Novinky

SPOZNAJ A ĽÚB

Život mentálne postihnutého človeka je síce odlišný, no mosty medzi našou a jeho realitou je možné budovať napríklad aj hudbou. Akákoľvek hudba vyvoláva u ľudí s mentálnym postihnutím v danom momente pocit pohody, šťastia alebo radosti. Vynárajú sa mu spomienky na koncert a znova spomína, čo tam prežil. Štrnásty deň v mesiaci október sa niesol v znamení očakávania a radosti. Pre zamestnancov,  rovnako ako aj pre klientov DSS Hrabiny to nebol bežný deň.. V sále Kina Vatra v Novej Bani sa konal II. ročník benefičného koncertu Spoznaj a ľúb. ,,Už pár týždňov pred jeho začiatkom dýchal ústav pre mentálne postihnutých DSS Hrabiny v Novej Bani atmosférou očakávania. Po chodbách sa ozýval spev a smiech detí. Panovala dobrá nálada so štipkou pozitívneho napätia. Deti zodpovedne pristupovali k nacvičeniu jednotlivých vystúpení, ktoré mohli predviesť v rámci takmer dvojhodinového programu.,, prezradila Antónia Prôčková – Hirjáková,  vedúca výchovy z DSS Hrabín.

Moderátori večera, Martina Mečiarová a Roman Juraško prišli podporiť DSS Hrabiny už po druhýkrát. Slová Romana Juraška napísané v kronike nášho zariadenia: “ Spoznal som vás a preto vás ľúbim.”  hovoria za všetkých. DSS-ky často spolupracujú s rôznymi hudobnými telesami, v ktorých pôsobia hudobníci bez akéhokoľvek postihnutia. DSS Hrabiny spolupracuje s folklórnym súborom Poľana a so ZUŠ Nová Baňa.  Koncert otvorilo práve spoločné vystúpenie folklórneho súboru Poľana a postihnutých detí. Nenechali sa zahanbiť ani umelci zo Základnej umeleckej školy, ktorí nacvičili  spoločné číslo s deťmi. Hudobná skupina Babyluzaru hrou na africké bubny umocnila atmosféru rozprávky o víťazstve dobra nad zlom, kde opäť hlavnými predstaviteľmi boli klienti z DSS Hrabiny. Úsmev na tvárach hostí vyvolalo tanečné číslo najmladších klientiek domova. Ich spoločné vystúpenie v Kine Vatra pri príležitosti koncertu Spoznaj a ľúb boli tak oslavou ich celoročnej spolupráce.

Svojou prítomnosťou potešili deti niekoľkonásobní slávici Zuzana Smatanová a Peter Cmorík. Najúspešnejšie  hity oboch spevákov si spoločne zaspievala zborovo celá kino sála. Zuzana a Peter prekvapili celo Slovenskou živou premiérou ich spoločného duetu – Čo má prísť, to príde – ktorý venovali nadšeným deťom. Záver podujatia patril pesničke Zuzany Smatanove Tam kde sa neumiera, kedy sa  fanúšikovia z DSS Hrabiny pochytali za ruky presne tak, ako sa spieva v refréne tejto piesne a odspievali hit priamo z pódia so svojimi idolmi v nádhernom a dojímavom finále. Zuzana bola veľkou inšpiráciou pri príprave celého podujatia. „Je neuveriteľné, koľko energie mi dalo dnešné vystúpenie. V podstate sa dopujem takýmito koncertami, pretože to nie je o nejakej sláve, peniazoch alebo popularite. Je to o ľuďoch a pokore. Treba si uvedomiť, že sem ľudia prišli s tým, že sa chcú vo svojej neľahkej situácii zabaviť,“ povedala Zuzana krátko po svojom vystúpení.

,, Premiešať hudobné žánre ako tradičný Slovenský folklór a moderný pop na benefičnom podujatí pre mentálne postihnutých, to je ako pestrý hudobný festival. Radi prijímame a následne plníme takéto výzvy. Integrácia postihnutých detí so zdravými umelcami sa tu dnes na pódiu úspešne vydarila,, opísal krásny koncert Milan Štefánik z usporiadateľskej agentúry DYM Produkcia. V závere doplnil, že „dnešný deň bude v  srdciach detí z Hrabín doznievať ešte niekoľko týždňov.“

Text: Edo Kopček a Milan Štefánik

Foto: Robert Rybársky

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky