NovinkyReportáže

Tour Katky Knechtovej – láska k folklóru, zimomriavky aj teplo v srdci

Katka Knechtová ukázala v Košiciach lásku k folklóru!

V pondelok 29.10.2018 priniesla úspešná speváčka do priestorov Spoločenského pavilónu v Košiciach svoj nový projekt Puto. Spája v ňom to najlepšie zo svojej tvorby a folklóru v spolupráci so súborom Šarišan. Návštevníkom ponúkli jedinečný zážitok.

,,Miluj a nikdy sa nepretrhnú putá, ktoré nás spájajú.“  Silnými a emotívnymi slovami začal krátko po 19. hodine program, v ktorom Katka Knechtová a prešovský folklórny súbor Šarišan  prvýkrát  spojili svoje sily, aby priniesli opäť niečo nové. Tento hudobno -tanečný projekt slávil úspechy už aj v iných mestách, kde po vypredaní vstupeniek dokonca mimoriadne pridávali aj ďalšie predstavenia. Súbor Šarišan pôsobí  na scéne už päť desaťročí. Prešiel mnohými premenami, pričom v ňom pôsobia tri zložky : tanečný súbor, ľudová hudba a spevácky zbor.  Spolu s úspešnou pop –rockovou speváčkou tak vytvorili silný zážitok. Spojiť dva rozličné svety nebola určite ľahká úloha, ale režisér Jaro Moravčík vytvoril dielo, ktoré v takejto komplexnej šírke spracovania nemá obdoby. Diváci vďaka Putu cestovali časom, pričom mohli vidieť  ako naše tradície sprevádzali životy ľudí naprieč rôznymi dobami. V celej časovej línii dominovali najmä pomalšie skladby, ktoré spolu s tancom a ľudovou muzikou miestami spôsobili až zimomriavky. Speváčka taktiež pripravila prierez svojou tvorbou v potešili aj najväčšie hity ako Slnečná Balada, Muoj Bože prípadne intímna skladba Spomaľ.

Knechtova_Sarisan_Puto_2018-01Predstaveniu pridalo na umeleckom zážitku aj spojenie so scénickým tancom.  V scéne s vojakmi, kedy bola znázornená vojna, okrem hudby vyniklo aj silnejšie puto k domovine. Taktiež zažiarili rómske tance, ľudová veselica mnoho ďalšieho aj v samostatných blokoch Šarišanu.  V celom projekte bolo cítiť lásku ku všetkému čo je nášmu srdcu blízke. Prechod medzi pop-rockom a ľudovou hudbou bol jedinečný. Obdivuhodné bolo aj množstvo účinkujúcich na pódiu (až okolo 50). Atmosféru umocnila aj kapela Katky Knechtovej, ktorá ľudovým piesňam dodala viac energie.

Knechtova_Sarisan_Puto_2018-27Katka priniesla svoje známe hity v nových aranžmánoch, čo určite potešilo a milo prekvapilo aj skalných fanúšikov. Nechýbali ani skladby ako Motýľ hlavolam, Za tebou a pieseň s veľkou silou a energiou Premeny. Speváčky zo Šarišanu zase pridávali do známych piesní nový element a spolu s tancom všetkým v sále pripravili skutočne jedinečný zážitok.  S priliehavými ostro červenými šatami evokovala speváčka samotnú lásku a srdce celého diela. No iba pri červených šatách neostala. Na záver predstavenia prišla Katka v bielych šatách s ľudovou výšivkou, vďaka ktorým vyzerala ako súčasť súboru.  S divákmi sa rozlúčila ľudovými piesňami ako Šaľena ja bula, A dze ideš Helenko a aj tancom vo veľkom štýle. Po záverečných ováciách ešte pridala aktuálnu skladbu Svety.

Z celého projektu si diváci odniesli krásnu spomienku a určite si prehĺbili vlastné puto k naším piesňam, tancom a tradíciám.  Tento projekt určite možno zaradiť k tomu najlepšiemu, čo na našej scéne vzniklo. Posledné predstavenie je naplánované v Bratislave, v pondelok 5.11.2018. Určite odporúčame.

Autor: Katka Nagyová

Video: redakcia

Katka Knechtová ukončila turné s názvom Puto; zostali po ňom zimomriavky aj teplo v srdci

Knechtova_Sarisan_Puto_2018-38Katka Knechtová ukončila v pondelok v bratislavskom Istropolise svoje veľkolepé turné, ktorým sa predstavila v štyroch mestách na Slovensku. Hudobný projekt Puto bol vytvorený v spolupráci so súborom Šarišan, tanečným párom zo skupiny Atašé a Katkinou hudobnou kapelou. Pod vedením skúseného choreografa Jara Moravčíka vznikla hudobno-tanečná šou plná tanca, spevu a umelecky stvárnených posolstiev.

