NovinkyReportáže

The Tenors vrcholom záverečného ceremoniálu EHMK Košice 2013!

Počas uplynulého týždňa sa v metropole východného Slovenska konalo množstvo podujatí v rámci záverečného ceremoniálu EHMK Košice 2013, ktoré zavŕšili fantastický rok plný kultúry, umenia a jedinečných projektov. V piatok trinásteho patrila Steel aréna spevákom z kanadskej skupiny The Tenors. Tí sa stali bezpochyby zlatým klincom záverečného ceremoniálu. Ako je o The Tenors známe, počas svojej kariéry spolupracovali s mnohými speváckymi legendami ako napríklad Paul McCartney, Celine Dion, Andrea Bocelli, David Foster, Sheryl Crow a ďalšími.

2013_11_13_the_tenors_kosice_foto_david_hanko  (2)Svoje kvality ukázali aj pred vypredanou košickou arénou. Po prvej inštrumentálnej skladbe sa štvorica tenorov objavila priamo na ploche medzi usadenými návštevníkmi, aby odštartovali koncert v ich maximálnej blízkosti. Následne sa presunuli na javisko, kde ich už čakali Kodalyho zbor z maďarského Debrecínu spolu s detským zborom Opery Štátneho divadla Košice a orchester Štátnej Filharmónie Košice pod taktovkou dirigenta, a počas večera i vtipného tlmočníka Igora Dohoviča.

Veru tak, okrem hlavnej úlohy dirigenta sa Igor Dohovič počas večera predstavil aj v úlohe vtipného tlmočníka, ktorý pomáhal spevákom priblížiť ich myšlienky obecenstvu. Victor Micallef, Clifton Murray, Remigio Pereira a Fraser Walters ponúkli ako aj spoločné piesne, tak sa aj v rámci koncertu predstavili v sólových skladbách.

2013_11_13_the_tenors_kosice_foto_david_hanko  (19) Tie si pripravili v angličtine, ale aj vo francúzštine či taliančine. Bez ohľadu na jazyk dali každej skladbe emotívny a povznášajúci nádych. Zaujímavé bolo sledovať ako zneli známe skladby, ktoré si The Tenors požičali, a zároveň im dali novú dušu. Takto znela nestarnúca skladba v ich podaní od Boba Dylana – Forever Young:

V repertoári kanadskej štvorice sa okrem klasickej hudby našlo mnoho skladieb, ktoré možno zaradiť do moderného popu. To zasiahlo aj mladších návštevníkov koncertu. ,,Je to fantastické, čím ďalej tým lepšie, celkovo sme spokojní aj s kamarátkou´´ zhodnotil po prvej časti koncertu Juraj z Košíc. Mnohí využili po úvodnej 60 minútovke krátku prestávku na občerstvenie. Po nej sa pokračovalo opäť inštrumentálne, úvodnou skladbou, po ktorej tenori nadelili publiku najsilnejšie skladby večera.

2013_11_13_the_tenors_kosice_foto_david_hanko  (21)Prvá z pera Leonarda Cohena – Hallelujah si v prevedení mladých tenorov získala maximálne sympatie publika. Nemenej energie vložili aj do skladby Ave Maria, ktorá patrila tak isto k vrcholným momentom večera. Speváci počas večera postupne prezradili aj ich náklonnosť ku Slovensku. Najviac u nich rezonovali najmä naše bryndzové halušky, sviečková na smotane, slivovica a dievčatá. Pri skladbe Time to say goodbye jeden zo spevákov prezradil, že pri spievaní tejto piesne  myslí na ,,všetkých ľudí, ktorých si nosíme vo vnútri so sebou´´.

2013_11_13_the_tenors_kosice_foto_david_hanko  (11)V závere koncertu panovala vygradovaná atmosféra, kde po každej piesni už boli staning ovations samozrejmosťou. Publiku sa dokonca podarilo vytlieskať si niekoľko prídavkov navyše. The Tenors slávnostne ukončili svojím vystúpením v Steel aréne záverečný ceremoniál Európskeho Hlavného Mesta Kultúry Košice 2013 v povznesenej atmosfére, v ktorej snáď budú jeho projekty úspešne pokračovať aj nasledujúcich rokoch.

Viac fotografií z vystúpenia The Tenors nájdete TU.

Track list:

Prvá časť:

What child is this

Emmanuel

Forever Young

Panis angelicus

Instrument of Peace

Drummer Boy

The Prayer

Druhá časť:

Band medley

Hallelujah

Ave Maria

Sweet little Jesus boy

Wintersong

Time to say goodbye

I thankyou – Video

Silent night

Lead with you heart

+O holy night

Autor & video: Martin Laškovský

Foto: Dávid Hanko

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky