tele zimomriavky. Po poslednom živom vstupe šarišského tanečného súboru prichádza Katka opäť na javisko – tentokrát odetá do dlhých bielych šiat s nádhernými ľudovými výšivkami. S úsmevom na perách spieva už na ľudovú nôtu „Z Brezového dreva voda kvapká, napiže sa, Katka, Katulienka, Katka, veď je sladká…“ Nasledujú ďalšie obľúbené piesne z jej rodiska – Šaľena ja bula, A dze idzeš Helenko… Počas záverečnej „ďakovačky“ nezabudla Katka vyzdvihnúť každého, kto jej pomohol hudobnú víziu zhmotniť. Za búrlivého potlesku nadšených divákov sa rozlúčila spolu so všetkými účinkujúcimi i spolupracujúcimi spoločne odtancovanou a odspievanou skladbou Svety.
Nosnou myšlienkou projektu sa stala minulosť slovenského národa a jej tradície. Katke sa v spolupráci s Jarom Moravčíkom podarilo netradičným umeleckým stvárnením poukázať na silu lásky – k našej domovine, v našej rodine, k ľudovým tradíciám a vyzdvihnúť to, čo náš národ a jeho obyvateľov robí takým jedinečným. Katkin odvážny projekt sa stretol u divákov s veľkým ohlasom. Som rada, že na Slovensku vznikol ďalší úžasný projekt, ktorým sa opäť potvrdilo, že súčasná slovenská hudba a folklór majú k s sebe veľmi blízko. Každý z nás si z vystúpenia odniesol nielen nevšedný umelecký zážitok, ale i istú formu nádeje, že sa naše tradície budú udržiavať živé i po ďalšie generácie.
Autor: Katka Paukeje
Foto: Ľuboš Paukeje