Hudbu a tanec sprevádzalo hovorené slovo z reproduktora, ktoré zakaždým predstavilo myšlienku a posolstvo ďalších hudobno-tanečných blokov. Miestami tak speváčkin veľkolepý projekt pripomínal originálne stvárnený muzikál. “Miluj a nikdy sa nepretrhnú putá, ktoré nás spájajú…“ Po týchto slovách začína Katka svoje vystúpenie a to celkom netradične – intímnou piesňou Isabel. Poväčšine nežné a emotívne piesne zo speváčkinho repertoáru (ako napríklad Muoj Bože, Za Tebou, Zmier svetlo s tmou) sa prelínajú s naopak energickými vystúpeniami Šarišanov. Osviežujúco pôsobí aj blok plný cigánskych tancov a rytmov, ktoré si vyslúžili u divákov veľký potlesk.

Knechtova_Sarisan_Puto_2018-17Mnohé Katkine skladby boli v upravených aranžmánoch. Asi najviac upútala skladba Slnečnice – Katkine sóla sa vo vlnách miešali s vokálmi hudobnej zložky Šarišan, pri ktorých sa nám zatajil dych. Klavírne skladby (ako napríklad Spomaľ) predviedla vo dvojici spolu s ďalším klaviristom. Táto poloha jej skutočne pristane a bolo cítiť, že klavírne skladby sú jej srdcovou záležitosťou. Na pódiu okrem známych balád odzneli i rýchlejšie skladby ako FEA alebo Motýľ hlavolam, pri ktorých si Katka doslova užívala energický rytmus. Veselé bloky striedali melodramatické vystúpenia. Tak to bolo aj v prípade tanca plného smútku, ktorým Katka chcela priblížiť vojnové a povojnové Slovensko. Práve na ňu nadviazala veľkolepou skladbou Muoj Bože, ktorá bola zavŕšená spoločne odriekanou modlitbou Otčenáš v staroslovienčine. Šepot zborovej modlitby sa niesol takmer v úplnom tichu a tme a nejednému divákovi behali po tele zimomriavky. Po poslednom živom vstupe šarišského tanečného súboru prichádza Katka opäť na javisko – tentokrát odetá do dlhých bielych šiat s nádhernými ľudovými výšivkami. S úsmevom na perách spieva už na ľudovú nôtu „Z Brezového dreva voda kvapká, napiže sa, Katka, Katulienka, Katka, veď je sladká…“ Nasledujú ďalšie obľúbené piesne z jej rodiska – Šaľena ja bula, A dze idzeš Helenko… Počas záverečnej „ďakovačky“ nezabudla Katka vyzdvihnúť každého, kto jej pomohol hudobnú víziu zhmotniť. Za búrlivého potlesku nadšených divákov sa rozlúčila spolu so všetkými účinkujúcimi i spolupracujúcimi spoločne odtancovanou a odspievanou skladbou Svety.

Knechtova_Sarisan_Puto_2018-15Nosnou myšlienkou projektu sa stala minulosť slovenského národa a jej tradície. Katke sa v spolupráci s Jarom Moravčíkom podarilo netradičným umeleckým stvárnením poukázať na silu lásky – k našej domovine, v našej rodine, k ľudovým tradíciám a vyzdvihnúť to, čo náš národ a jeho obyvateľov robí takým jedinečným. Katkin odvážny projekt sa stretol u divákov s veľkým ohlasom. Som rada, že na Slovensku vznikol ďalší úžasný projekt, ktorým sa opäť potvrdilo, že súčasná slovenská hudba a folklór majú k s sebe veľmi blízko. Každý z nás si z vystúpenia odniesol nielen nevšedný umelecký zážitok, ale i istú formu nádeje, že sa naše tradície budú udržiavať živé i po ďalšie generácie.

Autor: Katka Paukeje

Foto: Ľuboš Paukeje

Knechtova_Sarisan_Puto_2018-01 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-02 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-03 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-04 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-05 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-06 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-07 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-08 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-09 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-10 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-11 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-12 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-13 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-14 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-15 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-16 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-17 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-18 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-19 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-20 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-21 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-22 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-23 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-24 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-25 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-26 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-27 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-28 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-29 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-30 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-31 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-32 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-33 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-34 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-35 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-36 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-37 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-38 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-39 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-40 Knechtova_Sarisan_Puto_2018-41

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky