Novinky

Na 15. ročníku Charitánie spievali detičky s Desmodom na pódiu

ROŽŇAVA – Jubilejná 15. Charitánia zažila smiech, hudbu, spev aj tanec. S klientmi z DSS Amália sa prišli zabaviť Desmod, Peter Bič Project, LeRa, Popcorn Drama, Klaudia Pappová a Zašo Hubáček so saxofonistom Máriom Gapa Garberom. Nechýbali ani šarmantné Zumba tanečnice vedené Luciou, ktoré v prvej hodine programu roztancovali postupne sa napĺňajúci priestor divadelnej sály v OKC Rožňava.

Multi inštrumentalista a funky Groovin head Gapa otvoril čarovným sólom na saxofón jubilejný ročník záslužného benefičného koncertu. Funky hlasom sa k Máriovi pridala  mladá a nádejná speváčka Klaudia Pappová s vynikajúco hrajúcou doprovodnou skupinou. Tanečným  hitom Sila vášne rozohnila všetkých pohybu chtivých návštevníkov. V tanečnom rytme pokračoval oku ladným spojením Zumba tanečníc spevák a moderátor koncertu Zašo s pódia neodchádzajúcim Gapom. Netradičné a zároveň exotické spojenie slávilo u detí  úspech.

Celým večerom sprevádzala speváčka a príležitostná moderátorka LeRa spoločne so spevákom Zašom Hubáčkom. Práve LeRa má ako jediná z umelcov, ktorí v Rožňave vystúpili najbližší vzťah k mentálne postihnutým ľuďom. „Dotýka sa to priamo mojej rodiny. Mám bračeka, ktorý trpí istou formou autizmu. Tieto diagnózy sú mi dobre známe, viem čo prežívajú rodičia, učitelia, deti, aj keď tie z toho možno vychádzajú ako najväčší víťazi, keďže si to až tak veľmi neuvedomujú a žijú celý svoj život v takom tom detskom svete. Niekedy aj na to zabudneme. Dnes som bola veľmi dojatá, keď desmoďáci, detički a mladí chorí ľudia spolu na pódiu spievali. Neviem či sa na to dá až tak úplne zvyknúť, aj keď je s tým človek dennodenne v kontakte,“ povedala LeRa, ktorá je už trinásť rokov pomáha DSS Krtkovčatá v Humennom, odkiaľ pochádza.  LeRa priniesla deťom do Rožňavy  tvrdé rockové piesňe, ktoré správne rocknrollovo rozbehli hudobnú náladu v sále. Potleskom prijaté novinky vydá rocková dračica začiatkom roka na svojom debutovom albume Tebe a mne v produkcii Ivana Táslera z úspešných IMT Smile.

Pozitívny vzťah k podobným podujatiam majú všetci hudobníci, ktorí potešili detské srdiečka počas svojich vystúpení. „Sme tu pre tie deti a ten pocit je najdôležitejší, keď vidíme ako sa radujú a prinesieme im trošku radosti do života. I keď si myslím, že sú na tom tak, že sa vedia radovať viac ako my, ktorí si uvedomujeme trochu viac problémov v živote,“ zamýšľa sa spevák Ivo Bič. Svoje prvenstvá od začiatku roka zbiera speváčka Dáška Kostovčík, ktorá stojí na pódiu vedľa Iva Biča. Najprv Eurovízia, potom kluby, v lete festivaly a na jeseň práve Charitánia, ktorú si nováčik na scéne užil ako ktorékoľvek iné hranie. Gitarista Peter Bič, ktorého meno nesie celý tento hudobný projekt pôsobí dlhé roky v IMT Smile. „Myslím si, že keby tu dnes Ivan bol, tak hráme aj na tomto podujatí, pretože máme radi, keď môžeme podporiť tieto veci,“ netajil sa gitarista, ktorý má už bohaté skúsenosti z podobných podujatí. Veď práve IMT Smile od minulého roka podporuje Domovy Sociálnych Služieb z celého Slovenska. Privítali ich na svojom aprílovom turné, ako aj na Dobrom Festivale, ktorý bratia Táslerovci organizujú. Môžeme preto očakávať, že sa objavia aj na posledných troch koncertoch IMT Smile v decembri.

Mentálne postihnuté deti z Amálie sa aktívne zapojili do programu s tanečnicami exotického a stále populárnejšieho tanca Zumba. Lucia a jej dievčatá naučili deti základným pohybom a krokom brazílskeho umenia za obrovskej podpory svojich priateľov.

Veľký kus cesty až ďalekej Prahy prešla za mentálne postihnutými z ústavu Amália v Rožňave so svojimy tvrdými piesňami s hlbokou výpovednou hodnotou československá skupina Popcorn Drama. Rockeri so stovežatej metropole majú vo svojom talóne prvú úspešnú pesničku z EP Dramatrax s názvom Vo Svetri. Čoskoro hit nahradí v rádiách singel Ženy Chcú Čo Nechcú. „Veľa fanúšikov nás malo možnosť vidieť na letných festivaloch a vždy si radi urobíme cestu aj za postihnutými deťmi, ktoré nemajú tú možnosť prísť bežne na náš koncert. Je to pre nás silný zážitok vidieť ako sa z našej hudby tieto deti tešia a prežívajú ju z radosťou priamo od srdca.“ hovorí s odhodlaním spevák Peter Aristone.

Najobľúbenejšia Slovenská skupina DESmod pripravila pre deti veľkolepé finále plné svojich rádiových hitov. Na nohy a do tanca rovno pod pódium pritiahli rockeri z Nitry celú Amáliu so svojimi priaznivcami. Zborovo si obľúbené piesňe spolu spievali zdravý ako aj postihnutý. Duet Pár dní, jedna z naj piesní DESmodu vyvrcholila zážitkami nabitým kultúrnym sviatkomzúčastnených detí. Klaudia Pappová úspešne sekundovala vo finále hitu Kulymu a na pódiu spravádzali umelcov svojim pevným a tanečným zomknutím držiac sa pospolu za ruky premiešaný klienti z Amalia DSS zo svojimi priateľmi.  Emotívne hlboko precítený zážitok naživo v tesnej prítomnosti lídra kapely zopakovaním známych songov sa do srdiečok detičiek zapíše na dlhý čas. Integrácia sa takto vďaka hudbe úspešne podarila. Sú to uvoľnené, bezprostredné akcie o ľuďoch, ktorí sa tu dnes prišli zabaviť.,“ hovorí spevák z Desmodu Kuly,  pochvaľujúc si hranie v Rožňave.

Text: Edo Kopček a Milan Štefánik

Foto: Robert Rybársky

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky